imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Francja. Protesty przeciwko reformie emerytalnej. Na ulicach starcia z policją

6vbwgv64631ja38gqvrdc6tf7w35thtk.png


Święto Pracy to kolejny niespokojny dzień we Francji. W Paryżu i innych miastach podczas protestów przeciwko reformie emerytalnej doszło do starć strajkujących z policją. W demonstracjach pierwszomajowych maszerowało około 2,3 mln osób w całej Francji, w tym 550 tys. w Paryżu – podał związek zawodowy CGT. W stolicy podczas manifestacji koktajlem Mołotowa podpalony został policjant.

W Paryżu, Lyonie, Marsylii, Tuluzie, Strasburgu i innych francuskich miastach wyruszyły pochody pierwszomajowe. Tegoroczne manifestacje są wymierzone w rządową reformę emerytalną. Do monitorowania demonstracji policja używała dronów – przekazało kilku prefektów policji.

 

W poniedziałek w demonstracjach pierwszomajowych maszerowało około 2,3 mln osób w całej Francji, w tym 550 tys. w Paryżu – podał związek zawodowy CGT.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podało jeszcze swoich danych dla całego kraju. Według Prefektury Policji w Paryżu maszerowało 112 tys. demonstrantów.

Zamieszki we Francji. Policja obrzucona przez protestujących

Funkcjonariusze zostali tam obrzuceni kamieniami, podpalono rowery i zdemolowano przystanki autobusowe. Jeden z policjantów został podpalony koktajlem Mołotowa. W stolicy do godz. 17 zatrzymano 53 osoby. 

 

W Lyonie kilka pojazdów zostało zniszczonych, a niektóre pomieszczenia biznesowe splądrowane. W Nantes na zachodzie Francji ogień wybuchł przed budynkiem lokalnej administracji.

 

 

Do starć demonstrantów z policją doszło również w Paryżu w okolicach bulwaru Woltera.
 

Funkcjonariusze zostali obrzuceni butelkami i kamieniami, odpowiedzieli gazem łzawiącym.

 

65 proc. Francuzów popiera demonstracje pierwszomajowe

Sytuacja w Lyonie była napięta, dochodziło do licznych starć zamaskowanych demonstrantów z policją.

 

Uszkodzonych zostało kilka siedzib firm, w tym banki, podpalono kilka samochodów. Wielokrotnie interweniowała straż pożarna gasząc pożary rozpalone w pobliżu elewacji budynków – podała stacja BFM TV.

 

 

Francuzi popierają protesty przeciwko reformie emerytalnej. Według sondażu przeprowadzonego dla “Le Figaro” 65 proc. Francuzów popiera demonstracje pierwszomajowe, zaś 60 proc. chce również kontynuowania protestów po Święcie Pracy.

 

Prezydent Francji w zeszłym miesiącu podniósł wiek emerytalny do 64 lat, pomimo fali protestów, która przetoczyła się przez kraj.

mbl/Polsatnews.pl/pap/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment