imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ekstremiści z Niemiec ukrywają się w Polsce? Trwają poszukiwania 475 osób

qyinb5f1pv8p9wpm8odkty2xbiry924o.jpg


Neonaziści będą największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Niemiec w 2021 roku?

W Niemczech przebywa na wolności 475 prawicowych ekstremistów, są poszukiwani na podstawie nakazów aresztowania – wynika z odpowiedzi rządu na interpelację Lewicy w Bundestagu, o czym informuje dziennik “Neue Osnabruecker Zeitung”.

Policja poszukuje prawicowych ekstremistów głównie z powodu aktów przemocy (125 osób), takich jak spowodowanie obrażeń ciała lub opór wobec funkcjonariuszy organów ścigania. 109 jest poszukiwanych z powodu przestępstw o podłożu politycznym – np. użycia symboli niekonstytucyjnych organizacji – a jeden z powodu aktu terroryzmu.

 

Z ustaleń organów bezpieczeństwa wynika, że 58 ekstremistów przebywa za granicą, głównie w krajach UE – większość z nich w Austrii i Polsce.

 

– Mam wrażenie, że rząd federalny nadal nie traktuje problemu nazistowskiego wystarczająco poważnie – skomentowała ekspertka od spraw wewnętrznych Lewicy w Bundestagu Ulla Jelpke.

 

Planowali ataki na meczety i przeciwników politycznych

 

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer tylko w tym roku zakazał działalności bojówkarskich prawicowych ugrupowań Combat 18, Nordadler i Sturmbrigade 44 oraz Zjednoczone Niemieckie Ludy i Plemiona – pisze dziennik “Tagesspiegel”.

 

ZOBACZ: Naziści zarządzali po wojnie sanatoriami dla dzieci. “Były nękane i torturowane”

 

W lutym został rozbity gang skupiony wokół prawicowego ekstremisty Wernera S. Prokuratura federalna oskarża 11 mężczyzn o próbę wywołania “stanu podobnego do wojny domowej” poprzez planowane ataki na meczety i przeciwników politycznych.

 

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji Nadrenii Północnej-Westfalii Burkhard Freier uważa, że w 2021 roku największym zagrożenie dla Niemiec będzie “jak dotychczas prawicowy ekstremizm”.

rsr/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment