imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Fotoreporter Roku 2020. Ogłoszono laureatów konkursu

000BA3F04UYAJTLI-C411.jpg


Beata Zawrzel Fotoreporterem Roku 2020, Maciej Jaźwiecki autorem najlepszego zdjęcia informacyjnego. Podczas gali w Służewskim Domu Kultury ogłoszono laureatów konkursu Fotoreporter Roku 2020, organizowanego przez Stowarzyszenie Fotoreporterów. Partnerami wydarzenia są Nikon oraz Interia.

Już po raz piąty jury w ramach konkursu wybierało wyróżniających się warsztatowo i artystycznie dojrzałych fotoreporterów, a także najbardziej wartościowe fotografie informacyjne minionego roku. 

Beata Zawrzel – fotoreporterka z Krakowa, współpracuje z Agencją Reporter

Maciej Jaźwiecki – fotoreporter Gazety Wyborczej, pracuje w Warszawie

20.05.2020, Kraków. Szpital Uniwersytecki, rehabilitant przeprowadza ćwiczenia z pacjentem na Oddziale Intensywnej Terapii.

Poniżej prezentujemy zdjęcia nagrodzone w poszczególnych kategoriach:

Marek M. Berezowski

19.11.2020 Warszawa. Pikieta solidarnościowa pod Sądem Okręgowym z aktywistką zatrzymaną na proteście Strajku kobiet “Żadnej z nas nie dostaniecie”

Bartłomiej Jurecki

03.10.2020 Stasikówka. Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Tradycyjny góralski redyk zapowiada nadejście zimy.

Jakub Porzycki

02.02.2020, Lelów. Pielgrzymka chasydów na grób cadyka Davida Bidermana. Co roku do niewielkiej miejscowości w województwie śląskim przyjeżdżają Żydzi z całego świata. W ciągu kilku dni wspólnie tańczą, śpiewają i modlą się. 

Justyna Rojek-Linda

09.05.2020, Ostrowąs. Lockdown z powodu pandemii koronawirusa. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zamontowany na jeziorze Ostrowąs, zwanym także Plebanką. 

Bartłomiej Jurecki

20.10.2020, Stare Bystre. Juhas Stanisław Bielański Chlebek w swoim żywiole.

Tomasz Markowski

05.08.2020, Katowice.  Wypadek, do którego doszło na finiszu 1. etapu Tour de Pologne w Katowicach. Na pierwszym planie po lewej Holender Dylan Groenewegen, który zepchnął na barierki swojego rodaka Fabio Jacobsena, powodując u niego bardzo poważne obrażenia.

I miejsce: Maciej Stanik

II miejsce: Irek Dorożański i Maciej Gillert

III miejsce: Aleksander Majdański

Mateusz Włodarczyk

09.12.2020. 22. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. 

Maciej Jaźwiecki

20.05.2020, Kraków. Szpital Uniwersytecki, rehabilitant przeprowadza ćwiczenia z pacjentem na Oddziale Intensywnej Terapii.

Stróż Opinii Publicznej to tytuł przyznawany decyzją członków Stowarzyszenia Fotoreporterów autorowi zdjęcia ważnego dla opinii publicznej w minionym roku. Fotografia musi mieć dużą wartość informacyjną i dokumentalną. Przyznawana jest fotoreporterom, którzy jako jedyni uchwycili sytuację ważną w życiu społecznym. 

W tegorocznej edycji konkursu tytuł Stróża Opinii Publicznej został przyznany Czarkowi Sokołowskiemu z Associated Press za fotografię wykonaną 29 listopada 2020 r. Na zdjęciu interwencja policjanta wobec posłanki Barbary Nowackiej podczas protestu Strajku Kobiet na Trasie Łazienkowskiej  w Warszawie.

Do tej pory Stowarzyszenie wyróżniło Krystiana Maja za zdjęcia “z głosowania na dwie ręce posłanki Zwiercan”, Filipa Błażejowskiego za zdjęcie z Radomia 
“gdzie podczas obchodów rocznicy czerwca 76 członkowie Młodzieży Wszechpolskiej skopała członka KOD”, Adama Tuchlińskiego za zdjęcie ze szkoły w Łabuniach, gdzie podczas przedstawienia szkolnego dzieci odegrały scenę gazowania więźniów obozu koncentracyjnego”, w roku 2018 przyznano ten tytuł wszystkim fotoreporterom, którzy nie mogli wykonać swojej pracy, bo organizatorzy wydarzeń nie akredytowali ich na wydarzenia ze względu na reprezentowany tytuł prasowy.

Gratulujemy wszystkim laureatom, a także agencjom i mediom, z którymi są związani: Agencji Reporter, Agorze, Natemat, wydawnictwu Axel Springer, Tygodnikowi Podhalańskiemu, Agencji Forum i East News, Associated Press.


Source link

Leave a Comment