imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Ziemi 2022. Co to jest, kiedy wypada i jakie ma hasło przewodnie?

000F4NWGQEU0GB73-C429.jpg


Kiedy wypada Dzień Ziemi i z czym jest związany? Często mylony jest on z akcją sprzątania świata, która odbywa się w trzeci weekend września. Należy natomiast pamiętać, że Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia – czyli już za kilka dni. Sprawdźmy, od kiedy obchodzimy Dzień Ziemi i jak możemy go dobrze uczcić.

Dzień Ziemi jest światowym dniem ekologii. W tym dniu odbywają się liczne akcje związane z promocją postawy przyjaznej środowisku. Coroczne festiwale i festyny poszerzają u uczestników wiedzę z zakresu ochrony przyrody.

Organizatorami wydarzeń na Dzień Ziemi są zarówno organy państwowe, jak i również organizacje pozarządowe. Wydarzenia odbywają się w formie zajęć w szkołach, festynów czy konferencji naukowych.

Dzień Ziemi postanowiono wprowadzić po katastrofie ekologicznej w Stanach Zjednoczonych z 1969 roku. Doszło wtedy do uszkodzenia platformy wiertniczej, co skutkowało wylaniem się tysięcy litrów ropy do oceanu. Skutkiem była śmierć wielu zwierząt oraz uszkodzenie ekosystemu na długie lata.

Wśród aktywistów znalazł się wówczas senator Gaylord Nelson, który w 1970 roku zaproponował, by Dzień Ziemi uczynić cyklicznym świętem nauki o planecie. Oficjalnie w kalendarzu świąt Dzień Ziemi pojawił się dopiero w 2009 roku. Wszystko dzięki Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 2010 roku Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzony jest od 1990 roku i każda edycja ma narzucone hasło przewodnie. Dzięki niemu wiadomo, na co organizatorzy chcą zwrócić w danej chwili szczególną uwagę. Głównym celem w każdym roku jest uświadomienie władz i obywateli w temacie problemów ekologicznych.

Z okazji Dnia Ziemi w wielu miastach planowane są różnorodne atrakcje. Wśród nich można znaleźć konkursy z nagrodami, akcję sprzątania lasu czy warsztaty ekologiczne.

Najważniejszym aspektem Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na sposoby dbania o planetę i tworzenie dalekosiężnych planów ratujących ekosystem. Pierwszym krokiem może być rozpoczęcie segregacji odpadów. Jeśli mamy trudności z określeniem materiału danych śmieci, w Dzień Ziemi z pewnością znajdą się dla nas lekcje poprawnej segregacji.

Kolejnym aspektem, od którego możemy rozwinąć swoją ekologiczną postawę jest oszczędzanie wody. Warto gromadzić deszczówkę, pić wodę filtrowaną, a naczynia myć w zmywarce.

Pomysły na obchodzenie Dnia Ziemi mogą być różne. Warto zastanowić się nad edukacją najmłodszych względem ekologii. Pomóc w tym mogą różne zabawki edukacyjne, jak również ćwiczenia związane z dbaniem o środowisko. Możemy również wybrać się z dziećmi na spacer. Przy okazji nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować konkurs na najwięcej sprzątniętych śmieci w okolicy. Taka forma aktywności z pewnością spodoba się najmłodszym.

Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod konkretnym hasłem przewodnim. W tym roku hasło to “Inwestujmy w naszą planetę”. Głównym celem tegorocznych obchodów jest nakłonienie firm, polityków oraz obywateli do zmian w różnych obszarach działalności. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim podała przykłady dbania o środowisko.

Wśród nich znaleźć można naprawianie zamiast wyrzucania domowych sprzętów. Dobrze byłoby zaplanować również dzień bez samochodu. Pogoda zaczyna sprzyjać, dlatego możemy zamienić nasz stały pojazd na rower, hulajnogę czy na piesze spacery.

***

Czytaj także:

Rozpoczęły się szczepienia czwartą dawką dla osób powyżej 80 lat

Zaskakujące, jaki kształt ma Ziemia. Tak naprawdę wcale nie jest kulą!


Source link

Leave a Comment