Dzień Chłopaka 2024. Święto obchodzone 30 września
Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce 30 września, ale podobne święta pojawiają się również w innych krajach. W Polsce święto to jest popularne szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jest to dzień, w którym dziewczęta obdarowują chłopców drobnymi upominkami, kartkami czy życzeniami. W szkołach często organizuje się specjalne akademie lub uroczystości, na których uczniowie wręczają sobie prezenty.
W swojej istocie Dzień Chłopaka, jest świętem “lżejszym”, mniej formalnym. Celebruje młodość oraz beztroskę i często stanowi okazję do integracji i budowania więzi towarzyskich w gronie znajomych. Nie ma głębokiego podłoża symbolicznego ani politycznego. W Japonii święto funkcjonuje jako Dzień Dziecka (Kodomo no Hi) i jest obchodzone 5 maja. To właśnie tradycja japońska mogła być inspiracją dla naszego wrześniowego Dnia Chłopaka. Choć w Polsce ma ono charakter zabawy, w Japonii to poważna okazja. Symbolizują je kolorowe rękawy wiatrowe Koi-nobori, przypominające karpie – symbol siły i wytrwałości. Karpie mają inspirować chłopców do samorozwoju, a rodziny modlą się o ich zdrowie i sukcesy.
W Wielkiej Brytanii z kolei obchody przypominające Dzień Chłopaka odbywają się w pierwszą sobotę listopada. Geneza polskiej wersji Dnia Chłopaka nie jest jednoznacznie udokumentowana, a jego korzenie są raczej współczesne. Niektóre źródła sugerują, że święto to wywodzi się z tradycji szkolnych, mających na celu podkreślenie roli chłopców w społeczności uczniowskiej.
Dzień Mężczyzny. Kiedy wypada?
Dzień Mężczyzny to święto o zupełnie innym charakterze. Przede wszystkim ma bardziej dojrzałą symbolikę i często dotyczy kwestii związanych z rolą mężczyzn w społeczeństwie, ich zdrowiem, a także walką o równość płci. Na arenie międzynarodowej dzień ten obchodzony jest jednak w innych terminach. Najbardziej rozpoznawalną datą jest 19 listopada, kiedy to celebruje się Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (International Men’s Day).
Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoją współcześni mężczyźni, w tym kwestie związane z ich zdrowiem psychicznym, rosnącym wskaźnikiem samobójstw oraz potrzebą lepszego dostępu do edukacji. To także moment na refleksję nad stereotypami dotyczącymi męskości, społecznymi oczekiwaniami wobec mężczyzn oraz na podjęcie działań mających na celu wsparcie ich w radzeniu sobie z narastającą presją, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Dzień Mężczyzny ma swoje korzenie w tradycji katolickiej. Tego dnia Kościół, a także inne wyznania chrześcijańskie, wspominają czterdziestu męczenników z Sebasty. To grupa rzymskich żołnierzy, którzy w 320 roku odmówili wyrzeczenia się swojej wiary chrześcijańskiej. Za swoją niezłomność zostali skazani na śmierć przez zamrożenie na jeziorze w Sebaście, dzisiejszej Turcji. Ich męczeństwo stało się symbolem odwagi i wierności wierze, co przyczyniło się do ustanowienia ich wspomnienia liturgicznego 10 marca. Tego dnia obchodzimy Dzień Mężczyzny w naszym kraju.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn został zainicjowany w 1999 roku przez doktorów Thomasa Oastera i Jerome’a Teelucksinga z Trynidadu i Tobago. W kolejnych latach święto zyskało na popularności i dziś obchodzone jest w ponad 80 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii (5 kwietnia), Brazylii (15 lipca), Norwegii (7 października) czy Kanadzie (25 listopada).
Ciekawostki związane z Dniem Chłopaka i Dniem Mężczyzny
Dzień Chłopaka ma różne lokalne tradycje. W Korei Południowej 14 kwietnia obchodzi się tzw. Black Day, podczas którego samotni mężczyźni jedzą czarny makaron z fasolą, celebrując swoją samotność w odpowiedzi na lutowy Dzień Walentynek.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, choć jest obchodzony od końca XX wieku, miał wcześniej kilka nieudanych prób ustanowienia. W USA w 1968 roku profesor Uniwersytetu Columbia, John P. Harris, promował podobne święto, lecz nie zdobyło ono rozgłosu.