imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Ferie zimowe 2023: Narty w Polsce. Gdzie jechać? 5 najlepszych propozycji

000GMSGNWME4DJKB-C429.jpg


Miłośnicy białego szaleństwa z pewnością znają to miejsce. Szklarska Poręba to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów narciarskich w Karkonoszach. Różnorodne i nowoczesne trasy narciarskie oraz atrakcyjne ceny skipassów co roku przyciągają tłumy turystów. Nie stanowi to jednak problemu w szczycie sezonu narciarskiego, ponieważ Szklarska Poręba słynie z wysokiej przepustowości kolejek i nowoczesnej infrastruktury

To tutaj znajduje się Karkonosz – słynna kolej linowa mająca łącznie 2393 m długości, a także Ski Arena Szrenica z pięcioma trasami zjazdowymi. Dzięki trasom o różnym stopniu trudności Szklarską Porębę mogą odwiedzić zarówno osoby początkujące, jak i doświadczeni narciarze

Pogoda prawdopodobnie zadowoli miłośników sportów zimowych, planujących ferie w Szklarskiej Porębie. Koniec stycznia i luty zapowiada się śnieżnie, jednak długoterminowa prognoza może jeszcze ulec zmianie. 

Czarna Góra to idealne miejsce wyjazdu na narty z dziećmi, a także dla początkujących. Dobrze oświetlone i szerokie stoki, wiele tras o niskim stopniu trudności, a także cztery polany do nauki to doskonałe warunki do stawiania pierwszych kroków na stoku. Nie oznacza to jednak, że poszukiwacze mocnych wrażeń będą rozczarowani. Czarna Góra oferuje także trasy dla średniozaawansowanych i doświadczonych narciarzy, z których aż dziewięć otrzymało homologację FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), czyli certyfikat pozwalający na organizację profesjonalnych zawodów narciarskich na danej trasie. Najdłuższa z nich ma blisko 1700 metrów. 

Główne trasy ośrodka są dobrze oświetlone, co umożliwia jazdy nocne. Prognoza pogody na styczeń i luty jest niejednoznaczna, ale narciarze mogą spodziewać się śniegu. Jednakże miłośnicy sportów zimowych odwiedzający Czarną Górę nie muszą martwić się o pogodę – większość tras narciarskich jest naśnieżana, co umożliwia działalność ośrodka nawet w przypadku trudnych warunków pogodowych.

To miasto położone w Beskidzie Śląskim przyciąga miłośników sportów zimowych ilością różnorodnych tras, zwłaszcza że największe ośrodki, czyli nowoczesny Szczyrk Mountai Resort, Centralny Ośrodek Sportu (COS) i Beskid Sport Arena wprowadziły wspólny skipass. Obejmuje on ponad 40 kilometrów tras zjazdowych oraz wyciągi o dużej przepustowości (ponad 22 tys. osób na godzinę). Dodatkowo między ośrodkami kursują darmowe busy, dowożące narciarzy na wyznaczone stoki. Wszystkie ośrodki oferują nowoczesne systemy naśnieżania. 

W Szczyrku funkcjonuje wiele mniejszych, ale równie atrakcyjnych stoków narciarskich, a także wiele szkółek i wypożyczalni. Nie bez powodu Szczyrk nazywany jest zimową stolicą Beskidów

Kolejnym aspektem uwielbianym przez turystów są piękne widoki. Trasy położone są na wysokościach 590-1211 m n.p.m. Również w Szczyrku znaleźć można trasy z homologacją FIS, na których odbywają się liczne konkurencje narciarstwa alpejskiego dla kobiet i mężczyzn, np. slalom gigant.

Zakopane to nie tylko piękne miejsce na rodzinny zimowy wypoczynek, to także raj dla miłośników narciarskich wyzwań i adrenaliny. Przyciąga ich przede wszystkim Kasprowy Wierch, czyli najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce. To właśnie tam znajduje się najdłuższa trasa narciarska, która wiedzie z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy, aż do Kuźnic. Górna część stoku, oznaczona kolorem czarnym, ze względu na trudne warunki stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy.

Trasy narciarskie Kasprowego Wierchu znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ze względów środowiskowych, sztuczne naśnieżanie stoków jest niemożliwe. Obecnie prognoza przewiduje opady śniegu pod koniec stycznia i w połowie lutego. Jednakże z uwagi na niepewność długoterminowej prognozy narciarze, którzy planują odwiedzić Kasprowy Wierch podczas ferii 2023, powinni sprawdzić prognozę na kilka dni przed wyjazdem. 

Dla tych, którzy mimo możliwych niekorzystnych warunków narciarskich, chcą wykorzystać sezon w pełni istnieje wiele możliwości. W Zakopanem sztucznie naśnieżane są zbocza Gubałówki, a także trasy narciarskie na Nosalu

Białka Tatrzańska to przede wszystkim piękne trasy, malownicze widoki i kilkanaście wyciągów narciarskich. Nie bez powodu jest to jeden z najchętniej odwiedzanych przez narciarzy ośrodków. Białka Tatrzańska znana jest z kompleksu Kotelnica, na który składają się stacja narciarska Kotelnica, Bania oraz Kaniówka. Wszystkie trasy kompleksu mają łączną długość około 15 km i objęte są wspólnym skipassem. 

Stoki w Białce Tatrzańskiej są sztucznie naśnieżane i dobrze oświetlone. Mają też różne stopnie trudności, a niektóre z nich otrzymały homologację FIS. Na początkujących narciarzy czekają liczne szkółki m.in. w Bani i w Kaniówce. 

Białka Tatrzańska ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Narciarze mogą odwiedzić stację Litwinka-Grapa, Wysoki Wierch lub wyciąg Zebra. Dodatkowo po długim dniu na stoku narciarze mogą zregenerować się na basenach termalnych. 

Według aktualnej prognozy, miłośnicy sportów zimowych mogą spodziewać się śniegu. Białka leży blisko Zakopanego czy Bukowiny Tatrzańskiej więc jest dobrym miejscem na dłuższe pobyty wypoczynkowe.


Source link

Leave a Comment