imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Dzięki funduszom unijnym w Muzeum Podlaskim powstało nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków

Powstalo-Centrum-Badan-i-Konserwacji-Zabytkow-Muzeum-Podlaskiego.jpg


R. Olkowski/Muzeum Podlaskie

Centrum badań i konserwacji zabytków utworzyło w Choroszczy w sąsiedztwie letniej rezydencji Branickich Muzeum Podlaskie dzięki wsparciu unijnych środków. To najnowocześniejsze tego typu specjalistyczne centrum w północno-wschodniej Polsce.

Projekt został dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020, a jego całkowity budżet wyniósł blisko 1,35 mln euro.

Centrum mieści się w pobliżu oddziału Muzeum Podlaskiego – Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy k. Białegostoku. W odnowionym budynku o powierzchni ok. 300 metrów kw. powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której prowadzona będzie dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów oraz zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza. Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło również specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem.

„W centrum pracują konserwatorzy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, którzy do tej pory zajmowali się konserwacją, jednak robili to bez swojej siedziby, przemieszczając się z oddziału do oddziału – poinformował Marek Skrypko, koordynator projektu. – Nowoczesne przestrzenie i wysokiej klasy sprzęt pozwolą na samodzielne wykonywanie większości prac konserwatorskich. Wierzymy, że nasze centrum będzie służyło nie tylko oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale będzie także znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu” – dodał.

Stworzenie Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków to projekt, który Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizuje od 2020 roku. 

Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie. Swoją główną siedzibę ma w Ratuszu w Białymstoku, gdzie mieści się galeria sztuki, a także osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment