imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Dzień Babci i Dzień Dziadka 2022. Kiedy wypada? Co kupić? Jakie prezenty?

000E5DNDLAL77FKK-C411.jpg


W Polsce Dzień Babci obchodzony jest już od 57 lat i uznawany za jedno z popularniejszych świąt. Dzień po nim miejsce ma natomiast Dzień Dziadka. Wnuki zazwyczaj przygotowują z tej okazji liczne prezenty i niespodzianki.

Święta te mają charakter stały, co oznacza, że każdego roku są obchodzone w tym samym terminie. Dzień Babci przypada na 21 stycznia, natomiast Dzień Dziadka na 22 stycznia. Nie jest to jednak data międzynarodowa. W wielu krajach uroczystości te obchodzone są w zupełnie innym terminie. W Austrii, Niemczech, Włoszech czy Wielkiej Brytanii Dzień Babci i Dzień Dziadka przypadają na pierwsze dni października, we Francji na 6 marca, natomiast w Hiszpanii 26 lipca.

Warto wspomnieć, że w tym roku Dzień Babci i Dzień Dziadka wypadają w czasie ferii w województwach: małopolskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

Większość wnuków planuje na Dzień Babci i Dziadka miłe niespodzianki dla swoich dziadków. Zazwyczaj są to drobne prezenty, kwiaty, słodycze i kartki okolicznościowe. Ważnym elementem świętowania jest również wspólne spędzanie czasu. Możliwości na zaplanowanie tego dnia jest wiele – odwiedziny u dziadków, zaproszenie ich na uroczysty obiad lub kawę i ciasto czy wspólna wycieczka – wiele zależy tu od stylu życia, upodobań oraz możliwości zdrowotnych starszych osób. Dużo szkół i przedszkoli organizuje również specjalne występy artystyczne na Dzień Babci i Dziadka.

Pomysłów na prezent na Dzień Babci i Dziadka jest wiele. Ich wybór powinien być dopasowany do zainteresowań oraz upodobań dziadków. Istnieje jednak lista najlepszych, niezawodnych prezentów, z której mogą czerpać inspiracje osoby niezdecydowane. Oto one:

 • kwiaty doniczkowe – są one znacznie trwalsze niż cięte, dzięki czemu będą zdobiły mieszkanie dziadków przez długi czas. Wybierając odpowiednie gatunki roślin, można również skutecznie wpłynąć na ograniczenie smogu i poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu.
 • wysokogatunkowa kawa lub herbata – wiele palarni oferuje samodzielnie przygotowywane mieszanki o różnych smakach, dzięki czemu można je dopasować do preferencji obdarowywanych osób. Wiele z nich posiada również efektowne, dekoracyjne opakowania.
 • kubki ze zdjęciem lub nadrukiem – świetnym uzupełnieniem smacznej kawy czy herbaty będzie kubek ceramiczny. Można ozdobić go nadrukiem z życzeniami, personalizowanym napisem w stylu “Najlepsza Babcia” lub zdjęcie wnuków.
 • album na zdjęcia – większość dziadków lubi kolekcjonować fotografie, dlatego elegancki i pojemny album bez wątpienia powinien znaleźć się na liście najlepszych prezentów. Można od razu umieścić w nim kilka najładniejszych wspólnych zdjęć. Ciekawym pomysłem jest także zamówienie gotowej fotoksiążki.
 • książki – dobra lektura może umilić wiele zimowych wieczorów. Przed jej wyborem warto zastanowić się, jaki gatunek literacki lubią dziadkowie. Ciekawy pomysł na prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka stanowi również czytnik e-booków.
 • kosmetyki i perfumy – dopasowany do wieku oraz potrzeb skóry krem ucieszy przede wszystkim Babcie, dziadkom natomiast z pewnością sprawi przyjemność ulubiony zapach.

Młodsze wnuki zazwyczaj chętnie wykonują samodzielnie różnorodne prace z okazji Dnia Babci i Dziadka. Oprócz tradycyjnych laurek, na uwagę zasługują również bardziej oryginalne propozycje, takie jak:

 • wazon wykonany z butelki
 • lampion ze słoika
 • kompozycja z suszonych kwiatów w antyramie
 • samodzielnie wykonane mydełko o ciekawym kształcie
 • cukrowy peeling do ciała w ozdobnym słoiku
 • samodzielnie zrobiona świeczka
 • szkatułka na drobiazgi ozdobiona za pomocą decoupage
 • filcowe podstawki pod kubki

Prezenty DIY na Dzień Babci i Dziadka z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Są również doceniane przez dziadków, ponieważ świadczą o miłości i zaangażowaniu wnuków.

Ciekawym sposobem na celebrację Dnia Babci i Dnia Dziadka są także upominki stawiające na dobrą zabawę i budowanie pięknych, wspólnych wspomnień. Dobrym pomysłem mogę być więc:

 • bilety do kina lub do  teatru
 • voucher na weekendowy wypad do SPA
 • wspólna wycieczka

Wybierając prezent na  Dzień Babci i Dzień Dziadka warto zastanowić się, co lubią i jaki upominek sprawi im prawdziwą przyjemność. Dobrze jest również pamiętać, że największym wyrazem miłości jest poświęcony bliskim czas.

 


Source link

Leave a Comment