imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Forum Ekonomiczne Karpacz. Premier ostrzega przed bankructwem Ukrainy

mrncbr3g3csong14c5fo6yj8exzr4d6f.jpg


Premier mówił, że cały świat dotknął kryzys, który dawno nie był widziany. Wśród jego wymiarów wymienił kryzys energetyczny, bezpieczeństwa i inflacyjny.

 

Wyjaśnił, że rząd przygotował projekty, które miały osłaniać polską gospodarkę i pomóc jej wyjść z kryzysu. Wymienił dwie grupy. – Pierwsze, to te, które dotyczą ludzi.(…) I stąd nasze dodatki osłonowe, tarcze antyinflacyjne, obniżka podatków – najpierw poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a potem obniżka podatku do poziomu 12 proc. – tłumaczył Morawiecki. 

 

– Drugi zestaw, to to wszystko, co robimy w sferze makro, czyli staramy się stabilizować finanse publiczne – mówił. – Drugi filar naszej odpowiedzi polegał na przygotowaniu programów inwestycyjnych razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które tworzą specjalny montaż finansowo-kredytowo-derywatowy pod realizację projektów infrastrukturalnych, inwestycyjnych, bo wiemy, że właśnie w ten sposób możemy stworzyć koło zamachowe wyjścia z tej spirali kryzysu – dodał. 

Premier o “machinie, która się zacina”

Premier powiedział, że kryzys jest globalny. Dodał, że ważny jest wymiar dyskusji w ramach Komisji Europejskiej, aby szybko podejmowała działania.

 

– Niezależnie od tego, jak oceniamy UE, jedno jest pewne: proces podejmowania decyzji zwłaszcza w sytuacji, kiedy szybko zmieniają się okoliczności zewnętrzne, jest bardzo powolny. Ta machina, która służy głownie największym, najważniejszym graczom, zacina się wyraźnie – ocenił premier.

 

ZOBACZ: Forum Ekonomiczne Karpacz. Stowarzyszenie Program Czysta Polska o paliwie przyszłości

 

Dodał, że są to również obserwacje innych mniejszych krajów. – A więc mamy pewien strukturalny deficyt, strukturalną niedoskonałość w procesie podejmowania decyzji, potrzebna jest szybka reakcja, natomiast sposób reagowania jest bardzo powolny – stwierdził.

 

Premier przypomniał również, że Polska w kontekście sytuacji na rynku energii opowiada się za obniżką ceny stawek ETS oraz zmienią sposobu kalkulacji cen energii. Na rzecz tych zmian Polska buduje koalicję państw. 

 

Przemówienie premiera podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu:

Morawiecki: Plan Rosji to rzucić na kolana gospodarkę ukraińską

W kontekście wojny w Ukrainie Morawiecki powiedział, że plan Rosji, to “rzucić na kolana gospodarkę ukraińską, społeczeństwo ukraińskie, poprzez doprowadzenie do bankructwa”.

 

– Państwo ukraińskie będące w stanie wojny można sobie wyobrazić, że ma ogromne kłopoty ze ściąganiem podatków. I wcześniej było to oczywiście państwo bardzo niedoskonałe, ale – co zresztą jest bardzo ciekawe – jak bardzo obywatele, ci wszyscy patrioci ukraińscy, bronią tego państwa, które było bardzo dalekie od doskonałości – powiedział.

 

– Nie wiem, czy dla wielu mieszkańców Zachodu latte i Netflix nie byłyby ważniejsze od obrony ich państw – dodał. – Ale to tylko taka mała dygresja – zaznaczył.

 

– Natomiast bankructwo państwa ukraińskiego może stworzyć zupełnie inne okoliczności. I dlatego dziś głośno wzywam UE do realizacji naszych zobowiązań podjętych na czerwcowej Radzie Europejskiej. Dziś wzywam do przekazania tych środków pomocowych, nie tylko grantowych, ale też pożyczkowych – zaapelował Morawiecki.

 

– UE nie jest zbyt szczodra, mimo że tam, na Wschodzie, giną ludzie za bezpieczeństwo i wolność Zachodu. Nie po raz pierwszy zresztą, jak wiemy z naszej historii – powiedział premier.

 

pgo/ml/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment