imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Dziewczyny 2022. Kiedy jest to święto? Skąd się wzięło i jak je obchodzić?

000G4U6M78IW0CPI-C429.jpg


Obchodzony 30 września Dzień Chłopaka, czy przypadający na 8 marca Dzień Kobiet to znane i hucznie obchodzone święta. Dzień Dziewczyn cieszy się krótszą tradycją, co sprawia, że wiele osób nie wie o jego istnieniu. Jest to jednak dobry moment na zwrócenie uwagi na kwestie równouprawnienia wśród dzieci i nastolatków oraz sprawienie miłej niespodzianki bliskim dziewczynkom.

Międzynarodowy Dzień Dziewczyn został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. Jest on nazywany również Dniem Dziewcząt lub Świętem DziewczynekPrzypada na 11 października każdego roku. Tym razem będzie to wtorek. Mimo że wiele osób porównuje go z obchodzonym w marcu Dniem Kobiet, jego przesłanie jest zupełnie inne.

Powołując Międzynarodowy Dzień Dziewczyn Rada ONZ miała na celu zwrócenie uwagi na kwestie braku równouprawnienia oraz trudności, z jakimi dziewczynki w wielu częściach świata muszą się mierzyć od najmłodszych lat.

Jak podają ONZ oraz UNICEF:

  • aż 16 mln dziewczynek w wieku 6-11 lat nie ma szans na rozpoczęcie nauki w szkole (w przypadku chłopców liczba ta jest o połowę mniejsza),
  • 12 mln niepełnoletnich dziewcząt każdego roku wydawanych jest za mąż,
  • co 3. dziewczynka i kobieta na świecie doświadczyła przemocy seksualnej lub fizycznej,
  • co 3. dziewczyna w wieku 15-19 lat poddawana jest okaleczaniu narządów płciowych – praktyka ta wciąż występuje w ponad 30 krajach na świecie, 
  • w wielu miejscach kobiety nie mogą ubierać się tak, jak chcą, wyrażać swoich poglądów, podejmować pracy zarobkowej, a nawet prowadzić samochodu

Organizacje zwracają również uwagę na fakt, że polskie dziewczynki mają najniższą samoocenę wśród nastolatek z 42 przebadanych krajów. Te dane są niepokojące, a każda inicjatywa wspierająca dziewczynki i przekonująca je, że mają takie same prawa do nauki i rozwoju jak chłopcy, jest cenna.

Dzień Dziewczyn każdego roku obchodzony jest pod innym hasłem. Pierwsze z nich brzmiało “Moje życie, moje prawo, koniec dziecięcych małżeństw”. W kolejnych latach zwracano uwagę na takie kwestie jak mniejsze szanse na kompletną edukację, problemy z samooceną i odżywianiem, bezpłatną pracę zarobkową nieletnich czy gorszy dostęp do Internetu, co miało duże znaczenie w czasie pandemii.

Ambasadorką Międzynarodowego Dnia Dziewczyn jest m.in aktorka i działaczka społeczna Emma Watson.

Głównym celem tego święta jest okazanie dziewczynkom i wchodzącym w dorosłość nastolatkom wsparcia, a także pokazanie, że bycie kobietą nie musi oznaczać mniejszych szans na osiąganie celów.

W wielu krajach w Międzynarodowy Dzień Dziewczyn odbywają się liczne spotkania, wykłady i happeningi, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na problem nierówności płci. Często są one połączone ze zbiórkami prowadzonymi m.in. przez UNICEF czy UNFPA.

Dzień Dziewczyn to doskonały moment na sprawienie koleżankom, siostrom czy przyjaciółkom milej niespodzianki. By sprawić komuś radość, wystarczy symboliczny gest. 

Dzień Dziewczynek coraz częściej obchodzony jest w szkołach – najczęściej z tej okazji chłopcy przygotowują dla swoich koleżanek drobne niespodzianki, a nauczyciele realizują specjalny program, mający na celu zwrócenie uwagi dzieci na pewne problemy i dodanie im wiary we własne siły. 

Dobrym pomysłem są także życzenia na Dzień Dziewczyny. Można złożyć je osobiście, napisać na kartce okolicznościowej czy wysłać SMS-em.

Czytaj również:

Dzień Chłopaka – krótkie i śmieszne życzenia nie tylko dla kolegi 

Najgorsze prezenty na Dzień Chłopaka. Nigdy ich nie kupuj

Zmiany klimaty nie uderzają po równo. Kobiety cierpią bardziej

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment