imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Kota 2023: Kiedy jest? Przesądy i wierzenia o kotach?

000GRP6BXMDXNHGT-C429.jpg


Światowy Dzień Kota to święto obchodzone przez wszystkich miłośników mruczków 17 lutego. Tego dnia świętują wszystkie kiciusie i ich właściciele w Polsce i we Włoszech. W 2023 roku Dzień Kota wypada w piątek.

Pierwsze święto w Polsce było obchodzone 17 lutego 2006 roku, a do jego powołania doprowadziła redakcja miesięcznika “Kot” wraz z łódzkim stowarzyszeniem “Cat Club Łódź”. Tego dnia chodzi o zauważenie oraz podkreślenie roli mruczków w życiu człowieka, a także pamięć o bezdomnych futrzakach, niesienie im pomocy i uwrażliwienie społeczeństwa na trudny los kotów pozbawionych dachu nad głową.

Dzień Kota obchodzony jest w różnych krajach świata, jednak w innym czasie. W Japonii – 22 lutego, w Stanach Zjednoczonych – 29 października, a w Wielkiej Brytanii – 8 sierpnia.

Najbardziej znany przesąd związany z kotem jest niestety negatywny i dotyczy rzekomego nieszczęścia, które ma nas spotkać, jeśli czarny kot przebiegnie nam drogę. Co ciekawe, przesąd szkocki mówi, że gdy na ganku pojawi się obcy czarny kot, oznacza to powodzenie dla mieszkańców.

Uprzedzeń związanych z kolorem mruczków jest więcej. W Stanach Zjednoczonych biały kiciuś na jezdni zwiastuje szczęście, z kolei w Normandii zauważenie szylkretowego futrzaka zwiastuje niespodziewaną śmierć.

W Anglii kocie przesądy są mocno związane z prognozą pogody. Jeśli zauważymy, że mruczek myje się za uszami, powinniśmy przygotować się na deszcz, a w przypadku, gdy kiciuś śpi z podwiniętymi pod siebie wszystkimi łapami — na chłód.

W starożytnym Egipcie koty traktowane były jako zwierzęta święte, gdyż łączono je z Bastet — boginią m.in. miłości i płodności. Z kolei występująca w mitologii nordyckiej bogini miłości i płodności Freya była przedstawiana na rydwanie ciągniętym przez dwa szare koty. Rolnicy rozrzucali mruczkom resztki, by uzyskać dobrodziejstwo bogini.

W starożytnych Chinach również czczono koty, gdyż były utożsamiane z bogiem Li Shou, który wspierał rolników. Miejsce dla kiciusiów znalazło się także w wierzeniach słowiańskich. Naszym przodkom zależało na dobrych stosunkach z gumiennikiem, czyli demonem opiekującym się zbożem, który zamieniał się w kota. Z tego względu pierwsze w roku danie przyrządzone ze zbóż musiało zostać oddane, by zapewnić sobie jego przychylność.

Czytaj również:

Niezwykłe zdjęcia z Karkonoszy. Uwagę przykuwa jeden szczegół

Przypalenie garnka to jeszcze nie wyrok. Jak wyczyścić naczynie ze stali nierdzewnej?

Te produkty kupisz za kilka zł. Tylko tyle potrzebujesz, by wyczyścić zmywarkę


Source link

Leave a Comment