imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Czy przelewy natychmiastowe w euro przyjmą się w Polsce?

DOC.20211214.41108028.1.jpg


SEPA Instant to usługa, która pozwala na natychmiastowe przesłanie euro w ramach systemu SEPA. Warunkiem jest to, żeby bank odbiorcy również działał w ramach tego systemu. W Niemczech jest to już 90 proc. instytucji, a w Polsce tylko kilka fintechów. A jak pokazują dane Walutomatu, zapotrzebowanie na takie przelewy dynamicznie rośnie.

Pierwszą polską instytucją, i jak dotąd jedyną, która wprowadziła możliwość przelewów natychmiastowych w euro (SEPA Instant) – była spółka Currency One, operator serwisu Walutomat. Obecnie oferuje takie przelewy jeszcze kilka innych fintechów zagranicznych, które działają także w Polsce.

Ciężko uwierzyć, że w dobie powszechnej cyfryzacji w Polsce standardem jest przelew euro realizowany w 1-2 dni robocze. Fintechy jednak wyszły naprzeciw oczekiwaniom i zintegrowały się z systemem SEPA Instant. Pozwala to klientom na przesłanie euro praktycznie natychmiastowo, nawet w 60 sekund, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Jak pokazują wyniki Walutomatu, który usługę wprowadził w 2020, liczba przelewów natychmiastowych w euro w tym serwisie systematycznie się zwiększyła.

„Zainteresowanie usługą bardzo dynamicznie rośnie, przez ostatnie 12 miesięcy liczba zrealizowanych w Walutomacie europrzelewów instant się potroiła i spodziewamy się kontynuacji tego trendu z uwagi na coraz większą liczbę odbiorców osiągalnych przez SEPA Instant” – mówi Bartosz Grycza, Product Development Manager w Currency One.

Pod wspólną nazwą SEPA Instant w Europie funkcjonują dwa systemy rozliczeniowe: RT1 oraz TIPS. W zależności od kraju jeden lub drugi może być bardziej popularny. Walutomat umożliwia obsługuję obu tych systemów.

„Ważne jest, by bank odbiorcy był także zintegrowany z systemem SEPA Instant. Tutaj Europa Zachodnia poszła znacząco do przodu. Obecnie ponad 2300 banków uczestniczy w systemie, w tym 1200 z Niemiec, tj. blisko 90 proc. wszystkich niemieckich banków” – dodaje Bartosz Grycza.

Klienci Walutomatu przy realizowaniu przelewu zagranicznego SEPA, po wpisaniu numeru konta odbiorcy, od razu widzą, czy jest możliwy przelew natychmiastowy do banku odbiorcy, czy nie.

Konkurencja na rynku płatności jest bardzo duża i błyskawiczne przelewy mogą ją znacznie zróżnicować. SEPA Instant dostępna jest na razie u kilku operatorów płatności. Pytanie, czy polskie banki również pójdą w tę stronę. Walutomat już bowiem nie pierwszy raz okazał się prekursorem we wprowadzaniu nowoczesnych usług finansowych na polski rynek.

KONTAKT:

Katarzyna Moszko-Stachowska

PR Manager Currency One

tel. 502 244 353

Źródło informacji: Currency One

 


Source link

Leave a Comment