imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Debata PAP: ekonomiczne wyzwania polskiej gospodarki po pandemii

1_39.jpg


PAP/S. Leszczyński (1)

Wyzwania, które stoją przed polską gospodarką w 2022 roku i jakie działania należy podjąć, by im sprostać; jak walczyć z inflacją oraz jak powinna wyglądać w kolejnych latach efektywna polityka podatkowa państwa – na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy poniedziałkowej debaty w Centrum Prasowym PAP.

W zorganizowanej w Centrum Konferencyjnym PAP debacie wzięło udział trzech ekspertów: Piotr Palutkiewicz – ekonomista i wiceprezes Warsaw Enterprise Institute, Łukasz Kozłowski – główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej Piotr Soroczyński. 

Zdaniem Piotra Palutkiewicza obecnie fundamenty polskiej gospodarki, “szczególnie pod względem wskaźnikowym wyglądają dobrze”. 

“Przeszliśmy relatywnie suchą stopą przez ten kryzys, ale prawdopodobnie nie będzie tak w kolejnych latach, ponieważ widzimy wiele ryzyk” – powiedział ekonomista. 

Jak ocenił, w krótkim okresie istotnym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest inflacja stanowiąca istotny problem.

“Mamy także wyzwania długookresowe, z którymi zmierzyć się będzie musiała nasza gospodarka. Mowa tu o transformacji energetycznej, niskim poziomie inwestycji oraz innowacji. Dlatego trzeba stawić czoła tym czterem wyzwaniom, bo bez tego, za kilka lat może się okazać, że dobra koniunktura jest przeszłością” – dodał.

Zdaniem wiceprezesa Warsaw Enterprise Institute, aby sprostać tym wyzwaniom rząd powinien przede wszystkim “przyjrzeć się swojej polityce fiskalnej”.

“Nie tylko na stronie przychodowej, na której skupia się w ciągu ostatnich lat, czyli zwiększeniem dochodów budżetu, ale także wydatkowej. Rząd powinien zapewnić jak największą stabilność regulacyjną. Zapewnić przewidywalność systemu prawnego i podatkowego dla przedsiębiorców, dla pracowników i tym samym dla konsumentów” – dodał Palutkiewicz.

“Z jednej strony mamy tarczę antyinflacyjną, która zmniejsza akcyzę, czy opodatkowanie paliw, a z drugiej strony podwyższamy akcyzę na wyroby tytoniowe, czy spirytusowe. W efekcie widzimy tu pewien brak spójności działań legislatora. Konieczna jest stabilność prawa i stabilizacja” – zaznaczył wiceszef WEI. 

Jak zauważył Piotr Soroczyński – główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej, obecnie świat “zmienia się bardzo szybko, nie tylko ze względu na pandemię COVID-19”. 

“Jedną z rzeczy, które trzeba uwzględnić, to fakt, że bardzo zmieniają się strumienie popytu. My, jako konsumenci, kupujemy inne rzeczy niż kiedyś, bo niektórych nie można kupić, innych nie chcemy, a inne boimy się kupić. Zmienia się także kwestia podaży – dostawcy tych dóbr i usług są inni niż kiedyś” – mówił Soroczyński. Zauważył, że kiedyś dużo zamawiano na Dalekim Wschodzie, teraz często zamawia się bliżej, bo chodzi o to, by towary szybko zapełniły półki sklepowe. „To dla nas ogromna szansa. Jak widać, po drugiej połowie 2020 r., doskonale sobie radzi nasz przemysł, który przejął część z tych zamówień. Trzeba zrobić wszystko, żeby utrzymać się w tej fali wzrostowej” – dodał ekonomista. 

Zdaniem Soroczyńskiego, dużą część wyzwań jakie czekają polską gospodarkę w 2022 r. jest “kwestia zmian regulacyjnych”. 

“Widzimy to szczególnie przez pryzmat dużych zmian, które czekają nas od 1 stycznia 2022 r. Wyzwaniem będzie dla nas pakiet regulacji przychodzących z zewnątrz, choćby wszystkie kwestie klimatyczne, uzgadniane na poziomie europejskim” – zauważył.

Zdaniem głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego, problemem polskiej gospodarki pozostaje obecnie niski poziom inwestycji w przedsiębiorstwach. 

“Czynnikiem, który w istotny sposób pomógłby przedsiębiorcom odblokować decyzje o inwestycjach, mogło by być poczucie bezpieczeństwa wiążące się ze stabilnością regulacyjną – ocenił Kozłowski. 

Jak dodał główny ekonomista FPP, “nie ulega wątpliwości, że w okresie wychodzenia z kryzysu pandemicznego będziemy musieli redukować poziom deficytu fiskalnego”.

“Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której nasza gospodarka będzie rosła szybciej niż nominalne zadłużenie, a w efekcie stosunek długu do PKB będzie redukowany” – podkreślił.

Zdaniem ekonomisty, dobrym kierunkiem jest tu “przewidywalność i pewność w kwestiach prawnych i podatkowych”, np. akcyzy. 

“W ramach nowelizacji ustawy akcyzowej wprowadzona zostaje mapa drogowa akcyzy w perspektywie do roku 2027 – to w perspektywie będzie dawać przedsiębiorcom stabilizację w obszarze podatkowym” – zauważył Kozłowski. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment