imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Fortschritt: Lider na rynku maszyn rolniczych

canva-redyellowandwhitetractorongrassfieldduringdaytime-min-1200x630

Strona główna > Polska > Fortschritt: Lider na rynku maszyn rolniczych Fortschritt: Lider na rynku maszyn rolniczych Artykuł Sponsorowany Polska

Fortschritt w języku niemieckim oznacza „postęp”. Fortschritt może pochwalić się bogatą historią, która trwa ponad 165 lat. Maszyny rolnicze Fortschritt były dostarczane do uprawy gleby, siewu, nawożenia i pielęgnacji.

Fortschritt w języku niemieckim oznacza „postęp”. Fortschritt może pochwalić się bogatą historią, która trwa ponad 165 lat. Maszyny rolnicze Fortschritt były dostarczane do uprawy gleby, siewu, nawożenia i pielęgnacji. Profil produkcji obejmował maszyny uprawowe, ciągniki, kombajny zbożowe, kombajny do zbioru pasz, prasy do siana i słomy, kombajny do ziemniaków i dojarki.

Fundamenty marki zostały ustanowione w 1854 roku, kiedy to August Klinger rozpoczął produkcję sprzętu do pielęgnowania roślin w Neustadt w Saksonii. Dziesięć lat później wprowadził pierwszą ruchomą kosiarkę. W 1896 roku pierwsza prasa do słomy ujrzała świat i została przedstawiona publiczności. W latach międzywojennych firma rodzinna Klinger, wciąż się rozwijała intensywnie, budując główną bazę produkcyjną w Neustadt, a następnie zdobywając rozwiązania technologiczne i wspólników, takich jak Kuettner i Hering AG z Norymbergii.

Siedziba firmy znajdując się w Saksonii, była pod kontrolą Niemiec Wschodnich. W 1949 roku powstała marka Fortschritt i jednocześnie firma została znacjonalizowana. Następujące dziesięciolecia, doprowadziły do powstania kolejnych przedsiębiorstw, które z czasem były określane mianem Kombinatu – socjalistycznej wersji zintegrowanego kompleksu przemysłowego.

Marka Fortschritt towarem eksportowym

Fortschritt stał się jedną z najlepiej prosperujących marek w Niemczech Wschodnich. W NRD większość maszyn rolniczych pochodziła z państwowego Kombinatu Fortschritt. Tysiące pracowników produkowało tysiące maszyn rocznie w kilkudziesięciu zakładach produkcyjnych.

Około 45 procent produkcji Kombinatu trafiło do innych krajów socjalistycznych, 5 procent na Zachód, a reszta pozostała w kraju. Maszyny rolnicze były szeroko stosowane w całym bloku wschodnim – od upraw tytoniu, po pola trzciny cukrowej na Kubie, po rosyjską pszenicę, aż po pola ryżowe Chin na dalekim wschodzie.

W pierwszych latach maszyny rolnicze opuszczały hale fabryczne z pomysłowymi nazwami. Tym samym na polach Europy jak i reszty świata jeździły maszyny o tak fantazyjnych nazwach jak „Brockenhexe”, „Pioneer”, „Patriot” lub „Aktivist”. Później nazwy te zostały zniesione. Dwie litery i trzy liczby musiały wystarczyć, jak w przypadku kombajnu E 512.

Maszyny rolnicze Fortschritt dziś

W 2013 r. Firma ARNEUBA Landtechnik und Fahrzeuge GmbH z siedzibą w Schlettau (Erzgebirge) i Maschinenfabrik Stolpen GmbH (dawniej zakład produkcyjny Kombinat Fortschritt) postanowiły ponownie produkować maszyny rolnicze pod nazwą Fortschritt. Wśród odnowionych linii produktowych znajduje się:

  • prasa ciśnieniowa K454, która została odrodzona i konsekwentnie rozwijana. Nowa prasa wysokociśnieniowa K464 łączy sprawdzoną tradycję ze znaczącymi innowacjami.
  • prasa do bel prostokątnych K434, która została udoskonalona dzięki czemu cechuje ją wysoka gęstość tłoczenia i regularny kształt beli z bardzo dużą szerokością roboczą. Ze względu na długą historię serii Fortschritt K możliwe było oparcie się na solidnym doświadczeniu praktycznym w jej udoskonalaniu. Sprawia to, że K434 jest jedną z najmocniejszych, sprawdzonych technicznie i niezawodnych pras do bel prostokątnych o małych kwadratach.

Jeżeli szukają Państwo części do Fortschritt, zachęcamy aby sprawdzić sklep Agropomoc.

Artykuł Sponsorowany
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment