imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Czarnek: pracujemy nad programami wspomagającymi dzieci i młodzież po pandemii

q1k22gsd1w9be568dihjy5xqdeytb1gz.jpg


Na antenie radiowej Jedynki szef resortu edukacji i nauki przedstawił cztery filary powrotu uczniów do szkół. Jest to szeroki program, który w założeniu MEiN ma pozwolić na ograniczenie wad powstałych w ostatnich miesiącach z powodu nauki zdalnej.

 

ZOBACZ: Czarnek: jeśli będzie taka potrzeba, będziemy powtarzać testy nauczycieli

 

– Pracujemy nad czterema programami wspomagającymi dzieci i młodzież tuż po pandemii koronawirusa i powrocie ich do szkoły – powiedział minister Czarnek. Zwrócił uwagę, że “pandemia i nauczanie zdalne wygenerowały problemy w czterech obszarach”. Pierwszym, który wskazał szef MEiN, jest obszar psychologiczny. “Odbieramy w tym zakresie dużo sygnałów, również poprzez poradnie psychologiczne, które pracują na wysokich obrotach – powiedział Czarnek. Przypomniał, że od pierwszego stycznia działa również pomoc psychologiczna online. – Przede wszystkim jest to kwestia dobrego zdiagnozowania sytuacji – podkreślił.

Program “wkrótce będzie gotowy”

– Jesteśmy w kontakcie z naukowcami polskich uczelni, którzy opracowują dla nas program, który wkrótce będzie gotowy – powiedział Czarnek. Wyjaśnił, że celem programu będzie “badanie uczniów i kontrolowanie ich zachowań zaraz po zakończeniu pandemii koronawirusa i powrocie ich do szkół”. Powiedział, że ministerstwu zależy, “żeby dobra diagnoza naukowców, psychologów pozwoliła nam na kierowanie uczniów do odpowiednich specjalistów”.

 

ZOBACZ: Polska szczepionka przeciw Covid-19. Naukowcy z PW są gotowi do kolejnego etapu

 

Jak dodał – “ten program będzie finansowany przez ministra edukacji i nauki ze środków ministerstwa”.

Dodatkowe zajęcia sportowe 

Zapowiedział, że drugi segment związany z powrotem uczniów do szkół – będzie dotyczył ich zdrowia fizycznego. – Krzywa otyłości wśród polskich dzieci i młodzieży, niestety z powodu również pandemii koronawirusa i przebywania w domu bez ruchu, dramatycznie rośnie. Za chwilkę zaproponujemy, mimo trwania nauki zdalnej – dodatkowe zajęcia sportowe organizowane we wszystkich gminach, żeby wyciągnąć dzieci i młodzież sprzed komputera – powiedział minister Czarnek.

 

ZOBACZ: Polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie. Nawet 19 łyżeczek dziennie

 

Wyjaśnił, że dodatkowe zajęcia nie będą obowiązkowe. – Nie możemy zmusić dzieci i młodzieży, żeby obowiązkowo stawiały się na boiskach piłkarskich w godzinach popołudniowych. Nie mamy takiego prawa, żeby zajęcia dodatkowe sportowe, niemieszczące się w siatce godzin, były zajęciami obowiązkowymi – powiedział szef resortu edukacji i nauki.

 

Jak zaznaczył, “będą one atrakcyjne i rozpropagowane”. “Jestem przekonany, że bardzo wiele dzieci i młodzieży będzie z tego korzystała” – ocenił Czarnek. Wskazał, że “po powrocie do nauczania stacjonarnego ministerstwo będzie próbowało aktywować SKS-y i dodatkowe zajęcia sportowe oraz tak ukierunkować lekcje wychowania fizycznego, by młode pokolenie miało szansę wyjścia z problemu otyłości”.

“Epidemia krótkowzroczności” 

Powiedział, że trzeci sektor dotyczy problemów okulistycznych. Poinformował, że pod kierunkiem szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej i Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Roberta Rejdaka opracowywany jest program pilotażowy badania wzroku dzieci w tym województwie.

 

ZOBACZ: Prezydent: dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły

 

– Zdaniem specjalistów mamy obecnie w kraju epidemię krótkowzroczności, która wynika nie tylko ze zbyt częstego niewłaściwego używania sprzętu informatycznego, przebywania przed monitorami komputera, ale również z powodu przebywania cały czas w pomieszczeniach zamkniętych – zwrócił uwagę minister.

 

Zapowiedział, że czwarty sektor to jest kwestia dodatkowych zajęć z poszczególnych przedmiotów. Zaznaczył, że nie będą one obligatoryjne. – Uczniowie w nich uczestniczący będą mogli powoli nadrabiać straty powstałe w nauce zdalnej – wyjaśnił.

Kiedy młodzież wróci do szkół? 

Szef MEiN pytany był także, kiedy cała młodzież powróci do szkół. Jak podkreślił, “to zależy od wielu czynników, w tym nie tylko od tego, jaka jest dzienna liczba zakażeń koronawirusem, ale także od tego, jaka jest średnia dzienna z ostatnich tygodni, czy jaka jest sytuacja za granicą”, bo jak ocenił, “nie jesteśmy samotną wyspą”. Zaznaczył, że dynamika pandemii koronawirusa w Europie jest dla sytuacji w Polsce ważna. “To są pewne naczynia połączone” – wskazał.Wspomniał, że wszystko także będzie zależało od sytuacji w samych szkołach, a więc jak wygląda chociażby frekwencja w klasach I-III.

 

Powiedział, że powrót najmłodszych klas do szkół napawa optymizmem. – Od dwóch tygodni niewiele się zmienia. Ponad 99 proc. szkół podstawowych pracuje w trybie stacjonarnym – zwrócił uwagę Czarnek. Przypomniał, że są przepisy, które pozwalają dyrektorowi szkoły, z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego, w porozumieniu z sanepidem powiatowym przejść na tryb zdalny. – To się dzieje w przypadku kilkunastu szkół na ponad 14 tys. placówek edukacyjnych – podkreślił szef MEiN. Jak dodał – “jest również duża frekwencja wśród dzieci”, co jak ocenił “oznacza, że w tej grupie nie ma zachorowań”.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 31 stycznia

 

Poinformował, że w ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje dla klas IV-VIII ws. ich powrotu do edukacji stacjonarnej. – Te wytyczne są gotowe. Będą przekazane wówczas, kiedy będą takie decyzje. Mam nadzieję, że to nastąpi w niedalekiej przyszłości – powiedział minister.

ms/ PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment