Polska

Dogrywka i karne na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Villarreal zwycięzcą Ligi Europy

Villarreal po raz pierwszy w historii triumfował w piłkarskiej Lidze Europy, która zastąpiła Puchar UEFA. W środowym finale, który rozegrano w Gdańsku, hiszpański zespół pokonał Manchester United 11-10 w rzutach karnych. Po 90 i 120 minutach był remis 1:1.

Hiszpańskie media podsumowując rozegrany w środę w Gdańsku finał piłkarskiej Ligi Europy zgodnie podkreślają, że spotkanie było niezapomnianym pojedynkiem z udziałem dwóch równych sobie ekip: hiszpańskiego Villarrealu i angielskiego Manchesteru United.

Relacjonująca finał z Gdańska rozgłośnia Radio Marca uznała pojedynek za emocjonujące widowisko, z wysoką dynamiką przez całe 90 minut i dogrywkę, zakończone ostatecznie dramaturgią niezwykle wyrównanych rzutów karnych. Te ostatecznie wygrał Villarreal 11-10.

Hiszpańska stacja odnotowała, że pomimo niespełna 10 tys. ludzi zgromadzonych na gdańskim stadionie wreszcie kibice mogli poczuć się jak w warunkach przed pandemią na “dużej arenie” i na meczu, który określają szeregiem superlatyw.

“To jedno z pierwszych takich wydarzeń sportowych o tak dużej randze, podczas którego kibice mogli na żywo podziwiać swoich piłkarskich idoli w dobie pandemii” – oceniła “Radio Marca”, nazywając środowy finał LE “meczem niezapomnianym, pięknym i pełnym emocji”.

Hiszpańskie dzienniki sportowe na swoich stronach internetowych wskazują, że niespodzianką środowego spotkania było dzielne “stawienie czoła” faworyzowanemu Manchesterowi United przez skromny Villarreal.

Zarówno “As”, jak i “Marca” wskazują, że głównym autorem sukcesu hiszpańskiej drużyny był jej szkoleniowiec Unai Emery.

Obie gazety przypominają, że Emery “jest specjalistą od wygrywania finałów LE, a przed środowym spotkaniem miał już na swoim koncie trzy takie trofea zdobyte z Sevilla FC.

Z kolei portal “20 Minutos” twierdzi, że w środę Villarreal bronił piłkarskiego honoru Hiszpanii pod nieobecność w finałach LE i LM futbolowych potęg z tego kraju, takich jak Real i Atletico Madryt, czy FC Barcelona.

“Zespół z liczącego zaledwie 50 tys. mieszkańców miasta i jedynie dwiema dekadami doświadczenia w elicie piłkarskiej Hiszpanii i Europy (…) był w tym roku jedyną ekipą z naszego kraju, która dostała się do finału rozgrywek europejskich” – podsumował “20 Minutos”.