imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Finlandia dołączyła do NATO. W jaki sposób kraj wzmocni siły Sojuszu Północnoatlantyckiego?

m5ongr6rdwes1s83z7k52qngxy42bui6.jpg


Finlandia ma rozległą granicę z Rosją – długą na 1313 km. Kraj stanowi więc istotną siłę w Sojuszu Północnoatlantyckim, zwłaszcza w przypadku konfrontacji z Moskwą – podkreślają eksperci.

 

Dołączenie Finlandii do NATO to dodatkowe siły, ale i wydatki na obronność. Te z roku na rok stale rosły. W 2023 roku prognozuje się, że sięgną 5,9 mld euro. Dla porównania w 2019 roku było to 3,1 mld euro. Zauważa się, że znaczące zwiększenie wydatków na wojsko nastąpiło w Finlandii w ciągu dwóch ostatnich lat.

Fińska armia. Ilu ma żołnierzy?

Armia Finlandii jest dość specyficzna. Kraj zamieszkuje 5,5 mln ludzi, a to sprawa, że wyłonienie znaczącej liczby wojskowych jest trudniejszym zadaniem. Jak zauważają eksperci, nie dość, że było to możliwe, to rozmiar armii robi wrażenie, zwłaszcza, że fińscy żołnierze są dobrze wyszkoleni.

 

ZOBACZ: Finlandia dołączy do NATO. Rosyjska propaganda: Musimy wyzwolić fińskich braci!

 

Struktura Sił Obronnych podzielona jest na dwa warianty. W czasie pokoju stanowi je 31,5 tys. żołnierzy oraz 3,8 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. W razie wojny do regularnych żołnierzy dołącza 280 tys. dobrze przygotowanych rezerwistów, a liczba pograniczników wzrasta do 15 tys. W momencie wybuchu wojny Straż Graniczna dołącza do Sił Obronnych.

 

Wojska lądowe w czasie pokoju stanowią: brygada pancerna, dwie brygady zmechanizowane, dwie brygady piechoty lekkiej, szkolnictwo, pułk specjalny, wyszkolony do obrony stolicy i patrolowania terenów wokół niej oraz gwardia narodowa. W momencie wojny wojska lądowe dodatkowo zasila: sześć brygad, 14 batalionów, 28 kompanii terytorialnych oraz wspomniane pododdziały pograniczników.

 

WIDEO: Finlandia dołączyła do NATO. Wzmocni obronę przy granicy z Rosją

 

Fiński sprzęt bojowy

Fińskie wojska lądowe korzystają z 239 czołgów Leopard 2, 100 wozów bojowych, tysiąca wozów opancerzonych i transportowych, obrony przeciwlotniczej oraz artylerii rakietowej i przeciwpancernej.

 

Finlandia posiada także pułk szkoleniowy do trenowania nowych pilotów. Siły powietrzne posiadają 62 samoloty wielozadaniowe, 37 samolotów szkolno-bojowych, samoloty transportowe, bezzałogowce oraz śmigłowce.

 

ZOBACZ: TikTok zakazany w NATO. Organizacja wysłała informację do pracowników

 

Na fińską marynarkę wojenną składa się osiem okrętów rakietowych oraz 18 okrętów do walki minowej, a także liczne okręty transportowe oraz tzw. strzelcy wybrzeża – oddziały, które dodatkowo chronią wybrzeża i są przystosowane do współpracy z sojusznikami z NATO.

 

Eksperci zauważają, że kwestią otwartą pozostaje ocena, czy fińska armia wzmocni wychodnią, czy też północą flankę NATO.

msm/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment