imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

„Energetycy w Powstaniu”. PGE oddaje hołd energetykom walczącym w powstaniu warszawskim

36759309_2_crop_300x168_3c96acaa_CPO.jpg


76 lat temu do walki w powstaniu warszawskim stanęło 63 pracowników Elektrowni Powiśle, którzy współtworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Udało im się przejąć kontrolę nad elektrownią, ale 20 z nich zapłaciło za ten heroizm najwyższą cenę. W pierwszym dniu walk był to jeden z najważniejszych sukcesów militarnych polskich powstańców. Jeszcze większym sukcesem była obrona i utrzymanie dostaw energii elektrycznej dla walczącej Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Organizowane przez PGE obchody 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 10:00 od złożenia wieńców pod Tablicą Pamięci Dowódców Obrony Elektrowni w Powstaniu Warszawskim przy skwerze Kahla w Warszawie. Udział w ceremonii wezmą Jacek Sasin – wicepremier, minister aktywów państwowych, Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele spółek energetycznych, Związków Zawodowych NSZZ Solidarność w PGE S.A., sportowcy, harcerze z grupy rekonstrukcyjnej Radosław oraz pracownicy PGE.

Po ceremonii złożenia wieńców odbędzie się koncert Bartasa Szymoniaka, który wystąpi z repertuarem piosenek patriotycznych oraz skomponowaną z tej okazji piosenką „Oni”, upamiętniającą ofiary cywilne powstania z 1944 r. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie również specjalnie wyprodukowana prezentacja multimedialna poświęcona energetykom w powstaniu, którą każdy będzie mógł obejrzeć 1 sierpnia do godziny 22:00 na ekranie zlokalizowanym na skwerze Kahla.

„Współcześnie to na nas – przedstawicielach branży energetycznej – spoczywa obowiązek przybliżania Polakom historii bohaterskich pracowników warszawskiej Elektrowni oraz pielęgnowanie pamięci o ich wyjątkowych czynach i etosie pracy energetyka. Możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć za niepodległość, a jednocześnie nadal realizować swoją pracę na rzecz warszawskiej społeczności” – mówi Wojciech Dąbrowski.

PGE jako inicjator akcji „Energetycy w Powstaniu” jest sponsorem cyklu audycji o tematyce powstańczej emitowanych w Polskim Radiu. W popołudniowej audycji „Bastion Powiśle” 1 sierpnia od godz. 17:00 słuchaczom Polskiego Radia przybliżony zostanie temat obrony warszawskiej elektrowni oraz udziału energetyków w powstaniu warszawskim. W ciągu dnia będzie można posłuchać repertuaru piosenek powstańczych, w tym również dedykowanego tegorocznym obchodom utworu Bartasa Szymoniaka „Oni”.

Od 1 sierpnia przez 63 dni na elewacji siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej na ulicy Mysiej 2 w Warszawie wisieć będzie wielkoformatowa siatka z napisem „Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy”.

Link do animacji: https://youtu.be/MBSoAXrwULA

KONTAKT:

Małgorzata Babska

Biuro Prasowe Grupy PGE

tel. +48 (22) 340 13 36

tel. +48 661 778 955

e-mail: [email protected]

http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/kontakt


Source link

Leave a Comment