imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Dziewczyny 2022. Kiedy jest Dzień Dziewczynek? Jakie ma przesłanie?

0008287D3A61M1DP-C429.jpg


Potocznie zwane Dniem Dziewczyny święto obchodzone jest co roku 11 października. Nie cieszy się jeszcze dużą popularnością – znacznie więcej życzeń płynie do kobiet i dziewcząt 8 marca, kiedy wypada Dzień Kobiet. Dzień Dziewczyn niesie jednak ze sobą istotne przesłanie.

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2011, by ukazać całemu światu, z jakimi trudnościami zmagają się wciąż młode dziewczęta. Co roku święto posiada swoje hasło przewodnie. W roku 2022 brzmi ono: “Nasz czas jest teraz – nasze prawa, nasza przyszłość”

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ma zwracać uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dziewczynek i młodych kobiet w różnych miejscach na świecie. Wiele z nich nie ma szansy na edukację. Niektóre są wydawane za mąż w młodym wieku czy poddawane okaleczaniu narządów płciowych.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt obchodzono 11 października 2012 roku, pod hasłem: “Moje Życie, Moje Prawo, Koniec Dziecięcych Małżeństw”. 

W zeszłym roku skupiono się z kolei na problemach z dostępem do Internetu. Zwłaszcza w czasie pandemii jego brak był szczególnie odczuwalny i stwarzał trudności między innymi w nauce. Hasło przewodnie brzmiało: “Cyfrowe pokolenie. Nasze pokolenie”.

W roku 2022 przypada 10 rocznica Międzynarodowego Dnia Dziewczynek. Na stronie organizacji UNICEF możemy przeczytać, że przez tę dekadę rządy, decydenci i opinia publiczna zaczęli zwracać baczniejszą uwagę na kwestie, które są ważne dla dziewcząt. Mimo wszystko dziewczynki muszą się nadal zmagać z wieloma wyzwaniami, a ich sytuację pogarszają jeszcze bieżące, współistniejące problemy światowe, takie jak zmiany klimatyczne czy pandemia COVID-19. 

Jednak – jak czytamy – “600 milionów dorastających dziewcząt na świecie raz po raz udowadnia, że dzięki posiadanym umiejętnościom i możliwościom, mogą być inicjatorkami zmian”. 

Dzień Dziewczyny to doskonała okazja, by złożyć córkom, wnuczkom, siostrom, koleżankom czy przyjaciółkom najserdeczniejsze życzenia. Warto je złożyć osobiście, a jeśli nie mamy takiej możliwości, zadzwonić czy wysłać SMS-em. Coraz częściej życzenia z okazji Dnia Dziewczyny składają też panowie swoim partnerkom, podobnie jak kobiety składają partnerom życzenia z okazji nie tylko Dnia Mężczyzny (10 marca), ale i Dnia Chłopaka (30 września).

Dzień Dziewczyn to także doskonały moment, by wręczyć jakiś drobny upominek. Sprawdzą się zarówno tradycyjne czekoladki czy kwiaty, jak i podarunki dopasowane do zainteresowań danej osoby. Świetną pamiątką będą też personalizowane prezenty, wykonane na zamówienie. 

Czytaj też: 

Zmiany klimatu nie uderzają po równo. Kobiety cierpią bardziej 


Source link

Leave a Comment