imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Fotoreporter Roku 2020. Nominacje – Wydarzenia w INTERIA.PL

000B40XXDG7K8JY9-C411.jpg


Beata Zawrzel, Jakub Porzycki i Maciej Stanik znaleźli się w gronie nominowanych do tytułu “Fotoreporter Roku 2020” w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Fotoreporterów. Autora najlepszych zdjęć, ukazujących wydarzenia minionego roku, poznamy podczas gali, która odbędzie się 27 lutego w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Patronem konkursu jest Interia.

Już po raz piąty jury w ramach konkursu Fotoreporter Roku wybierze wyróżniających się warsztatowo i artystycznie dojrzałych fotoreporterów i wskaże najbardziej wartościowe fotografie informacyjne w kategoriach: Wydarzenia, Polityka, Kultura i obyczaje, Nauka i cywilizacja, Portret, Fotoreportaż. 

Osobno zostanie wyróżnione Zdjęcie Roku i nagrodzony Fotoreporter Roku.

W tegorocznej edycji konkursu nominacje do tytułu Fotoreporter Roku 2020, za dorobek autorski i umiejętność patrzenia na świat i przekazywania informacji o nim w sposób niebanalny, otrzymali (kolejność alfabetyczna):

Jakub Porzycki, rocznik 1995. Fotoreporter Gazety Wyborczej w Krakowie, wcześniej współpracował z Forum Polską Agencją Fotografów. Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureat konkursów fotografii prasowej, m.in. Istanbul Photo Awards i Grand Press Photo.

Poniżej prezentujemy teczkę autora:

Maciej Stanik, fotorelacje ze stref konfliktów (Afganistan, Górski Karabach) dla portalu Natemat.pl, Al-Dżazira i Voice of America oraz protestów w Polsce dla Wirtualnej Polski

Poniżej prezentujemy teczkę autora:

Beata Zawrzel, pochodzi z Gliwic, mieszka w Krakowie. Współpracuje z agencjami fotograficznymi Reporter oraz NurPhoto. Zdjęcia publikuje w krajowych i zagranicznych mediach. Kilkukrotna laureatka konkursów Grand Press Photo, BZWBK Press Foto oraz konkursu Fotoreporter Roku organizowanego przez Stowarzyszenie Fotoreporterów.

Poniżej prezentujemy teczkę autorki:

W konkursie mogli wziąć udział fotoreporterzy zajmujący się fotografią informacyjną zawodowo – zatrudnieni w redakcjach, agencjach informacyjnych lub wolni strzelcy, robiący zdjęcia na potrzeby redakcji lub agencji informacyjnej.

Organizatorzy podkreślali szczególne znaczenie kodeksu etycznego:

“Obowiązkiem i powołaniem fotoreportera jest relacjonowanie i dokumentowanie wydarzeń, rejestrowanie rzeczywistości – po to, by informować opinię publiczną i tworzyć archiwum obrazów dla pamięci przyszłych pokoleń (…) Z troski o tworzenie właściwego przekazu informacyjnego fotoreporter zawsze powinien zachować bezstronność relacji fotograficznej, dbać o rzetelność przekazu i unikać tendencyjnego przedstawiania tematów”.

Tegorocznych nominowanych i laureatów wybiera jury w składzie:

Ewa Fałkiewicz – fotoedytorka, Newsweek

Marek Zalejski – fotoedytor, Tygodnik Powszechny

Jacek Grzegorczyk – fotoedytor, Polska Agencja Prasowa

Wojciech Druszcz  członek honorowy Stowarzyszenia Fotoreporterów

Aleksander Kęplicz – członek honorowy Stowarzyszenia Fotoreporterów

Jaap Arriens – fotoreporter, Agence France Presse

Ewelina Karpińska-Morek – dyrektor wydawniczy, Interia

***

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali 27 lutego 2020 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.

Partnerem konkursu jest Interia.


Source link

Leave a Comment