imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Detoks narkotykowy – co to jest? – Wolna Polska – Wiadomości

29aa62053a5dc7744b0f9be154db093f


Narkotyki to jedna z najbardziej niebezpiecznych i toksycznych substancji, jakie uzależniają i powodują wiele uszkodzeń w ciele człowieka. Nadużywanie ich może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Niestety statystyki pokazują, że coraz więcej młodych osób sięga po narkotyki, a dostęp do nich staje się coraz bardziej powszechny. Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest detoks. Na czym polega i jak go przeprowadzić?

  1. Detoks od narkotyków – na czym polega?
  2. Detoks pod okiem specjalisty
  3. Ile trwa detoks po narkotykach?

Detoks od narkotyków – na czym polega?

Narkotyki mogą prowadzić do osłabienia układy odpornościowego, niszczenia układu nerwowego czy zarażenia wirusem HIV. Trudno jest zerwać z nałogiem, jednak nie jest to niemożliwe. W przypadku chęci naprawy swojego życia i powrotu do normalności warto przede wszystkim przeprowadzić detoks od narkotyków. W trakcie uwalniania się od substancji psychoaktywnych pojawia się zjawisko odstawienia, czyli tak zwany zespół abstynencyjny, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Objawia się następującymi elementami: pojawieniem się drgawek, wymiotów i bóli głowy. Często osoba uzależniona ma biegunkę. Dodatkowo pojawiają się stany lękowe oraz uczucie niepokoju, w takich wypadkach narkoman chce sięgnąć po kolejną dawkę i właśnie temu należy zapobiec. Dlatego detoks powinien być przeprowadzony pod okiem specjalistów, np. https://superdetoks.pl/odtrucia-narkotykowe.html.

Detoks pod okiem specjalisty

Sam proces detoksykacji jest procesem medycznym, dlatego ważna jest pomoc lekarza. Przede wszystkim należy sprawdzać, jak reaguje organizm. W związku z występowaniem biegunek należy cały czas nawadniać organizm, dodając przy tym odpowiednie mikroelementy. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu detoksu pacjent musi być dokładnie przebadany. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Czasami lekarze dobierają lekarstwa, robią badania EKG. Oprócz tego prowadzona jest również pomoc psychologiczna. Najlepiej przeprowadzić cały proces w specjalnym ośrodku, gdzie funkcjonuje całodobowa opieka medyczna. Detoks narkotykowy to czasem jedyna szansa na wyjście z uzależnienia. Kolejny etap wiąże się z terapią.

Ile trwa detoks po narkotykach?

Trudno ocenić, ile trwa detoks po narkotykach. Wszystko zależy od organizmu danej osoby, jego ogólnego stanu oraz zdolności do regeneracji. Szacuje się, że najczęściej pełen detoks trwa minimalnie 2 tygodnie. Jeśli pacjent był uzależniony od opiatów, to całą procedura może się wydłużyć nawet do miesiąca.


Source link

Leave a Comment