imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Kota 2022. Kiedy jest? Co to za święto?

000EK1Y2KD80E0QQ-C429.jpg


Światowy Dzień Kota to jedno z najpopularniejszych nietypowych świąt w roku. Nic w tym dziwnego, ponieważ koty od lat są w czołówce najpopularniejszych zwierząt domowych.

Mimo że jest to jedno z najpopularniejszych nietypowych świąt, to wiele osób nie wie, kiedy wypada Dzień Kota. Śpieszymy z odpowiedzią – w Polsce obchodzimy je 17 lutego. W 2022 roku to czwartek.

W kalendarzu nietypowych świąt Dzień Kota w Polsce funkcjonuje już od 2006 roku, a pomysłodawcą obchodów tego święta w naszym kraju był Wojciech Albert Kurkowski.  

Idea obchodów Światowego Dnia Kota narodziła się we Włoszech w 1990 roku i trwa do dziś. Dzień ten ma podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka oraz niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom.

Mimo że Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego, to niektóre kraje obchodzą je w innym terminie. Na przykład w Japonii jest to 22 lutego, w Rosji – 1 marca, w USA – 29 października, a Wielkiej Brytanii – 8 sierpnia.

W Światowy Dzień Kota warto przypomnieć sobie, jakie jest pochodzenie kotów. Bezpośrednim przodkiem kota domowego jest kot nubijski, zwany również żbikiem afrykańskim. Gatunek ten zamieszkiwał pierwotnie dolinę Nilu, występując na terenie dzisiejszego Sudanu. Dzikie i płochliwe zwierzę zostało oswojone około 2500 lat p.n.e., a całkowite udomowienie nastąpiło ponad tysiąc lat później.

Czarne koty przez setki lat nie miały łatwo. Jednoznacznie łączono je z czarownicami. Ponadto wierzono, że w kotach drzemie zło. Koty w liczbie setek tysięcy torturowano, okaleczano, okrutnie zabijano oraz kamieniowano. Znęcanie się nad kotami ustało dopiero w XIX wieku.

Z okazji Światowego Dnia Kota mamy dla was jeszcze kilka ciekawostek dotyczących tych niezwykłych zwierząt.

Po pierwsze, czy wiedzieliście, że każdy koci nos jest inny. Można to porównać do linii papilarnych u ludzi. Każdy z nich jest unikalny i daje inny odcisk.

Po drugie, przecięty kot przesypia prawie 2/3 swojego życia. Po trzecie, koty nie rozpoznają słodkiego smaku. Po czwarte, kocie serce bije prawie dwukrotnie szybciej niż ludzkie (w ciągu minuty od 110 do 160 razy). A po piąte, koty pocą się przez poduszki łapek.

To jednak nie koniec ciekawostek. Z okazji Światowego Dnia Kota mamy dla was jeszcze jedną, która zapewne bardzo przypadnie do gustu właścicielom kotów. Otóż właściciele kotów żyją dłużej i są zdrowsi. Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że posiadanie kota w domu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Udanego świętowania Światowego Dnia Kota!


Source link

Leave a Comment