imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Dobre wyniki PKO Banku Polskiego w pierwszym półroczu – zysk przekroczył 2 mld zł

00001000_0.jpg


Zysk Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego w I połowie 2023 r. wyniósł 2 041 mln zł, mimo istotnego obciążania wyniku kosztami ryzyka prawnego frankowych kredytów hipotecznych. Raportowany wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) wyniósł 10,6 proc., a po wyłączeniu pozycji nadzwyczajnych 22,3 proc.

PKO Bank Polski o ponad 20 proc. zwiększył dochody z działalności podstawowej i systematycznie zwiększał skalę działania. W efekcie aktywa grupy wzrosły o 7,3 proc. r/r na koniec pierwszego półrocza do 461 mld zł, a liczba klientów sięgnęła 11,8 miliona. 

„W pierwszym półroczu 2023 r. PKO Bank Polski osiągnął bardzo dobre wyniki. Dzięki rekordowemu poziomowi dochodów, wysokiej efektywności operacyjnej i znakomitemu zarządzaniu ryzykiem skompensowaliśmy istotny wzrost kosztów rezerw na ryzyko prawne kredytów frankowych” – podkreślił Dariusz Szwed, wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu. 

Według niego ostatnie miesiące były okresem, w którym bank systematycznie i z sukcesami realizował założenia swojej strategii na lata 2023-2025. 

„PKO Bank Polski wykazał się także po raz kolejny sprawnością organizacyjną i umiejętnością odpowiadania na potrzeby Polaków, czego dowodem jest udział banku w programie Pierwsze Mieszkanie” – dodał Szwed.

Od 3 lipca 2023 r. klienci zainteresowani skorzystaniem z Rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą składać wnioski o kredyt hipoteczny w PKO Banku Polskim. Aktualnie złożono ich ponad 13 tys. Oznacza to, że 7 na 10 wniosków dotyczących kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim, to wnioski w ramach właśnie tego programu. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wynosi 407 tys. zł.

W I półroczu 2023 r. PKO BP kontynuował także oferowanie ugód dla klientów indywidualnych posiadających aktywne kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Do końca tego półrocza prawie 32 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie. Łączna liczba ugód zawartych do 30 czerwca przekroczyła 31 tys.

Jak wynika z najnowszych danych finansowych PKO Banku Polskiego, o ponad 29 proc. r/r zwiększyła się ogólna liczba kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, a wzrost finansowania udzielonego klientom korporacyjnym wzrósł 14,6 proc. r/r. Dynamicznie rosły także depozyty ludności, przekraczając 265 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 24 proc r/r.

Dochody z działalności podstawowej banku wzrosły o 20,6 proc. Wynik odsetkowy kontynuował wzrost o 29,3 proc. r/r, m.in. dzięki dalszej poprawie marży odsetkowej w okresie pierwszego półrocza do poziomu 4,31 proc. Natomiast wynik z opłat i prowizji pozostawał stabilny r/r dzięki wzrostowi dochodów z działalności bankowej kompensującym niższe dochody z funduszy i działalności maklerskiej.

Bank kontynuował transformację cyfrową, rozwijając m.in. nowe funkcje aplikacji IKO i ofertę usług dodanych w ramach technologii VAS HUB. Liczba aktywnych aplikacji IKO na koniec I półrocza 2023 r. przekroczyła poziom 7,6 mln. PKO BP wprowadził także nowe udogodnienia w aplikacji dla dzieci w ramach PKO Junior.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment