imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Dokąd zmierzamy? Czy nadchodzący kryzys pozbawi nas oszczędności? – Wolna Polska – Wiadomości

41583_rycerz_miecz_tarcza-scaled.jpg


Wielki kryzys gospodarczy eksperci wieszczą już od 2018 r., ale do tej pory dzięki niektórym narzędziom finansowym, udało się oddalić groźbę załamań na giełdach papierów wartościowych. Nikt jednak nie przewidział kryzysu biologicznego, którego skutkiem będzie oczywiście kryzys ekonomiczny.

Tym razem jednak nie ma opracowanych żadnych mechanizmów przeciwdziałania, ponieważ w przeciwieństwie do kryzysu z 2008 r., który wówczas niewątpliwe wstrząsnął światem, dziś sektor bankowy ma się całkiem nieźle, a organy kontroli państwa uważnie przyglądają się działaniom „za dużych, by upaść”.

Światowa pandemia nowego wirusa zmieniła jednak zasady gry. Tym razem kryzys rodzi się oddolnie i niemal dwutorowo. Z jednej strony jego przyczyn należy upatrywać w wychłodzeniu gospodarki, wstrzymaniu produkcji i wiążącej się z tym ekonomicznej stagnacji, a z drugiej strony izolacja społeczeństw powoduje gwałtowny spadek popytu , co skutecznie przeciwdziała powrotowi do normalności.

Już teraz eksperci wskazują na niepokojące ruchy w obrocie papierami wartościowymi, z których np. ceny części akcji i towarów okazały się przeszacowane. Inne zaś, np. metale szlachetne, w tym przede wszystkim złoto, notują gwałtowny wzrost cen, który nie jest bezpodstawny, bowiem złota zaczyna brakować. W wolnym obrocie już go prawie nie ma, dlatego klienci detaliczni decydują się często na zakup „papierowego złota”, czyli funduszy ETF, które naśladują kurs złota, bądź bazują na jego niewielkiej proporcji, ale de facto z inwestycją w kruszec mają niewiele wspólnego.

Może to wydawać się nierozsądne, ale jeszcze większym brakiem roztropności wykazują się ci, którzy wierzą w oszczędności trzymane w złotówkach, ponieważ wartość naszej waluty z dnia na dzień maleje. To jednak za sprawą naszego lokalnego kryzysu związanego z obozem władzy, który od dawna prowadzi politykę socjalnego rozdawnictwa i podnoszenia podatków. Jak zatem uchronić nasze oszczędności?

Jak zabezpieczyć się przed kryzysem? I czy w ogóle mamy tu coś do powiedzenia? O tym już dziś w programie „Dokąd Zmierzamy”. Gościem Piotra Korczarowskiego będzie ekspert rynków finansowych i doradca majątkowy Cezary Graf.

Cezary Graf


Source link

Leave a Comment