imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

“Decyzja polityczna” vs. “wina leży po naszej stronie”. Politycy o sprawie kopalni Turów

zk5c3u7p7c5dqrhtgki747wfqimtuu6k.png


Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

 

“Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych” – czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.

Skarga Czech

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

Minister środowiska Czech Richard Brabec tłumaczył wówczas, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska – jego zdaniem – nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Minister zapowiedział też, że rozmowy z Polską będą kontynuowane, ale Czechy traktują obecne wydobycie w Turowie jako nielegalne. 

 

ZOBACZ: “Ideologia przesłania myślenie” vs. “tej sytuacji można było uniknąć”. Komentarze po decyzji TSUE

 

– Z całą mocą będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej i niesprawiedliwej decyzji TSUE – powiedział premier Mateusz Morawiecki.  Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby utrzymać bezpieczeństwo energetyczne Polski i dodał, że straty z powodu zamknięcia kopalni Turów sięgałyby w polskiej gospodarce miliardów złotych.

 

– Jestem przekonany, że będziemy potrafili wykazać nasze racje i całą sprawę zakończyć w taki sposób, aby nie narażać życia i zdrowia polskich obywateli ze względu na taką decyzję, która zapadła w Luksemburgu – powiedział premier.

“Silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki”

Do sprawy odnieśli się goście “Debaty dnia” w Polsat News. 

 

– Myślę, że wszyscy oczekujemy, można odłożyć na chwilę jakieś sympatie i antypatie polityczne, by ta sprawa była załatwiona – powiedział Jan Strzeżek z Porozumienia. – Nie widzę powodu dla którego mieszkańcy Bogatyni, ludzie pracujący w Turowie mają być traktowani gorzej niż osoby wykonujące ten sam zawód 100 czy 200 km dalej – dodał. 

 

– Silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki gdy się zaczynają kłopoty. To jest typowa dewiza rządów PiS, która jest widoczna przede wszystkim w sektorze energetycznym – stwierdził z kolei Miłosz Motyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – To jest kolejny przykład, fatalna sekwencja zdarzeń tego, że stracimy suwerenność energetyczną – dodał. 

 

ZOBACZ: Sprawa kopalni Turów. Związki zawodowe krytykują decyzję TSUE

 

Dariusz Wieczorek z Lewicy uważa natomiast, że “wina leży po naszej stronie”. – Ja sugeruję, by pan premier przede wszystkim przeanalizował co zrobili menadżerowie, którzy są w tej chwili zatrudniani w energetyce. Prawda jest taka, że od 2015 roku zatrudnia się ludzi, którzy kompletnie się na energetyce nie znają – stwierdził.

 

– Energetyka została upolityczniona i energetyką zarządzają nieudacznicy – powiedział.

 

WIDEO: Zobacz fragment programu “Debata dnia”

  

 

– Nie jest tak, jak mówili przed chwila dwaj politycy opozycji, którzy rzucili się zajadle zamiast stanąć po stronie polskich obywateli – powiedziała Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Przypomniała, że “dzisiejsza decyzja została wydana jednoosobowo”. – Jest to decyzja niesprawiedliwa i polityczna i pan premier jasno powiedział, że nie będziemy ryzykować zdrowia i życia Polaków – dodała.

 

ZOBACZ: Morawiecki: decyzja TSUE w sprawie Turowa niesprawiedliwa i niesłuszna

 

Piotr Borys (Koalicja Obywatelska) stwierdził z kolei, że “nie wyobraża sobie by kopalnia stanęła”. – Nie da się wygasić elektrowni bez kopalni – przypomniał. 

 

– Czekaja nas zapewne wysokie kary, trzeba zmienić środek zapobiegawczy Trybunału, trzeba pisać, ale podkreślam raz jeszcze, że sami zgotowaliśmy sobie ten los, przez zaniechania strony rządowej – powiedział.


Source link

Leave a Comment