imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Pizzy 2022 już dzisiaj. Kiedy wypada Światowy Dzień Pizzy, przepisy

000EH7M8R1XK4TSL-C429.jpg


Międzynarodowy Dzień Pizzy to jedno z najchętniej obchodzonych nietypowych świąt na świecie, a ilu fanów tego dania, tyle opinii co do tego, jaka jest najlepsza pizza

Miłośników kuchni włoskiej nie brakuje również w Polsce. Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że to właśnie pizza kolejny rok z rzędu jest najchętniej zamawianym przez nas daniem. Dowodzą tego m.in. podsumowania 2021 roku, którymi podzieliły się Pyszne.pl i Glovo. 

Jeśli ty też chętnie się nią zajadasz, na pewno z entuzjazmem uczcisz tegoroczny Światowy Dzień Pizzy, w którym mnóstwo restauracji oferuje swoim klientom spore rabaty lub inne atrakcyjne promocje. Możesz skorzystać z ich oferty albo przygotować domową pizzę

Dowiedz się, jak zrobić pizzę samodzielnie!

Międzynarodowy Dzień Pizzy lub Światowy Dzień Pizzy 2022 obchodzimy w Polsce w środę 9 lutego, jednak nie wszędzie tak jest. Chociaż Dzień Pizzy to święto obchodzone na niemalże całym świecie, to jego daty różnią się w poszczególnych krajach. 

 • We Włoszech Dzień Pizzy wypada 17 stycznia, gdyż wtedy wypada dzień św. Antoniego, którego uznaje się m.in. za patrona pizzerii.  Ten dzień oficjalnie ustanowiono zresztą na święto Pizzy w 2017 roku. Pizza otrzymała wówczas tytuł Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds. ochrony niematerialnej kultury. 
 • W Brazylii Dzień Pizzy obchodzi się 31 sierpnia. 
 • W Wielkiej Brytanii Dzień pizzy obchodzi się 1 lipca. 

Data Światowego Dnia Pizzy nie jest jednak najistotniejsza. Bardziej bowiem liczy się samo założenie święta, w którym ludzie w gronie przyjaciół zajadają się swoją ulubioną potrawą. 

Jednym z najciekawszych faktów na temat pizzy jest to, że wcale nie pochodzi z Włoch. Zatem dlaczego to danie od zawsze kojarzy się nam z Italią? 

Na długo przed tym, zanim Włochów zaczęto uznawać za specjalistów w przygotowywaniu pizzy, w innych regionach świata pojawiały się uproszczone wersje tej potrawy. W Grecji często jedzono płaski chleb z oliwą, ziołami i czosnkiem, a w Egipcie chlebopodobne placki.

Rzymianie po podbiciu Grecji przejęli zaś wiele z helleńskiej kultury. Przygotowywali ciasto za zakwasie i robili z niego pierwotną wersję pizzy, do której w XVII wieku zaczęto dodawać pomidory. 

Przełomem dla przepisu na pizzę był 1889 rok, kiedy to w Neapolu narodziła się potrawa, którą dziś znamy jako włoską pizzę Margheritę — placek z serem mozzarella, pomidorami i bazylią. 

Pierwszą pizzerię w Polsce otwarto 8 marca 1975 roku, a więc stosunkowo niedawno. Tym większe wrażenie robi fakt, że na przestrzeni pięciu dekad pizza stała się jedną z najbardziej popularnych potraw w kraju. Wiemy, że ją lubimy, jednak nie zgadzamy się co do tego, jak smakuje najlepsza pizza. Ilu ludzi, tyle preferencji. 

Międzynarodowy Dzień Pizzy warto uczcić swoim ulubionych rodzajem tej potrawy. Oto najpopularniejsze smaki: 

 • Margherita – typowo włoska pizza z mozzarellą, pomidorami oraz bazylią.
 • Capriciosa – jedna z ulubionych pizz Polaków. Jej głównymi składnikami są szynka i pieczarki, a we Włoszech często dodaje się do niej też jajko sadzone. 
 • Pepperoni – ostra pizza z dodatkiem salami. 
 • Marinara – najprostszy rodzaj pizzy. Składają się na nią pomidory, oliwa, świeży czosnek i suszone oregano. 
 • Hawajska – zdecydowanie najbardziej kontrowersyjny smak pizzy. Składniki pizzy hawajskiej, która tak naprawdę pochodzi z Kanady, to szynka i ananas. 
 • Wegetariana pizza bez mięsa. Najczęściej składają się na nią papryka, cukinia i bakłażany. 
 • Quattro Formaggi – dla miłośników sera, ponieważ składa się z jego różnych rodzajów. 
 • Frutti di Mare – pizza z owocami morza, pomidorami i mozarellą. 

Światowy Dzień Pizzy można uczcić oszczędniej, przygotowując własną domową pizzę z podstawowych składników. Robiąc całość samodzielnie, możesz urozmaicić dowolną recepturę, dodając na górę np. ulubione warzywa lub mięsne dodatki. Jak zrobić pizzę?

Prosty przepis na pizzę, którą zrobisz samodzielnie w domu w pół godziny znajdziesz tutaj

Jaka powinna być prawdziwa włoska pizza? Najważniejsze jest w niej oczywiście ciasto, które musi być odpowiednio cienkie i chrupiące. Wyrabianie i pieczenie ciasta na włoską pizzę to sztuka, a do perfekcji udaje się opanować ją jedynie nielicznym. 

Równie ważny w przepisie na pizzę włoską jest dobór, jak najlepszych składników. Nie powinno być ich jednak zbyt wiele. Wystarczą trzy, co najwyżej cztery ulubione dodatki. Jeśli będzie ich za dużo, ich smak może nie skomponować się dobrze, a wtedy nici ze smacznej pizzy. Należy pamiętać również o aromatycznym, odpowiednio gęstym sosie do pizzy.

Jak zrobić pizzę włoską? Przepis na trzy rodzaje włoskiej pizzy, ciasto i sos znajdziesz tutaj

Czytaj również:

Dzień pizzy. Odkryj przepis na pizzę z patelni

Międzynarodowy Dzień pizzy. Jak zrobić domową pizzę?

Międzynarodowy Dzień pizzy. 5 pomysłów na domową pizzę

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment