imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Babci i Dzień Dziadka 2023. Kiedy jest?

000GLT11TCAE6MM9-C429.jpgDzień Babci w Polsce tradycyjnie co roku obchodzi się 21 stycznia. W tym roku Dzień Babci wypada w sobotę, co jest doskonałą okazją, aby wybrać się do dziadków na weekend.

Dla wielu osób babcia to osoba wyjątkowa, obdarzająca wnuczęta szczerą miłością, zawsze służąca radą i pomocą. W tym dniu wnukowie wręczają więc swoim babciom drobne prezenty w postaci laurek, kwiatów czy czekoladek. Z kolei w przedszkolach organizowane są przedstawienia (najczęściej łączące Dzień Babci i Dziadka), podczas których najmłodsze dzieci recytują wierszyki i śpiewają piosenki.

Dzień Dziadka w Polsce następuje dzień po święcie babci, czyli 22 stycznia. W 2023 roku jest to niedziela.

W tym dniu wnuki mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, za poświęcony czas, troskę, opiekę, zabawę i przekazaną wiedzę. Z tej okazji składają dziadkom wizyty, wręczając upominki, wspominając dawne lata, oglądając zdjęcia i spędzając razem czas.

Pomysłodawcą oddania hołdu babciom był tygodnik “Kobieta i Życie”, który w 1964 roku wyszedł z taką inicjatywą. Ideę tą podchwycił “Tygodnik Poznański”, który rok później, nieco przypadkowo zainaugurował to święto w Poznaniu. Stało się to za sprawą gościnnego występu Mieczysławy Ćwiklińskiej.

W dniu 21 stycznia 1965 roku artystka obchodziła swoje 85. urodziny na deskach teatru, grając babcię w przedstawieniu Alejandro Grasona “Drzewa umierają stojąc”. Redakcja “Expressu Poznańskiego” wręczyła Ćwiklińskiej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym ten dzień – Dniem Babci. Głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. Tradycja ta została podtrzymana następnie przez “Express Wieczorny”.

Później powstał również zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka. Początkowo święto to miało być obchodzone 30 maja, czyli w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale taki termin nie przyjął i później zaczęto go obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci.

Istnieje również przekonanie, że święto dziadków przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

Zobacz też:

Prastare ciało niebieskie zbliża się do Ziemi. Kiedy będzie widoczne nad Polską?


Source link

Leave a Comment