imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Edward Hulewicz nie żyje. Wykonawca przeboju “Za zdrowie pań” miał 84 lata

5s2po84n75a825djmgrp6xe85u4agqe9.jpg


Zmarł Edward Hulewicz, piosenkarz i autor tekstów. Sławę zdobył, wykonując przeboje takie jak “Za zdrowie pań” i “Bo jedno życie mam”. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Edward Hulewicz urodził się 1937 roku w Bereźnem na Wołyniu – dziś to terytorium Ukrainy. 22 listopada skończyłby 85 lat.

 

Związek Artystów Scen Polskich przypomniał, że zmarły artysta był piosenkarzem estradowym, autorem tekstów, dziennikarzem muzycznym, rysownikiem i malarzem, a w drugiej połowie lat 60. działał w założonym przez siebie zespole Tarpany.

 

“Był autorem znanych przebojów m.in: ‘Za zdrowie Pań’, ‘Bo jedno życie mam’. Trzykrotnie uczestniczył w konkursach na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu” – wyliczył ZASP.

Edward Hulewicz – wyróżniany artysta

Wraz z grupą Heliosi Hulewicz wykonywał również utwory “Obietnice”, “Zaczekaj aż opadnie mgła” czy “Dwa złote warkocze”. W latach 70. rozpoczął karierę solową, współpracując m.in. z Jarosławem Kukulskim, Jonaszem Koftą i Janem Pietrzakiem.
 
Wystąpił też na Festiwalu w Rostocku, gdzie zaśpiewał “Ucieczkę przed burzą”, za co otrzymał wyróżnienie. Był odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a ponadto przez lata angażował się w opiekę nad grobami artystów.

 

Ojciec Edwarda Hulewicza był zawodowym skrzypkiem. Zmarły artysta był żonaty z Edytą, lecz małżeństwo zakończyło się rozwodem. Deklarował się jako wegetarianin.

wka/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment