imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Pluszowego Misia. Kiedy i dlaczego obchodzimy święto przytulanek?

000DRQN24I9ORRIA-C411.jpg


Pluszak, pluszowy miś, misiek, przytulanka – język polski wykształcił kilka nazw dla tej zabawki. Choć nie jest to wynalazek polski. Pluszak nie jest też zabawką z dość długą historią, choć jest dziś nieodzowną częścią dzieciństwa każdego malucha

Powstanie misia wiąże się bezpośrednio z polityką Stanów Zjednoczonych. W 1902 roku, ówczesny prezydent USA Theodore Roosevelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Amerykańskiemu przywódcy jednak nie udało się upolować żadnego zwierzęcia. Wówczas towarzysze Roosevelta złapali małego niedźwiadka i przywiązali do drzewa, by prezydent mógł oddać strzał. 

Roosevelt odmówił jednak zabicia niedźwiadka i kazał go uwolnić. W postaci komiksu historyjkę tę przedstawiły media. Zainspirowany nią jeden z wytwórców zabawek postanowił wykonać na cześć prezydenta małego wypchanego niedźwiedzia zabawkę – i tak powstał Teddy Bear (Niedźwiadek Teddy’ego – od zdrobnienia imienia amerykańskiego prezydenta). Nazywany tak do dziś w krajach anglojęzycznych miś, stał się z miejsca hitem, najpopularniejszą i jedną z podstawowych zabawek dla dzieci na całym świcie. 

Dzień Pluszowego Misia wprowadzono w 2002 roku dla upamiętnienia tego wydarzenia. 

Nie ma reguły. Dzień upamiętniający powstanie pluszaka to często czas atrakcji i zabaw dla dzieci w przedszkolach, żłóbkach i młodszych klasach szkoły podstawowej. 

Dla dzieci organizowane są gry i konkursy, a ponadto mogą też przynieść ze sobą do szkoły czy przedszkola swojego własnego misia

Dorośli – bo każdy był kiedyś dzieckiem i zapewne miał minimum jednego misia – mogą powspominać swoich pierwszych przyjaciół i powierników tajemnic, czy uczestników obiadków i kolacji z niewidzialnymi herbatkami. 

Wielu dorosłych, choć nie wszyscy chcą się do tego przyznać, wciąż ma swojego pluszaka z czasów dzieciństwa, bądź wycieńczonego “życiem” misia zachowali na pamiątkę rodzice. 

Przytulankę można tez podarować z okazji Dnia Pluszowego Misia bliskiej osobie. Pluszaki są wciąż niezawodnym prezentem, tez dla tych, którzy dawno już nie są dziećmi. 

Kultowa zabawka stała się także częścią popkultury. Pluszowe misie są bohaterami wielu filmów dla mniejszych dzieci, jak “Toy Story”, czy też dla tych całkiem dużych jak seria filmów “Ted”. 

Pluszaki bawiły pokolenia w kreskówkach i bajkach, takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, czy Paddingotn. 


Source link

Leave a Comment