imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Francja: Protest ekologów w Sainte Soline. Starcia z policją

654cswt49nr4ktf2x3k19rq9s1nwkzkh.jpg


W miejscowości Sainte Soline we francuskim regionie Nowa Akwitania zebrało kilka tysięcy protestujących. Tłum sprzeciwia się budowie zbiorników retencyjnych. Dochodzi do starć z policją, a koktajle Mołotowa rzucane są w stronę radiowozów.

Sainte Soline to miejscowość położona około 450 km na południowy-zachód od Paryża. Zebrało się tam około 6-7 tys. protestujących przeciwko budowie 16 zbiorników retencyjnych.

 

ZOBACZ: Francja: Śmieci na ulicach Paryża. Ekolodzy chcą “pokojowego współżycia” ze szczurami

 

– W grupie protestujących jest co najmniej tysiąc tzw. zadymiarzy. Osoby te przyjechały tam, by walczyć z policją – relacjonuje Stanisław Wryk, korespondent Polsat News we Francji. 

Protest ekologów we Francji. “Nie” dla zbiorników retencyjnych

Rolnicy z Sainte Soline i okolic uprawiają tam kukurydze. Znajduje się tam około 400 gospodarstw. Ekolodzy twierdzą, że wybudowanie zbiorników wodnych zniszczy równowagę hydrologiczną. Drugim hasło, które wybrzmiewa w czasie protestów to “woda powinna być dla wszystkich”. Tym samym demonstranci protestują przeciwko dopuszczeniu do korzystania z wody tylko części rolników. 

 

WIDEO: Protesty we Francji – relacja Stanisława Wryka

 

Podobne protesty odbyły się w miejscowości przed rokiem. Na miejsce zadysponowano około 3 tys. policjantów – część z nich na quadach. W stronę radiowozów poleciały koktajle Mołotowa, co doprowadziło do pożaru co najmniej trzech aut. Według nieoficjalnych informacji służby przygotowują się do stłumienia protestu. 

 

– Francuscy komentatorzy mówią, że zdjęcia z tych protestów to kolejne symbole tego, jak napięta jest sytuacja polityczna – komentuje Wryk. 

 

dsk/ sgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment