imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Donald Tusk: Blokowanie KPO to pilotaż wyprowadzenia Polski z UE

f72w37wxe92idevn19vnsjg1qy1huirw.jpg


Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk spotkał się w sobotę z mieszkańcami Kluczborka. W trakcie swojego wystąpienia poruszył m.in. temat Krajowego Planu Odbudowy. 

 

– Kaczyński w mojej obecności powiedział, a później wielokrotnie to powtarzał, że warto być w Unii Europejskiej tylko dlatego, że można stamtąd dostać pieniądze. Nie ma żadnego innego powodu, dla którego warto być w UE. Teraz te pieniądze zablokowali – mówił Donald Tusk. 

 

ZOBACZ: Tadeusz Truskolaski w “Graffiti”: O dystrybucji węgla mogliśmy rozmawiać w maju

 

– Mówię o tych pieniądzach, bo rzeczywiście to jest aż niewyobrażalne i dopiero kiedy dotknie się konkretu ludzie zaczynają rozumieć, ile złego rząd zrobił odwracając się plecami do UE. To są wasze pieniądze, a oni je zablokowali. 

 

Tusk dodał, że “gdybyśmy tylko połowę pieniędzy z KPO rozdysponować na poziomie powiatów, to każdy polski powiat mógłby wydać dodatkowe 500 milionów zł”. – Za 500 milionów można by w połowie województwa opolskiego naprawić wszystkie drogi lokalne – dodał.

Tusk o Glapińskim: Sprawia wrażenie jakoś nie ten tego

Lider PO odniósł się też do szefa NBP Adama Glapińskiego. – Powoli płakać się chcę, jak człowiek widzi, kto w tak krytycznym momencie polskiej historii rządzi naszą walutą – powiedział Tusk.

 

– My dzisiaj słyszymy od pana Glapińskiego, że ludzie w Polsce mają za dużo pieniędzy i za dużo wydają. On to mówi  poprzez kamery w twarz polskiej nauczycielce, która miesięcznie, jeśli znajdzie pracę w dwóch szkołach i będzie w stanie tam dojechać, dostanie na rękę 4 tys. zł. i każdego dnia patrzy jak szybują ceny – mówił.

 

Dalej Donald Tusk powiedział, że “Polacy w obliczu wysokich cen borykają się z problemem spięcia domowego budżetu i obawiają się co będzie zimą”. – A wieczorem  można usłyszeć w telewizji Glapińskiego, który mówi: macie za dużo pieniędzy, za dużo wydajecie. I to jest główny problem według PiS i według prezesa banku dzisiaj w Polsce. Nie ma kryzysu – mówi, nic złego się nie dzieje, mamy wzrost gospodarczy – po chwili dodał.

 

– Tam naprawdę coś mu się w głowie dzieje, bo po chwili dodał, że ten wzrost jest aż za duży i że dobrze byłoby żeby był mniejszy w Polsce – powiedział Tusk.

 

Szef PO ocenił, że “Adam Glapiński sprawia wrażenie jakoś nie ten tego”.

Donald Tusk: Mamy trzy powody do odsunięcia ich od władzy

Szef PO ocenił, że blokowanie pieniędzy z KPO to “pilotaż do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej”. – Każdego dnia powtarzają, że Polska sobie poradzi bez pieniędzy z UE. Oni naprawdę myślą o tym, jak wyprowadzić Polskę z UE, później powiedzą, że “przeżyliśmy bez tych pieniędzy to po co nam ta Unia” – powiedział. 

 

ZOBACZ: Jacek Czauderna: Czeka nas fala upadłości. “Musimy przygotować oddolny plan ratowania Polski”

 

– Mamy więc trzy powody, aby ich odsunąć od władzy. Pierwszym jest niekompetencja, drugim jest ich nieuczciwość pomieszana z brakiem odpowiedzialności i ideologia, która jeśli chodzi o tę wielką politykę jest antyeuropejska – powiedział. 

“PiS jest dobry w rozbudzaniu negatywnych emocji”

Donald Tusk ocenił też, że “ideologia rządzących każe im naśladować reżimy autorytarne”. – Szczucie jednych grup na drugie, szukanie zawsze winnego, żeby łatwiej rządzić ludźmi, którzy są skonfliktowani – powiedział.

 

– Jeśli PiS jest w czymś naprawdę dobry, to w rozbudzaniu negatywnych emocji, takich jak zawiść, chęć obarczenia kogoś odpowiedzialnością – mówił Tusk.

“Wystarczy, żeby rządzili ludzie kompetentni”

Lider Platformy Obywatelskiej podczas spotkania w Kluczborku powiedział: Ja oglądałem dobre i złe rządy w większości państw świata. Tu nie chodzi o jakieś wielkie odkrycia, wystarczy, żeby rządzili ludzie kompetentni i przyzwoici.

 

– Jak widać, że nie starcza pieniędzy, to nie można ich rozrzucać. Ja wiem, że oni rozrzucają głównie na siebie. Skandalem są dziesiątki miliardów złotych wyrzucone w błoto na instytucje, telewizję publiczną, premie dla Glapińskich, cały ten obrzydliwy świat, który zbudowali – mówił. 

 

Donald Tusk ocenił też, że “pazerność władzy kosztuje rocznie więcej niż 500+”. – Mamy najdroższy i najmniej kompetentny rząd w Europie – powiedział. 

 

– Płacimy gigantyczne pieniądze za ich gigantyczne błędy – mówił szef PO.

“Trybunał Stanu to jest pieszczota”

Donald Tusk został zapytany “czy jest na tyle zdeterminowany, żeby powiedzieć, że jeśli będą prawne przesłanki, to uruchomiony zostanie Trybunał Stanu dla osób, które na to zasługują”.

 

ZOBACZ: Ludwik Kotecki z RPP: Szacuję, że inflacja w lutym może wynieść 20 proc.

 

– Trybunał Stanu to jest pieszczota, oni będą siedzieć, a nie że zabierze im się prawo kandydowania – powiedział. 

 

Lider PO dodał, że zrobi wszystko, “żeby w Polsce były niezależna prokuratura i niezależny sąd”. – One będą miały masę pracy bez mojej pomocy – powiedział. 

 

– Tu nie trzeba żadnych wybitnych śledczy. Mamy przykłady ludzi, którzy złamali Konstytucję, łamią prawo, działają na szkodę spółek – mówił. 

mst/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment