imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Debata KGHM w Karpaczu: zagraniczne inwestycje to zyski i promocja polskiej gospodarki

1_0_64.jpg


PAP/S. Leszczyński (1)

Dzięki inwestycjom zagranicznym w Chile, USA i Kanadzie spółka KGHM zapewniła Polsce i Europie dostęp do surowców o strategicznym znaczeniu, a międzynarodowe aktywa firmy przynoszą zyski rzędu kilkuset milionów dolarów rocznie. „Na rynkach światowych jesteśmy też nośnikiem wiedzy o polskiej gospodarce” – powiedział prezes KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot podczas debaty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

W dyskusji na temat zagranicznej ekspansji polskich firm wziął udział minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, który zadeklarował polityczne wsparcie dla przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. 

„Namawiam też polski biznes, aby wykorzystać i wypełniać potencjałem gospodarczym te kierunki, na których polska dyplomacja jest szczególnie aktywna” – zachęcał Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister wskazał w tym kontekście na obszar Bałkanów Zachodnich, gdzie nawiązano już znaczące kontakty polityczne i gospodarcze. Drugi istotny jego zdaniem kierunek – stanowią Ukraina i Mołdawia. „Trzeba dyskontować gospodarczo zaangażowanie polityczne Polski” – powiedział.  

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot potwierdził, że biznes potrzebuje wsparcia dyplomacji i polityków. Jako przykład takich działań wskazał wizytę ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w Chile, gdzie polski koncern miedziowy zainwestował w kopalnię Sierra Gorda i gdzie rozważane są kolejne przedsięwzięcia.

Szef KGHM podkreślał synergię działań polskiego biznesu i państwa.

„Inwestycje zagraniczne dały nam dostęp do surowców strategicznych dla Polski i Europy, takich jak miedź, srebro, molibden czy nikiel, które napędzają transformację energetyczną” – podkreślał prezes Zdzikot. Dodał też, że polskie firmy inwestujące za granicą są też nośnikiem wiedzy o gospodarce Polski. „W synergii z dyplomacją budujemy pozytywny wizerunku kraju” – powiedział.

Mateusz Wodejko, wiceprezes KGHM Polska Miedź S.A. dodał, że inwestycje górnicze spółki są długoterminowe (na 10-12 lat) i obarczone ryzkiem, ale o dużej stopie zwrotu.

„To długoterminowa, dobrze oprocentowana lokata, która przez lata będzie przynosiła zysk” – mówił Mateusz Wodejko. Jednak według niego, każda inwestycja to nie tylko dodatkowe źródło dochodów, ale też szansa na zdobycie doświadczeń i pozyskanie technologii od przejmowanych firm.

Taką inwestycją w nowe możliwości technologiczne okazało się przejęcie przez KGHM kanadyjskiej spółki DMC Mining. Jej prezes Michał Jezioro podczas debaty w Karpaczu wskazywał, że DMC Mining dysponuje 3-4 unikalnymi technologiami, dzięki którym z sukcesami działa na 3 kontynentach, realizując obecnie 47 projektów i planując kolejne – m.in. w Meksyku i Mongolii. Michał Jezioro podkreślał, że te sukcesy osiągane są w dużej mierze dzięki pracy polskich menedżerów, którzy kierują wielonarodowym personelem.

Z kolei Bartosz Jaśkowski, dyrektor departamentu zagranicznych aktywów produkcyjnych KGHM zwracał uwagę, że koncern nie tylko inwestuje w przedsiębiorstwa za granicą, ale również je rozwija. Przykładem jest chilijska Sierra Gorda, w której w ciągu ostatnich 5 lat udoskonalono procesy produkcyjne i zwiększono dzienny przerób surowców ze 110 do 130 tys. ton. 

Uczestnikami debaty KGHM byli również przedstawiciele banków finansujących zagraniczną ekspansję polskich firm. Według Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa Banku Pekao S.A. polska gospodarka stała się otwarta, o czym świadczy stosunek wartości eksportu do PKB wynoszący 55 proc. przy średniej światowej 29 proc.

„To oznacza, że polskie firmy eksportują i wychodzą na świat” – mówił Jerzy Kwieciński. 

W ślad za eksportem następuje również ekspansja kapitału.

„Polski biznes się uczy, że nie wystarczy mieć biuro na rynku zagranicznym, sprzedawać, mieć partnerów, ale warto też zainwestować. I coraz więcej polskich firm to robi” – podkreślał wiceprezes Banku Pekao.

Zwrócił uwagę, że przybywa polskich firm o rozpoznawalnej marce i znaczącej pozycji na świecie. Oprócz KGHM są to m.in. Fakro – drugi gracz na świecie na rynku okien dachowych, czy działający w branży spożywczej Maspex.

„Chętnie wspieramy polskich przedsiębiorców w inwestycjach międzynarodowych. Są to głównie przejęcia zagranicznych firm, ale pojawiają się też inwestycje greenfieldowe, czyli realizowanie przedsięwzięć od podstaw” – mówił Jerzy Kwieciński.

Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK podkreślał znaczenie wsparcia ze strony banków rozwojowych i promocyjnych, takich właśnie jak BGK.

„Wspieramy przedsiębiorców na rynkach o dużym ryzyku, takich jak Afryka, Azja, Bałkany. Tworzymy gwarancje i instrumenty finansowe wspólnie z KUKE, aby przedsiębiorca był bezpieczny” – mówił Radosław Kwiecień.

W samym 2022 roku BGK był zaangażowany w kwocie 4 mld zł w około 200 projektów w zakresie ekspansji zagranicznej (nie licząc eksportu).

Organizator debaty w Karpaczu, KGHM Polska Miedź S.A. to ósmy producent miedzi na świecie i drugi producent srebra. W Polsce firma działa na Dolnym Śląsku, gdzie posiada kopalnie i huty.

„Jesteśmy dużym pracodawcą, wokół KGHM funkcjonuje też duża grupa kooperujących przedsiębiorstw, a ponadto odprowadzamy rocznie do budżetu państwa 1,5 mld zł podatku CIT i 4 mld zł podatku miedziowego” – mówił prezes Tomasz Zdzikot. 

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą konferencją gospodarczo-polityczną w Europie Środkowej i Wschodniej, miejscem, w którym od ponad 30 lat spotykają się ze sobą osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i Świata. W tegorocznej XXXII edycji (5-7 września 2023), której hasło przewodnie to „Nowe Wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”, wzięło udział ponad 5 tysięcy uczestników z Europy, USA, Azji i Afryki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment