imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Matki 2022. Kiedy wypada i jaka jest jego historia? Dzień Matki w Polsce i na świecie

000FAXWFODRTUSDK-C429.jpg


Dzień Matki 2022 zbliża się wielkimi krokami. W Polsce to święto wypada mniej więcej za dwa tygodnie, więc najwyższa pora, aby zacząć przygotowywać dla swojej rodzicielki niespodziankę, która pozwoli jej poczuć się naprawdę wyjątkowo. Życzenia i prezent na Dzień Matki są ważne, jednak zamiast w drogie upominki, lepiej zainwestować we wspomnienia, które pozostaną z rodzicami na lata. 

  • Chociaż na całym świecie data i obchody Dnia Matki różnią się od siebie, niezmienne pozostaje to, że w tym dniu swoją obecnością okazujemy naszym mamom wdzięczność za ich bezwarunkową miłość oraz trud włożony w nasze wychowanie.
  • Historia Dnia Matki sięga starożytności, więc przypominamy ją i zdradzamy, jak świętuje się go w innych krajach.

Historia Dnia Matki sięga starożytności. W Grecji i Rzymie matki-boginie czczono wówczas jako symbol płodności i urodzaju. Tradycji tej zaprzestano jednak na długi czas wraz z odejściem od wierzeń politeistycznych i przyjęciem chrześcijaństwa. 

W Europie dopiero w XVII wieku ponownie zaczęto oddawać cześć matkom. W Anglii i Szkocji w czwartą niedzielę Wielkiego Postu zaczęto praktykować zwyczaj nazywany “Niedzielą u Matki z ang. Mothering Sunday.

  • Polegał on na tym, że dorosłe dzieci tradycyjnie odwiedzały swoje rodzicielki, obdarowując je drobnymi podarunkami tj. kwiatami czy słodkościami w zamian za otrzymane od nich błogosławieństwo. 
  • Dzień Matki obchodzono tam w taki sposób do XIX wieku, a później zwyczaj ten powrócił po zakończeniu II wojny światowej.

W Ameryce historia Dnia Matki kształtowała się nieco inaczej niż na starym kontynencie. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał go za święto narodowe przypadające na drugą niedzielę maja po tym, jak zwyczaj ten zaczął rozpowszechniać się we wszystkich stanach. 

  • Po raz pierwszy głośniej zrobiło się o nim jednak dopiero w 1958 roku, kiedy to amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. 
  • W jej ślady w 1972 roku poszły Julia Ward Howe, promująca Dzień Matek dla Pokoju oraz Annie Marie Jarvis, która ustanowiła Dzień Matki w 1905 roku.

Kiedy wypada Dzień Matki 2022? W kraju nad Wisłą święto to nie jest dniem wolnym od pracy i co roku obchodzimy je 26 maja, tradycyjnie obdarowując swoje mamy laurkami, kwiatami lub drobnymi upominkami.

  • Po raz pierwszy Dzień Matki w Polsce obchodzono w 1914 roku w Krakowie. 
  • Początkowo święto próbowano połączyć z Dniem Kobiet, jednak ostatecznie nie doszło to do skutku. 
  • Dzień Matki w Polsce przedwojennej świętowano w różne dni, a za samą jego organizację odpowiadał Polski Czerwony Krzyż (PCK). 

Obchody Dnia Matki różnią się w zależności od kraju, jednak najhuczniej świętuje się go w Tajlandii, gdzie święto oficjalnie ustanowione zostało w 1976 roku. 12 sierpnia oddaje się tam cześć mamom i Królowej Sirkit, która uważana jest za matkę całego narodu. 

W tym dniu Tajlandczycy przyozdabiają domy flagami narodowymi, światełkami, girlandami i portretami Królowej. W stolicy odbywają się też uroczyste procesje i pokazy fajerwerków. Tajlandzka tradycja związana z Dniem Matki mówi, że aby wyrazić podziw i wdzięczność wobec rodzicielki, należy wręczyć jej kwiat jaśminu.

Dzień Matki w RPA obchodzi w drugą niedzielę maja. Panuje tam niezwykła tradycja związana z ubiorem. Dzieci na cześć mam zakładają na siebie czerwone lub różowe ubrania. Jeżeli natomiast matka nie żyje, na znak pamięci w Dzień Matki ubierają się na biało.

Dzień Matki w Indiach obchodzi się w październiku podczas święta Durga Puja ku czci bogini matki Durga.  Hinduskie mamy dostają wtedy kwiaty i udają się na uroczysty obiad poza domem. To jeden z niewielu dni, gdy większość z nich nie przygotowuje posiłku samodzielnie.

W Kanadzie w Dzień Matki często organizuje się rodzinne spotkania w restauracjach. Na nich dzieci wręczają swoim mamom specjalnie przygotowane dla nich prezenty na Dzień Matki, którymi są ciasteczka lub inne słodycze. 

Ponieważ trwa wojna w Ukrainie, gdzie Dzień Matki tradycyjnie obchodzony jest w dniu  8 maja, prezydent Wołodymyr Zełenski postanowił w tym roku szczególnie podziękować wszystkim dzielnym mamom zza naszej wschodniej granicy. 

Czytaj również: 

Dzień Matki 2022. Lista państw, gdzie to święto wypada 8 maja

Prezenty na Dzień Matki, które chciałaby dostać każda kobieta

Życzenia na Dzień Matki. Najpiękniejsze życzenia  z okazji Dnia Matki 

Zobacz także: 


Source link

Leave a Comment