Euro 2020: Gianluigi Donnarumma poprawił rekord Dino Zoffa

Reprezentant Włoch Gianluigi Donnarumma poprawił rekord legendarnego Dino Zoffa i nie puścił bramki w piłkarskiej drużynie narodowej przez 1169 minut. Pokonał go dopiero w dogrywce meczu z Austrią w 1/8 finału mistrzostw Europy Sasa Kalajdzic, ale Italia zwyciężyła 2:1.

Zoff był niepokonany przez 1143 minuty w reprezentacji kraju, osiągnął ten historyczny wynik między 1972 a 1974 rokiem. Licznik włoskiego bramkarza zatrzymał zawodnik Haiti Emmanuel Sanon w meczu mundialu w RFN.

22-letni Donnarumma przed meczem z Austrią na Wembley pozostawał bez straty gola przez 1055 minut. W sobotni wieczór wyjmował piłkę z siatki dopiero w dogrywce – w 114. minucie, co oznacza, że łącznie jego wynik wynosi obecnie 1169.

Włosi wygrali 2:1 i awansowali do ćwierćfinału ME, ale na 11 zakończyli serię meczów bez straty gola. Śrubują natomiast inną znakomitą passę – nie przegrali 31. spotkania z rzędu, co także jest historycznym osiągnięciem tego zespołu.