imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Dania: Artysta wysłał dwa czyste płótna. Muzeum chce od niego tysięcy euro

o6gnyt18wjz2e1ft7v963c3n47i84juk.jpg


Muzeum domagało się zwrotu pieniędzy od artysty, który oddał czyste płótna

Duński artysta Jens Haaning musi zwrócić 67 tys. euro muzeum Kunsten w Aalborg. Artysta w 2021 roku oddał do placówki dwie swoje prace – czyste płótna, które nazwał… “Bierz pieniądze i uciekaj”.

Dwa lata temu Jens Haaning otrzymał od muzeum Kunsten gotówkę, by wykorzystać ją do stworzenia dwóch prac – pokazujących duński i austriacki roczny dochód, w koronach oraz euro. Zlecone prace ostatecznie do muzeum nie trafiły.

 

Zamiast dzieł pojawiły się dwa puste płótna, które artysta zatytułował “Bierz pieniądze i uciekaj”. – Praca polega na tym, że wziąłem ich pieniądze – mówił, cytowany przez BBC.

 

ZOBACZ: Kradzież w Muzeum Bursztynu. Mężczyzna zabrał cenny eksponat

 

Jego zdaniem “to nie kradzież, lecz naruszenie umowy”, a ono jest częścią pracy. Jak zaznaczał, gdyby miał wykonać zlecone prace, musiałby do środków otrzymanych od muzeum dołożyć jeszcze swoje pieniądze. 

Sąd zadecydował. Artysta musi oddać pieniądze

Muzeum w Aalborg domagało się zwrotu całości przekazanych pieniędzy, czyli 72 tys. euro, lecz Haaning odmówił. W poniedziałek po miesiącach prawnej ostatecznie zapadła decyzja sądu: 58-letni artysta będzie musiał zwrócić pieniądze.

 

Haaning część kwoty może “zatrzymać za poniesione wydatki”, ale reszta gotówki musi wrócić do muzeum. W ocenie Haaninga muzeum zarobiło dużo więcej pieniędzy na “pustych obrazach” i aferze dookoła nich, niż zainwestowało w prace

 

ZOBACZ: Torebka sprzedana za ponad 60 tys. dolarów, chociaż prawie jej nie widać

 

Prace artysty “Bierz pieniądze i uciekaj” można było zobaczyć w muzeum. Jak podało BBC, dyrektor placówki Lasse Andersson roześmiał się, gdy pierwszy raz zobaczył czyste płótna, ale mimo to zdecydował się na ich wystawienie.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment