imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Drzwi zewnętrzne – czym kierować się podczas zakupu? – Wolna Polska – Wiadomości

obraz_1.jpg


Remont lub budowa domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji inwestorskich. Jedną z nich jest zakup odpowiednich drzwi zewnętrznych. Powinny być one dopasowane do otworu drzwiowego, jak również estetyką komponować się z jego elewacją i wnętrzem. Równie ważny, jeżeli nawet nie najważniejszy jest stopień bezpieczeństwa, jaki mogą zapewnić, a także ich izolacyjność cieplna oraz dźwiękowa. Masz zamiar wstawić nowe drzwi zewnętrzne – czym kierować się podczas zakupu?

Podstawowe parametry drzwi zewnętrznych

Choć wydaje się to oczywiste, dokonując zakupu drzwi zewnętrznych, trzeba zwrócić uwagę na ich wymiary, w szczególności szerokość oraz wysokość. Równie istotny jest materiał wykonania. W zależności od miejsca montażu może być to naturalne twarde drewno, PCV lub stal, albo też drzwi wykonane z połączenia różnych materiałów. Ościeżnica także może być stalowa bądź drewniana. Dostępne są także drzwi z przeszkleniami, które pełnią funkcję ozdobne. Od ich budowy zależą właściwości takie jak współczynnik przenikania ciepła U, który zgodnie z przepisami w nowo montowanych drzwiach nie może być wyższy niż 2,6 W/m2K. Nowoczesne energooszczędne drzwi montowane w domach pasywnych miewają U nawet na poziomie 0,7 W/m2K. Istotna, zwłaszcza w miejscach o sporych zewnętrznych hałasach jest także izolacyjność akustyczna. Jeżeli drzwi narażone są na bezpośrednie działanie deszczu czy promieni słonecznych, ważna jest także ich odporność na czynniki atmosferyczne.

DRZWI ZEWNĘTRZNE

Bezpieczeństwo i funkcjonalność na wysokim poziomie

O stopniu bezpieczeństwa drzwi decyduje nie tylko samo skrzydło i ościeżnica, ale również zamki, klamki, szyldy, okucia i ewentualne inne systemy zabezpieczeń jak bolce, wręgi. To wszystko powinno być brane pod uwagę przy zakupie. Ustalanie stopnia bezpieczeństwa dla drzwi antywłamaniowych określane jest obecnie według sześciostopniowej normy europejskiej PN-EN 1627:2012. Klasa drzwi RC1 jest najniższa, RC6 najwyższa. Opiera się na próbach otwarcia drzwi z pomocą siły fizycznej oraz narzędzi oraz czasu oporu konstrukcji na takie działania. Wyposażenie takie jak niezawodne antywłamaniowe zamki z zabezpieczeniami, odporne przeszklenia, ogranicznik otwarcia czy wizjer pozwalają na zapewnienie dodatkowej funkcjonalności. Innowacyjne podejście to drzwi z zamkiem centralnym czy tak zwane drzwi bez klucza.

Drzwi

Estetyka i wykończenie – kiedy detal staje się decydujący

Choć podczas wizyty w sklepie oferującym drzwi zewnętrzne pierwsze, na co zwraca się uwagę, to ich estetyka, nie jest to do końca odpowiednie kryterium pierwszorzędowe. Współczesne drzwi mogą być wykończone bardzo często w niemalże dowolny sposób, z użyciem kolorów z palety RAL czy różnorodnych trwałych oklein. Jednak to detal taki jak forma drzwi, ewentualne okna i ich wygląd, estetyka okuć potrafi zaważyć na ostatecznej decyzji. Wielu osobom zależy, by były one w pełni spójne z elewacją i wyglądem zewnętrznym budynku i jego otoczenia. Ważne, że podczas zakupu, zamawiania drzwi wiele aspektów można ustalić tak, by ostateczny wybór był w pełni zgodny z preferencjami.

 


Source link

Leave a Comment