imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Dziewczyn: Kiedy jest? Ważne przesłanie. Co kupić? Jaki prezent?

000G65G3J9QXGGYG-C429.jpg


Kiedy jest Dzień Dziewczyn? Międzynarodowy Dzień Dziewczynek (znany też jako Międzynarodowy Dzień Dziewcząt) to święto stosunkowo młode, bo ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dopiero w 2011 roku. Obchodzimy je co roku 11 października. W Polsce święto nie cieszy się jeszcze szczególną popularnością – znacznie huczniej obchodzi się bowiem Dzień Kobiet, przypadający 8 marca. Warto jednak zwrócić uwagę również na Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, ponieważ święto to niesie ze sobą ważne przesłanie.

Dzień Dziewczynek to coroczne święto, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Skupia się na młodszych kobietach i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie równouprawnienia. Celem ONZ było ukazanie całemu społeczeństwu, z jakimi przeszkodami i trudnościami zmagają się dziewczynki w różnych miejscach na świecie. W niektórych krajach wciąż mają problemy z możliwością nauki w szkole, są wydawane za mąż w młodym wieku czy poddawane okaleczaniu narządów płciowych. Doświadczają też przemocy seksualnej lub fizycznej.

Rezolucję, dotyczącą ogłoszenia dnia 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynek, przyjęto 19 grudnia 2011 roku. Święto to ma na celu również zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę budowania poczucia wartości u dziewcząt. To ważne zwłaszcza w Polsce, ponieważ – według badań HBSC (Health Behaviour in School-age Children) polskie nastolatki mają najniższą samoocenę w Europie.

Dzień Dziewczyn co roku obchodzony jest pod innym hasłem. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt świętowany był 11 października 2012 roku. Jego celem było zwrócenie uwagi na problem dziecięcych małżeństw, dlatego hasło przewodnie brzmiało wówczas: “Moje Życie, Moje Prawo, Koniec Dziecięcych Małżeństw”. Właśnie pod tym hasłem podjęto mnóstwo działań – w tym między innymi debaty parlamentarne.

W kolejnych latach eksponowano też kwestię między innymi mniejszych szans dziewcząt na kompletną edukację czy problemów z samooceną i odżywianiem. W roku 2021 hasło przewodnie Międzynarodowego Dnia Dziewczynek brzmiało: “Cyfrowe pokolenie. Nasze pokolenie”. Skupiono się na problemie braku dostępu do Internetu, co miało szczególne znaczenie w czasie pandemii. UNICEF zwrócił uwagę, że wciąż mnóstwo młodych osób nie ma w domu Internetu. Z nowych technologii częściej korzystają też chłopcy, mając do nich łatwiejszy dostęp. Przepaść między nimi a dziewczynkami stale się zatem pogłębia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek organizuje się różnego rodzaju wykłady, happeningi czy zbiórki. W szkołach również coraz częściej świętuje się ten dzień – chłopcy przynoszą koleżankom drobne podarki, a nauczyciele realizują specjalny program.

Coraz częściej obchodzony jest w Polsce Dzień Chłopaka, który przypada 30 września. W tym dniu chłopcom składane są życzenia i wręczane drobne upominki. Do popularnego Dnia Kobiet (8 marca) dołączył też Dzień Mężczyzny (10 marca). Kiedy jest Dzień Dziewczyn? Obchodzimy go 11 października i warto w jakiś szczególny sposób uczcić to ważne święto.

Życzenia na Dzień Dziewczyny można złożyć przyjaciółce, koleżance czy partnerce. Do życzeń warto dołączyć jakiś prezent – choćby drobiazg. Najważniejsza jest bowiem pamięć. Jako prezenty na Dzień Dziewczyn sprawdzą się na pewno czekoladki, kosmetyki, książki czy kwiaty, ale upominki mogą też być związane z zainteresowaniami danej osoby. Jeśli ktoś uwielbia jakiś zespół, warto zdobyć bilety na koncert, a dziewczyny uprawiające sport na pewno ucieszą się z karnetu do siłowni czy gadżetów sportowych. 

Czytaj też: 

Zmiany klimatu nie uderzają po równo. Kobiety cierpią bardziej 

Biżuteria – prezent na lata dla twojej córki 

Prezent na Dzień Nauczyciela – gdzie szukać inspiracji z upominkami? 


Source link

Leave a Comment