imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Kobiet 2023: Kiedy jest to święto i co kupić na prezent?

000GUOXLAK0AGH1O-C429-F4.jpg


  • Dzień Kobiet jest jednym z dwóch ważnych świąt, jakie czekają nas w bieżącym tygodniu. Niemalże tuż po nim w Polsce obchodzić będziemy bowiem Dzień Mężczyzny. Zanim jednak to nastąpi, najpierw skupmy się na paniach, którym będziemy składać życzenia już za kilka dni. 
  • Jeżeli więc ktoś zapomniał, kiedy jest Dzień Kobiet, to najwyższa pora, aby zapisał sobie tę datę. Pozostało już bowiem naprawdę niewiele czasu, aby zadbać o drobny upominek dla swojej partnerki, córki czy siostry. 
  • Co kupić na Dzień Kobiet dla przedstawicielki płci pięknej tak, aby zapewnić jej wieczór pełen wrażeń? Podpowiadamy, przypominając jednocześnie, skąd wziął się Dzień Kobiet. Okazuje się, że jego historia sięga o wiele dalej niż do PRL-u, kiedy to zyskał na popularności. 

Dzień Kobiet w Polsce ma stałą datę. W naszym kraju przyjęło się, że obchodzimy go 8 marca. Musimy jednak mieć świadomość, że w innych państwa na świecie wcale nie jest to regułą, ponieważ np. w Tunezji wypada on 13 sierpnia, a w Armenii  7 kwietnia obywatele obchodzą święto “Piękna i macierzyństwa”. 

Pierwszych inspiracji Dnia Kobiet w historii można doszukiwać się jeszcze w czasach starożytnego Rzymu, gdzie oddawano cześć Junonie-bogini i opiekunce życia kobiet.

W bliższym nam charakterze po raz pierwszy obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki, a rok później Międzynarodowy Dzień Kobiet został oficjalnie wprowadzony na Międzynarodowej Konfederacji Kobiet Socjalistek w Kopenhadze.

W Polsce natomiast Dzień Kobiet zorganizowano 24 marca 1924 r. przez Centralny Wydział Kobiecy PPS. Sporo mówiło się wówczas o problemie różnic w zarobkach mężczyzn i kobiet oraz samej ochronie ich pracy. Po wojnie Dzień Kobiet wrócił w formie święta państwowego o politycznych zamyśle, które w okresie PRL było dniem wolnym od pracy. 

Zmieniło się to w 1993 roku i od tego czasu Dzień Kobiet uznawany jest za normalny dzień roboczy, w którym kręgi feministyczne często organizują manifesty, aby przypomnieć, że tematy dotyczące równego traktowania obu płci są stale aktualne. 

W PRL-u w ramach obchodów panie z reguły otrzymywały od swoich partnerów tulipany lub goździki, a także drobne upominki w postaci kawy, mydła czy rajstop. Dziś doceniane są raczej inne podarunki, choć kwiaty lub piękna bielizna również są w cenie. 

Jaki prezent na Dzień Kobiet kupić przedstawicielce płci pięknej? Zmysłowe perfumy czy złota biżuteria nigdy nie wyjdą z mody pod warunkiem, że dopasujemy je do gustu konkretnej osoby. 

Można postawić również na upominki w formie czekoladek, biletu na koncert, romantycznej kolacji w dobrej restauracji czy wycieczki do miejsca, o którego odwiedzeniu kobieta zawsze marzyła. 

Czytaj również:

Jak spędzić 8 marca 2023? Kilka pomysłów na udany Dzień Kobiet

Chcesz kupić prezent na Dzień Kobiet? Podpowiadamy, jaką biżuterię wybrać

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment