imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Fotoreporter Roku 2020. Nominowani w kategoriach

000B48384YKVTGSN-C411.jpg


Stowarzyszenie Fotoreporterów ogłosiło nominacje w kategoriach tematycznych w konkursie “Fotoreporter Roku 2020”. Autorów najlepszych zdjęć, ukazujących wydarzenia minionego roku, poznamy podczas gali, która odbędzie się 27 lutego w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Patronem wydarzenia jest Interia.

Już po raz piąty jury w ramach konkursu Fotoreporter Roku wybierze wyróżniających się warsztatowo i artystycznie dojrzałych fotoreporterów i wskaże najbardziej wartościowe fotografie informacyjne.

Kto zostanie “Fotoreporterem Roku 2020”? Fotografie nominowanych można zobaczyć TUTAJ.

Poniżej prezentujemy nominacje w kategoriach: wydarzenia, kultura i obyczaje, portret, życie codziennie, nauka i cywilizacja, polityka. Niebawem nominacje w kategorii fotoreportaż.

Irek Dorożański 

17.04.2020 Kalisz. Nocna ewakuacja pacjentów zakażonych wirusem COVID-19 w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu przez żołnierzy 12. Brygady WOT i 2. Szpitala Wojskowego z Wrocławia. Żołnierze ewakuują 92-letnią pacjentkę ośrodka do Szpitala Zakaźnego w Poznaniu. 

Marek Berezowski 

19.11.2020 Warszawa. Pikieta solidarnościowa pod Sądem Okręgowym z aktywistką zatrzymaną na proteście Strajku kobiet “Żadnej z nas nie dostaniecie”

Adam Stępień 

07.08.2020 Warszawa, ulica Krakowskie Przedmieście. Blokada aresztowania aktywistki Kampanii Przeciw Homofobii Margot 

Tadeusz Koniarz 

23.08.2020 Kuźnica Performance krakowskiego teatru 52 Hz Andrzeja Kowalczyka.

Jakub Porzycki

02.02.2020, Lelów. Pielgrzymka chasydów na grób cadyka Davida Bidermana. Co roku do niewielkiej miejscowości w województwie śląskim przyjeżdżają Żydzi z całego świata. W ciągu kilku dni wspólnie tańczą, śpiewają i modlą się. 

oraz

05.04.2020, Nidek. Ksiądz błogosławi wieś z ciężarówki. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono restrykcje, według których w kościołach mogło przebywać tylko 5 osób. Ksiądz Józef Sowiński, proboszcz parafii w Nidku, postanowił, że przejedzie przez parafię na naczepie samochodu lokalnej firmy, docierając tym samym w Niedzielę Palmową do parafian, którzy nie mogli przyjść do kościoła

Andrzej Grygiel 

03.04.2020, Sosnowiec. Budynek przy ulicy Białostockiej 14, gdzie odbywa się koncert Krzysztofa Kokoszki i Sebastiana Baczewskiego pt. “Dwa balkony, muzyka dla wszystkich”. Artyści wykonają kilka utworów i hejnał Sosnowca. 

Bartłomiej Jurecki 

03.10.2020 Stasikówka. Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Tradycyjny góralski redyk zapowiada nadejście zimy.

Bartłomiej Jurecki 

20.10.2020, Stare Bystre. Juhas Stanisław Bielański Chlebek w swoim żywiole.

Beata Zawrzel 

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, podczas spotkania w Krakowie w związku z ogłoszeniem wzmocnienia wojskowych porozumień polsko-amerykańskich. 

Jakub Porzycki 

07.11.2020, Kraków. Portrety (seria) protestujących podczas Strajku Kobiet. 22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję patoembriologiczną za niezgodną z Konstytucją. W kolejnych tygodniach tysiące osób, głównie młodych kobiet, wychodziło na ulice miast, okazując w ten sposób sprzeciw wobec polityki rządu. Demonstracje odbywały się podczas pandemii koronawirusa, więc uczestnicy mieli zakryte usta i nos. Symbolem strajku została błyskawica.

Beata Zawrzel 

Życie codzienne w Krakowie podczas pandemii koronawirusa. Pasażerowie komunikacji miejskiej w deszczowy dzień.

Maciej Jaźwiecki 

20.05.2020, Kraków. Szpital Uniwersytecki, rehabilitant przeprowadza ćwiczenia z pacjentem na Oddziale Intensywnej Terapii.

Mateusz Słodkowski 

12.03.2020, Gdańsk. Pracownica działu mięsnego jednego z gdańskich sklepów przechodzi obok pustych półek sklepowych. W tym dniu ludzie w całym kraju ruszyli do sklepów w obawie przed zamknięciem w domach z powodu pandemii koronawirusa. 

Tomasz Markowski 

05.08.2020, Katowice.  Wypadek, do którego doszło na finiszu 1. etapu Tour de Pologne w Katowicach. Na pierwszym planie po lewej Holender Dylan Groenewegen, który zepchnął na barierki swojego rodaka Fabio Jacobsena, powodując u niego bardzo poważne obrażenia. 

Adam Nurkiewicz 

Tomaszów Mazowiecki, Merel Conijn i Robin Groot i Femke Kok z Niderlandów rywalizują w wyścigu drużynowym kobiet podczas Mistrzostw Świata Juniorów. 

Aleksandra Szmigiel 

03.02.2020, Teneryfa. Karolina Kołeczek przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich na obozie sportowym. Lekkoatletka, trenuje za pomocą metody elektrostymulacji, która ma na celu uruchomić rezerwy treningowe.

Darek Delmanowicz 

29.11.2020, Korytniki. Samochód na biegnącej pośród ośnieżonego lasu drodze wojewódzkiej numer 884 w okolicy Korytnik. Pod koniec listopada 2020 roku na Podkarpaciu spadł pierwszy w tym sezonie śnieg.

Jarosław Respondek 

Gdańsk, Stocznia Cesarska. Lis przechadzający się pośród terenów stoczniowych. Pandemia pozwoliła zwierzętom odważniej eksplorować tereny, w których spotyka się obecnie zdecydowanie mniej ludzi. 

Aleksandra Szmigiel 

25.07.2020, Valensole. Turyści odpoczywają na polach lawendowych.

Justyna Rojek

09.05.2020, Ostrowąs. Lockdown z powodu pandemii koronawirusa. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zamontowany na jeziorze Ostrowąs, zwanym także Plebanką. 

Rafał Wojczał

Seria pożarów zniszczyła około 10 proc. Biebrzańskiego Parku Narodowego – największego Parku Narodowego w Polsce,. Setki strażaków z całej Polski zostało oddelegowanych aby walczyć z pożarem. Około 6 tys. ha najbardziej cennych przyrodniczo łąk i bagien zostało strawionych przez największy w historii pożar parku. Na zdjęciu fotoreporter Michał Dyjuk obserwuje pożar trzcin po drugiej stronie rzeki Biebrzy.

Mateusz Włodarczyk

09.12.2020. 22. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. 

Grzegorz Krzyżewski 

Wybory prezydenckie. Jarosław Kaczyński podczas głosowania.

Wojtek Szabelski 

Puck Prezydent Andrzej Duda walczy z porywistym wiatrem podczas uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w Pucku. 

W konkursie mogli wziąć udział fotoreporterzy zajmujący się fotografią informacyjną zawodowo – zatrudnieni w redakcjach, agencjach informacyjnych lub wolni strzelcy, robiący zdjęcia na potrzeby redakcji lub agencji informacyjnej.

Organizatorzy podkreślali szczególne znaczenie kodeksu etycznego:

“Obowiązkiem i powołaniem fotoreportera jest relacjonowanie i dokumentowanie wydarzeń, rejestrowanie rzeczywistości – po to, by informować opinię publiczną i tworzyć archiwum obrazów dla pamięci przyszłych pokoleń (…) Z troski o tworzenie właściwego przekazu informacyjnego fotoreporter zawsze powinien zachować bezstronność relacji fotograficznej, dbać o rzetelność przekazu i unikać tendencyjnego przedstawiania tematów”.

Tegorocznych nominowanych i laureatów wybiera jury w składzie:

Ewa Fałkiewicz – fotoedytorka, Newsweek

Marek Zalejski – dyrektor artystyczny, Tygodnik Powszechny

Jacek Grzegorczyk – fotoedytor, Polska Agencja Prasowa

Wojciech Druszcz  członek honorowy Stowarzyszenia Fotoreporterów

Aleksander Kęplicz – członek honorowy Stowarzyszenia Fotoreporterów

Jaap Arriens – fotoreporter, Agence France Presse

Ewelina Karpińska-Morek – dyrektor wydawniczy, Interia

***

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali 27 lutego 2020 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.

Partnerem konkursu jest Interia.

Nominowani do tytułu “Fotoreporter Roku 2020”

Jakub Porzycki

Maciej Stanik

Beata Zawrzel


Source link

Leave a Comment