imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Fatalny wynik Scholza. Przegrał ze skrajną prawicą

gdzi6xvr3wueezms78w3xof6thivdrzn.jpg


W wyborach europejskich w Niemczech zwyciężyła chadecka CDU/CSU, uzyskując 30,2 proc. Głosów. Drugie miejsce zajęła prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z wynikiem 16 procent.

Wielka przegrana Olafa Scholza

Gorzej wypadły partie rządzącej koalicji SPD, Zielonych i EDP. SPD kanclerza Olafa Scholza uzyskała 13,9 proc. Zieloni mają 11,9 proc., a liberalna FDP zdobyła zaledwie 5 proc. Głosów.

 

W europarlamencie zasiada 96 europosłów z Niemiec. Według prognoz CDU może liczyć na 23 mandaty, a CSU – na 6. Socjaldemokratom przypaść może 14 miejsc, Zielonym – 12, zaś FDP – pięć.

 

ZOBACZ: Konfederacja triumfuje w wyborach europejskich. Krzysztof Bosak: To był pokaz zjednoczenia

 

SPD nie kryje rozczarowania rezultatem wyborów. Kandydatka Katarina Barley powiedziała, że “jest to gorzki wynik”. – Jestem osobiście rozczarowana -przyznała podczas wieczoru wyborczego.

Lider CDU Friedrich Merz stwierdził, że ten wynik jest ostrzeżeniem dla kanclerza Olafa Scholza. – Teraz naprawdę trzeba przeprowadzić korektę kursu, co leży w interesie naszego kraju. I wzywam rząd do tego, by uczynił to w nadchodzących dniach – powiedział. 

Wybory we Francji. Macron rozwiązuje parlament

Sondaże exit poll we Francji wskazują, że najwięcej głosów zdobyła skrajnie prawicowa partia Zjednoczenie Narodowe (RN), związane z Marine Le Pen. Otrzymało ono ponad 30 proc. głosów. Exit poll ośrodka Ipsos mówi o 31,5 proc. głosów, a badanie ośrodka Ifop – o 32,4 proc.

 

Na drugim miejscu znalazła się partia Odrodzenie (Rennaissance), która według prognoz otrzymała około 15,2 proc. głosów. Na trzecim miejscu uplasowała się Partia Socjalistyczna, która uzyskała około 14 proc. głosów.

 

ZOBACZ: Polityczne tąpnięcie we Francji. Macron rozwiązuje parlament

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe. Wyznaczył także przedterminowe wybory na 30 czerwca i drugą turę na 7 lipca. Jest to reakcja na zdobycie przez skrajną prawicę prawie 40 proc. poparcia w kraju. Chociaż RN Marie Le Pen może liczyć na około 32 proc. głosów to dodatkowe 5 proc. uzyskała skrajnie prawicowa partia Rekonkwista.

W wystąpieniu telewizyjnym Macron stwierdził, że wynik wyborów do PE “nie jest dobrym rezultatem dla partii, które bronią Europy”. Wzmocnienie “nacjonalistów i demagogów jest niebezpieczne dla naszego narodu, ale także dla naszej Europy, dla miejsca Francji w Europie i na świecie” – powiedział prezydent Francji. 

Wyniki wyborów w Belgii. Premier rezygnuje z funkcji

We Włoszech wygrała rządząca partia Bracia Włosi premier Giorgii Meloni, zdobywając ok. 26,5 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Partia Demokratyczna z wynikiem 23 proc. Na trzecim miejscu jest eurosceptyczna partia Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) zdobywając 12,5 proc. głosów. Koalicjanci partii rządzącej czyli Forza Italia zdobyła odpowiedni 9,5 proc. i 9 proc.

 

ZOBACZ: Kandydatka Hołowni przegrywa. Róża Thun po 15 latach żegna się z europarlamentem

W Belgii wygrała Flamandzka prawicowa partia Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA ) z 25-procentowym poparciem. Premier Belgii po ogłoszeniu wyników przekazał, że w poniedziałek ustąpi z funkcji premiera.

 

Centroprawicowa partia De Croo uzyskała 5,7 proc. w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Belgii – wynika z sondażu exit poll. To niemal 3 pkt proc. mniej niż w wyborach w 2019 roku.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment