imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Czterdziestolatkowie uprawnieni do szczepienia w kwietniu? Opublikowano nowelizację

fpngnziarao2gpsqpbzhg9xxcv82dkeg.jpg


Z nowelizacji wynika, że rząd usankcjonował e-skierowania wydane przed 2 kwietnia

Osoby z roczników 1962-1981, którym wystawiono skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu – wynika z nowelizacji rozporządzenia, które w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Mowa o nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Do tej pory w rozporządzeniu nie określono, kiedy w kolejności szczepione będą osoby z roczników 1962-1981. Mimo tego w czwartek rano Michał Dworczyk – pełnomocnik rządu ds. szczepień – poinformował, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania i otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia.

 

Dlatego w nowelizacji rozporządzenia dodaną tę grupę, jako kolejną do zaszczepienia przeciwko COVID-19. W dokumencie napisano, że osobom z rocznika 1962-1981, którym przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.

“Błąd systemu”

Wcześniej w czwartek Dworczyk mówił o tym, że wcześniej rząd informował, że pierwszeństwo zapisów na szczepienie będą mieli ci, którzy wypełnili deklaracje o gotowości do zaszczepienia się.

 

– Osoby, które w wyniku błędu systemu zostały zapisane w czwartek na szczepienie na kwiecień, dostaną propozycję terminów majowych i otrzymają taką informację w piątek; przepraszamy za błąd – mówił szef KPRM.

 

Rozrzedzenie precyzuje również możliwość korzystania z obiektów sportowych przez zawodowców. Do tej pory baseny czy siłownie były niedostępne w wyłączeniem członków “kadry narodowej polskich związków sportowych”. W znowelizowanym rozporządzeniu określono tę grupę jako “członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich.”

bas/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment