imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Dlaczego sen jest ważny? Po pierwsze zdrowie!

vladislav-muslakov-261627-unsplash-1200x630

Strona główna > Zdrowie > Dlaczego sen jest ważny? Po pierwsze zdrowie! Dlaczego sen jest ważny? Po pierwsze zdrowie! Artykuł Sponsorowany Zdrowie

Sen to naturalna potrzeba fizjologiczna. Odpowiednia ilość snu zapewnia nam prowadzenie zdrowego trybu życia.

Zdrowy tryb życia to dziś ruch, słońce, natura, zdrow dieta oraz zdrowe przygotowanie posiłków – mówią autorzy the-juicers. W tej ilości często dbamy o rzeczy aktywne – a zapominamy o pasywnych – czyli o odpoczynku.

Odpowiednia ilość snu pozwala zregenerować nasz organizm. Podczas snu regenerują się wszystkie komórki ciała, dzięki czemu uaktywnia się proces samoleczenia. Spanie w odpowiedniej ilości zwiększa naszą odporność i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób np: cukrzycy.

Brak snu wpływa niekorzystnie na kondycję mózgu, który jest głównym ośrodkiem naszego organizmu.

Po drugie samopoczucie

Sen jest bardzo ważny, gdyż wpływa na naszą ogólną kondycję i samopoczucie. Jeśli śpimy odpowiednią ilość godzin, mamy prawidłowy balans organizmu. Brak snu powoduje nielogiczne myślenie, brak koncentracji, rozdrażnienie i zmęczenie.

Obniża się kreatywność, spada wigor i motywacja do życia i działania. Im mniej śpimy tym gorzej funkcjonujemy w ciągu dnia.

Brak snu zaburza również gospodarkę hormonalną, wpływa na spadek poziomu libido i zadowolenia z życia. Wydłużony brak snu powoduje odczucia podobne do upojenia alkoholowego. Mamy spowolnione tempo reakcji, kręci nam się w głowie, a mózg jest w stanie robić sobie tzw. kilkusekundowe pauzy, czyli chwilowe stany nieświadomości.

Częsty brak snu, długi brak snu lub bardzo zła jego jakość mogą w niektórych przypadkach prowadzić do śmierci w wyniku wyczerpania.

Zaburzenia snu a zdrowie

Problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy i ogólnie pojęta bezsenność to zmora XXI wieku.

Nie tylko całkowity brak snu wpływa niekorzystnie na nasz organizm, ale także jego przerywanie i problemy z zaśnięciem. U zdrowego człowieka czas zasypiania to 15-20 minut. Wydłużony czas zasypiania powoduje skrócenie faz snu, frustrację i jeszcze gorsze zmęczenie.

Bezsenność sama w sobie może być nieprawidłowością, ale także może być objawem różnych chorób nawet i psychicznych takich jak np: depresja czy choroba afektywna dwubiegunowa.

Występuje także bezsenność polekowa lub poalkoholowa. Każdy dłuższy okres z epizodami bezsenności należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, gdyż ma to bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm.

Artykuł Sponsorowany
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment