imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Europa pod presją. Chorwacja wprowadza obowiązkową służbę wojskową

meuwjccr15vei7ecohkpsw49st3gmb2z.jpg


Chorwacja dołączyła do dziewięciu innych państw Unii Europejskiej, w których funkcjonuje obowiązkowy pobór do wojska. Pomysł zrodził się w Zagrzebiu wskutek rozpoczętej w lutym 2022 roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.  

 

Chorwacki minister obrony Ivan Anušić zapowiedział, że obowiązkowa służba wojskowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Oznacza to powrót do starych zasad po 33 latach.

 

Minister poinformował, że od 2008 roku, kiedy zakończono obowiązkowy pobór “zniknęła cała infrastruktura i personel, który pracował z poborowymi”. W związku z tym tłumaczył, że cała inicjatywa będzie kosztowna, bo należy odbudować struktury dla 18 tys. młodych mężczyzn rocznie.

Gdzie jest obowiązkowa służba wojskowa? 

Wspomniane państwa UE, w których funkcjonuje obowiązek służby wojskowej to Cypr, Grecja, Austria, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja i Dania. 

 

Spośród państw na kontynencie, które nie należą do brukselskiej wspólnoty, obowiązkowo do wojska powołują też w Turcji i Szwajcarii. 

 

ZOBACZ: Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa? Jasna deklaracja generała 

 

Debata nad wprowadzeniem takiego rozwiązania trwa także we Włoszech, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. 

 

Aktualnie na Bałkanach, które nie są postrzegane jako region stabilny na mapie Europy, żadne z państw nie wprowadziło jeszcze obowiązkowej służby wojskowej. Jednak zapowiedzi jej przywrócenia padały z ust prezydenta Serbii Aleksandra Vučicia. To z kolei mogło wpłynąć na decyzję podjętą przez władze w Zagrzebiu. 

Brak chętnych do armii. Zwiększono żołd

Chorwacja zmaga się z problemem braku żołnierzy. Takie sygnały docierały do mediów na początku zeszłego roku, kiedy tamtejszy resort obrony zaproponował podniesienie o 80 proc. wynagrodzeń dla chętnych do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

 

W wyniku tych działań żołd został podniesiony z 398 do 700 euro miesięcznie. Właśnie taką kwotę mają dostać przyszli chorwaccy poborowi. 

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment