imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ekspertka alarmuje: w Polsce przybywa dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze

uv25apht1p5tyc37yefaizs24698akep.jpg


Prof. Szuster-Ciesielska była pytana m.in. o zachorowania na odrę i szczepienie dzieci przeciwko tej chorobie.

 

– Odra jest najbardziej zakaźną chorobą wieku dziecięcego, o współczynniku reprodukcji wirusa od 16 do 18, co oznacza, że jedno chore dziecko może zakazić 16 – 18 następnych – wskazała.

 

“Bardzo groźne powikłania”

 

Choroba, jak wyjaśniała, rozprzestrzenia się bardzo szybko. – Odra nie jest chorobą łagodną wieku dziecięcego. Daje bardzo groźne powikłania, łącznie ze zgonami. Około 30 procent dzieci doświadcza komplikacji, na przykład zapalenia ucha środkowego czy zapalenia płuc – podała.

 

WIDEO: Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska w programie “Gość Wydarzeń”
  

 

Zaznaczyła ponadto, że dzieci, które przechorowały odrę nawet przez rok mogą być wrażliwe na infekcje wirusowe i bakteryjne.

 

– W tej chwili poziom wyszczepialności, już od 2019 roku, spadł zdecydowanie poniżej bezpiecznego poziomu, do 93 procent – powiedziała.

 

Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową

 

Eksperci podają, że aby zagwarantować społeczeństwu odporność przeciw odrze, niezbędne jest utrzymanie wyszczepialności na poziomie 95 proc.

 

Odra jest zakaźną chorobą wirusową. Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą.

dk//Polsat News/Polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment