imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Dewocjonalia – idealny na prezent dla Twoich bliskich

obrazmatkibozej-545x630

Strona główna > Polska > Dewocjonalia – idealny na prezent dla Twoich bliskich Dewocjonalia – idealny na prezent dla Twoich bliskich Artykuł Sponsorowany Polska W obecnych czasach na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sklepów z przeróżnym asortymentem. Jeśli chcemy kupić nowy telewizor, nasze kroki skierują się do sklepu ze sprzętem AGD, gdy chcemy nabyć sukienkę, wybierzemy butik, a kiedy nową książkę, za cel obieramy księgarnie. To tylko niektóre z przypadków naszej codzienności. Jednak czasem zdarza się tak, że potrzebujemy medalika z Matką Bożą bądź nowej gromnicy na 2 lutego, kiedy to obchodzimy Ofiarowanie Pańskie. Wówczas niewątpliwie udamy się do sklepu z artykułami religijnymi. Wiele sklepów internetowych, oferujących sprzedaż asortymentu religijnego notuje coraz systematyczne wzrosty w sprzedaży. Popularność zdobywają produkty, takie jak medaliki, święte figurki, aniołki, obrazy, ikony wykonywane ręcznie na desce, a nawet gry i akcesoria z motywami religijnymi. Ponadto z takich sklepów korzysta wielu księży – kupując potrzebne szaty liturgiczne czy artykuły liturgiczne. Okiem wielu ekspertów rynek dewocjonaliów idzie w parze z duchem czasów.

Dewocjonalia – co to?

Terminem tym określa się wszelkie produkty związane z kultem religijnym, które zostały dopuszczone do handlu. Do produktów tego typu będzie należeć wspomniana wcześniej świeca, zwana gromnicą, łańcuszek z medalikiem przedstawiającym Matkę Bożą lub Jezusa, różaniec, religijne obrazy, figurki świętych, książki religijne, katechizmy, zestawy kolędowe, ornaty, krzyże oraz szereg innych przedmiotów dostępnych na półkach sklepu z artykułami religijnymi. Wszystkie te przedmioty stanowią zewnętrzny przejaw wiary w Pana Boga. Wartość przedmiotów podkreśla fakt, że nie dostaniemy ich w zwykłym sklepie czy kiosku. Religijne gadżety znajdziemy tylko i wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym. Często wizyta w tego rodzaju sklepie łączy się z ważnym wydarzeniem w naszym życiu, np. Chrztem Świętym, kiedy zachodzi potrzeba nabycia świecy na Chrzest naszego dziecka bądź kiedy chcemy wybrać piękne wydanie Biblii jako prezent dla nowożeńców. W przypadku zakupu medalika czy innego przedmiotu, należy pamiętać o ich późniejszym poświęceniu. Poświęcenie to jedno z sakramentaliów w Kościele katolickim, które wprowadza nas w życie sakralne i pomaga w umacnianiu naszej wiary.

Rynek dewocjonaliów

Standardem w każdej kategorii rynkowej jest systematyczne pojawianie się nowych produktów. W niektórych branżach występuje to raz do roku, w innych co kilka miesięcy. Rynek przedmiotów kultu z pozoru mógłby się wydawać bardzo konserwatywny i tradycjonalistyczny, jednak w istocie na bieżąco reaguje na oczekiwania kupujących. Wymagania konsumentów stale się zmieniają. Potencjalni klienci otwierają się na nowe formy sprzedaży. Według sondaży, już 48% polskich internautów dokonuje zakupów w sieci. Dlatego też, powstało wiele internetowych sklepów z dewocjonaliami. Klienci najczęściej kupują określone przedmioty w celu manifestowania swojej wiary. Równie często dokonują zakupu religijnych produktów jako prezent dla bliskich, a także dla dzieci i młodzieży. Najpopularniejszą kategorią produktową w e-sklepach jest ta, oferująca różne gadżety, w formie, np. bransoletki z hasłami religijnymi, breloki, smycze, kubki, zakładki do książek oraz gry dla dzieci i dorosłych. Klasyczne artykuły kultu religijnego, takie jak: różańce, łańcuszki z medalikami, na których widnieje Matka Boża, modlitewniki, książki, Pismo Święte oraz artykuły kościelne i liturgiczne pod względem liczby transakcji zajmują dalsze miejsca. Złote żniwa dla właścicieli sklepów z gadżetami chrześcijańskimi takich jak np. Klerus rozpoczynają się szczególnie na wiosnę, co ma związek z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej.

Rok liturgiczny a sprzedaż dewocjonaliów

Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż przedmiotów religijnych jest bardzo zróżnicowana i jest silnie powiązana z poszczególnym okresem, na jaki przypisuje się Rok Liturgiczny. Wyposażając swoją firmę w odpowiedni asortyment, to właśnie w tych okresach można zyskać największe przychody. Najbardziej gorącym okresem w owej branży jest okres komunijny, gdzie sprzedaż jest największa. Zwykle sprzedawane są pamiątki takie jak srebrne obrazki z grawerowaną dedykacją, które to zazwyczaj wykonywane są na zamówienie. W listopadzie najczęściej sprzedawane są lampiony i świece roratnie, zaś w grudniu zestawy kolędowe. Największa sprzedaż następuje również wraz ze świętami obchodzonymi w Kościele katolickim tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało czy inne. Oprócz tego, przez cały rok nabywane są religijne obrazy, figury świętych, medaliki czy Pismo Św. – często jako prezent dla najbliższych. W pozostałym okresie podstawowym produktem sprzedawanym przez sklep z artykułami religijnymi są szaty liturgiczne, artykuły mszalne oraz tradycyjnie – świeca do Chrztu Świętego.

Czy handel gadżetami religijnymi zdominuje polski rynek?

Ponad 90% polaków określa się jako chrześcijan. To właśnie na tą część społeczeństwa nastawiony jest polski rynek dewocjonaliów. Warto zauważyć, że nie występują żadne inne sklepy, które w swojej ofercie posiadałyby przedmioty należące do kultu odmiennej religii. Ponadto sami dostawcy oraz każdy producent w Polsce nie dysponują produktami pochodzącymi z innych kultur czy wyznań. Chrześcijańskie gadżety religijne nie trafiają jedynie do rąk mieszkańców Polski. Jak się okazuje, to również znaczący produkt eksportowy. Ponad 10% produktów polskich są sprzedawane za granicę. W większości przedmioty te trafiają także do Wielkiej Brytanii, Niemcy, USA, Francji, Holandii, Irlandii czy Australii.

Dewocjonalia idealne na prezent

Niewątpliwie chrzciny to jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka. Wielu z nas zapewne zastanawia się jaki upominek wybrać. Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju dewocjonalia, które będą stanowić dla dziecka doskonałą pamiątkę z wydarzenia, jakim jest Chrzest Święty. Przy większości tego rodzaju prezentów, płeć dziecka zazwyczaj nie ma znaczenia, gdyż artykuły religijne raczej są bardzo uniwersalne. Część z nich różni się jedynie zdobieniami. Na prezent często wybierane są wszelkie łańcuszki, medaliki czy srebrne obrazki przedstawiające Świętą Rodzinę czy Anioła Stróża z grawerem bądź wyniosłymi słowami, które wypowiedział Święty Jan Paweł II.Estetycznie wykonane dekoracje ścienne ze srebra będą niezwykle okazale będą prezentować się w pokoju malucha. Z czasem dziecko z pewnością zacznie się nimi interesować, a więc zaczną się rozmowy na ten temat, co pomoże dziecku w odkrywaniu tajników wiary. Pierwsza Komunia Święta to równie ważny Sakrament w życiu dziecka. Personalizowane upominki od kilku lat są jednym z najchętniej wybieranych podarunków na tę uroczystość. Wśród personalizowanych upominków można znaleźć religijne pamiątki, tj. medaliki, ilustrowane Biblie, obrazy, na których widnieje Jezus Chrystus, figurki przedstawiające świętych oraz wiele innych. Religijny upominek nie tylko będzie przypominał dziecku o uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, ale również zwróci uwagę na jej najistotniejszy aspekt. Ponadto chrześcijańskie gadżety religijne często wybierane są na urodziny, imieniny, rocznice ślubu oraz inne okazje, celebrowanych w gronie najbliższych.

Jako upominek ślubny

Jeszcze do niedawna podczas uroczystości zaślubin królowały kwiaty. Jednak jest to bardzo nietrwały prezent, tak więc zaczęto zastępować go innymi, rozmaitymi podarunkami. Wśród nich znajdowały się między innymi kupony Lotto, czekoladki i wina. Dziś, wzrastająca świadomość wiary i chęć realizowania jej w życiu codziennym, sprawiła, że goście, jako prezent ślubny dla nowożeńców często stawiają na dewocjonalia. Najchętniej wybierany jest obraz lub ikona, wykonywana ręcznie, przedstawiająca Świętą Rodzinę. Oprócz obrazu Świętej Rodziny, świetnym wyborem będzie obraz na wzór Matki Bożej lub Aniołów, które rozświetlą wnętrze każdego domu. Równie ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybór obrazów ze świętymi, uważanymi za patronów małżeństw i rodzin, które będą sprzyjać umocnieniu relacji i budowania ciepła domowego. Wybierając takowy upominek, warto do niego dołączyć grawer – osobiste życzenia, czy wyniosły cytat, którego autorem jest Święty Jan Paweł II. Rozważając upominek na ślub, dobrze mieć na uwadze, że w każdym domu powinno znaleźć się Pismo Święte. Dobrym wyborem jest Biblia w twardej oprawie, z wypisaną dedykacją. Niezależnie od tego jaki podarunek wybierzemy, najważniejsze są nasze pozytywne uczucia. Zachęca się do rezygnacji z powszechnie znanych drobiazgów, a zastąpienia ich efektownym świętym obrazem bądź innym przedmiotem kultu religijnego, który z pewnością będą pamiątką na całe życie nowożeńców.

Podsumowanie

Dewocjonalia to niezwykle istotna grupa prezentów przeznaczona na wyjątkowe uroczystości. Ponadto, uważane są także za drobiazgi służące pogłębieniu pobożności. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć medaliki, różańce oraz obrazki z wizerunkami świętych, które na co dzień przypominają nam o ważnym aspekcie wiary w naszym życiu. Chrześcijańskie przedmioty kultu goszczą niemal w każdym domu. Najczęściej wybierane są w formie prezentu na ważną uroczystość, związaną z przyjęciem Sakramentów – Chrztu, Komunii, Bierzmowania czy Małżeństwa. Obdarowujemy nimi również kapłanów przyjmujących Sakrament Kapłaństwa. Artykuły święte to przedmioty służące kultowi i pobożności. Zobowiązują chrześcijan do spełniania praktyk religijnych, w tym odprawiania nabożeństwa, jakim jest np. odmawianie różańca.


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment