imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Dr Maszczyk o plusach i minusach obrotu gotówkowego i bezgotówkowego

DOC.20210701.39703227.1.jpg


Fot. PAP – screen z transmisji webinarium

Zaletą obrotu gotówkowego jest większe poczucie kontroli wydatków; ogromnym plusem pieniądza bezgotówkowego jest z kolei znaczne obniżenie kosztów obsługi – wskazuje dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Ekonomista był gościem pierwszego webinaru, zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”. Ekspert mówił m.in. o plusach i minusach obrotu gotówkowego.

Jak przypomniał, pieniądz gotówkowy, czyli banknoty i monety, jest emitowany przez współczesne banki emisyjne (w Polsce zajmuje się tym Narodowy Bank Polski). Z kolei pieniądz bezgotówkowy, z którego korzystamy, płacąc kartą czy zlecając przelew, jest kreowany i w praktyce to po prostu kredyt.

Według dr. Piotra Maszczyka zasadniczą zaletą obrotu bezgotówkowego jest to, że znacznie zmniejsza koszty. „Jeżeli ktokolwiek z uczestników naszego webinarium prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą, to doskonale wie, że obrót gotówką pociąga za sobą koszty – gotówkę trzeba przewozić, gotówkę trzeba magazynować, trzeba pilnować, żeby jej nikt nie ukradł i tak dalej. Obrót bezgotówkowy w fantastyczny sposób te koszty zmniejsza” – podkreślił.

Z kolei jednym z plusów obrotu gotówkowego jest większe poczucie kontroli wydatków. „Po prostu wydajemy więcej, kiedy płacimy kartą, bo nie czujemy wypływu pieniądza z portfela” – mówił dr Maszczyk.

Ekspert nawiązał też do obaw, jakie zrodziły się w związku z pandemią. „Początkowo wydawało się, że pandemia zwiększy udział obrotu gotówkowego. (…) Gotówka to jest coś konkretnego, gotówka jest płynna, gotówka zawsze będzie akceptowana; nie mamy pewności, czy na przykład karta będzie akceptowana” – mówił. „Kiedy okazało się, że bankomaty wypłacają gotówkę, nie dzieje się nic złego, okazało się, że preferowaną formą jest obrót bezgotówkowy. Po pierwsze dlatego, że znaczna część zakupów przesunęła się do internetu” – zauważył.

Webinarium odbyło się w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”, realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Pełny zapis webinarium można znaleźć TUTAJ.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 


Source link

Leave a Comment