imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Czy 16-latek może wyjść sam z domu? Ile osób może być jednocześnie w sklepie? Odpowiadamy

9puyj3kzyiwh9tyvmy4n931877zdui5y.jpg


W sklepie mamy 7 kas. Czy to znaczy, że na terenie sklepu może być 21 osób, włącznie z obsługą? Czy pracownicy sklepów wliczają się do tego?

 

Nie. Zasada “maksymalnie 3 razy więcej osób niż kas” dotyczy tylko klientów danego sklepu czy punktu usługowego. Dlatego też w opisanym sklepie może się znaleźć 21 osób plus obsługa.

 

Czy jeśli w sklepie są 4 kasy, ale na stałe działają tylko 3, to znaczy, że na terenie mojego sklepu może się znajdować maksymalnie 9 osób? Czy 12?

 

W takim przypadku w sklepie może być maksymalnie 12 osób (plus obsługa). Zawsze przy obliczaniu bierze się pod uwagę liczbę wszystkich kas – również tych aktualnie nieczynnych.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem [LISTA]

 

Dlaczego tylko osoby po 65. roku życia mogą robić zakupy między 10:00 a 12:00?

 

Osoby starsze są najbardziej narażone z powodu koronawirusa. Dlatego też rząd postanowił ograniczyć ich kontakt z pozostałymi osobami. To czas, aby zrealizować zakupy bez kontaktu z innymi osobami, które mogą zarażać. Osoby powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy też w innych godzinach, ale te dwie godziny są specjalnym czasem do realizacji ich potrzeb.

 

Czy osoby poniżej 65. roku życia będą mogły wejść do sklepu w godzinach 10:00-12:00?

 

Nie. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.

 

Czy sklepy mają obowiązek zapewnić rękawiczki dla klientów?

 

Sklepy będą miały obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek. Natomiast rząd zaleca, żeby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki. Obowiązek ten wprowadzamy zostanie od 2 kwietnia 2020 r.

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Dlaczego należy nosić rękawiczki w sklepie?

 

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Ważne: po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki.

 

Mój syn ma 16 lat. Czy nie może beze mnie wyjść na ulicę?

 

Nie, nie może. Wszystkie osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. Ponadto rząd podkreśla, że każdego obowiązuje zasada, że opuszczenie domu możliwe jest tylko w trzech przypadkach:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Czy mogę iść na spacer do lasu lub jechać tam rowerem, skoro parki są zamknięte?

 

Należy unikać miejsc, gdzie gromadzą się ludzie i nie narażać się na ryzyko zachorowania. Ostatnie doświadczenia pokazują, że lasy to niestety miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się wielu osób, a tym samym zwiększenia szans na zakażenie.

 

Czy będę mógł wejść do parku, gdy nie będzie w nim ludzi?

 

Nie. Rząd wprowadza całkowity zakaz poruszania się po parkach, bulwarach, ogródkach jordanowskich, ogrodach botanicznych i zoologicznych.

 

ZOBACZ: Naukowcy apelują o przełożenie terminu wyborów prezydenckich

 

Czy mogę skorzystać z rowerów miejskich?

 

Nie. Wprowadzony jest zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

 

Mam podopiecznego, który jeździ na wózku inwalidzkim. W jaki sposób mam zachować odstęp dwóch metrów od niego, skoro to ja prowadzę wózek?

 

Z obowiązku utrzymania właściwej odległości od drugiej osoby zwolnieni są opiekunowie dzieci lub osób niepełnosprawnych.

 

Jestem prywatnym przewoźnikiem – jeżdżę busem. Jakie ograniczenia na mnie ciążą?

 

Od 2 kwietnia prywatni przewoźnicy muszą stosować zasady, które w związku z koronawirusem stosuje już publiczny transport zbiorowy. Oznacza to, że kierowca prywatnego autokaru lub busa może w jednym czasie przewieźć tyle pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe. Jeśli w busie przewoźnika prywatnego jest 20 miejsc siedzących, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

 

Czy w taksówce mogą jechać dwie osoby plus kierowca?

 

Tak. Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych.

 

Czy mogę wyjść na spacer?

 

Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Traktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

 

Od kiedy obowiązują ograniczenia w funkcjonowaniu salonów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i piercingu?

 

Od 1 kwietnia.

 

Czy jeżeli ktoś prowadzi zakład kosmetyczny w domu/z dojazdem do klienta, czy może kontynuować pracę?

 

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, salony tatuażu, piercingu i wykonujące usługi kosmetyczne. Nie będzie można realizować również tych usług poza salonami – np. poprzez wizyty w domach.

 

ZOBACZ: Prezydent zdecydował ws. tarczy antykryzysowej

 

Prowadzę pensjonat w górach – obecnie goszczę 10 osób. Czy muszę je wykwaterować?

 

Tak. Wykwaterowanie będzie musiało się odbyć najpóźniej w czwartek 2 kwietnia. Ograniczenie nie obejmuje osób:

  • objętych kwarantanną lub izolacją – jeżeli realizują ją w takim miejscu zgodnie z przepisami prawa,
  • wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295),
  • nocujących w związku z wykonywaniem przez nie czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej.

Czy z hoteli nie będzie można korzystać podczas wyjazdów służbowych?

 

Z pobytu w hotelach będą mogły korzystać jedynie osoby nocujące w związku z wykonywaniem przez nie czynności zawodowych (np. pracownicy budowlani) lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej.

 

Odpowiedzi na pytania pochodzą ze strony gov.pl/web/koronawirus

luq/ polsatnews.pl


Source link

Leave a Comment