imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Czarnek: dodatkowy milion złotych dla “świątyni polskości w Paryżu”

hefdzi8w2x12c2goiyns5au5akzrf3h8.jpg


W sobotę szef MEiN rozpoczął dwudniową wizytę Francji. 

Czarnek: amabsador przekonał mnie w 10 minut

– Byliśmy w czymś, co można nazwać, bez wątpienia i bez przesady, “świątynią polskiego romantyzmu”, “świątynią polskości w Paryżu”, czyli w Bibliotece Polskiej – powiedział Przemysław Czarnek. 

 

Szef resortu odniósł się do “sukcesu” nowego ambasadora RP w Paryżu Jana Henryka Rościszewskiego, który funkcję piastuje od kwietnia, ale “przekonał mnie w ciągu 10 minut, żeby wyasygnować dodatkowe, niemałe środki, żeby uzupełnić budżet Biblioteki Polskiej, tak, żeby ta świątynia polskiego romantyzmu mogła bez problemu się rozwijać” – zaznaczył Przemysław Czarnek.

 

ZOBACZ: Przysposobienie obronne w szkołach. Przemysław Czarnek: dziś wszyscy potrzebują tej wiedzy

 

Wyjaśnił, że “dodatkowy milion złotych subwencji” jest przeznaczony na wsparcie dla Biblioteki Polskiej, a “jednocześnie działania, które mają tę Bibliotekę Polską włączyć w pewien system promocji Polski, polskiej nauki, polskiej kultury zagranicą” – wyjaśnił.

 

Wcześniej na Twitterze MEiN podało informację o decyzji o zwiększeniu subwencji na Polską Akademię Umiejętności z przeznaczeniem na utrzymanie Biblioteki Polskiej w Paryżu.

 

Polskie centrum intelektualne w Paryżu

Biblioteka Polska w Paryżu została założona przez emigrantów polskich w 1838 r. Instytucja stanowiła ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji we Francji.

 

Zgromadzono w niej cenne dzieła literackie, dzieła sztuki i dokumenty oraz pamiątki po wybitnych polskich twórcach m.in. pierwsze wydanie dzieł Mikołaja Kopernika, pamiątki po Fryderyku Chopinie i rękopisy Adama Mickiewicza.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek: polskie szkoły przyjęły 130 tys. dzieci uchodźców

 

Księgozbiór Biblioteki Polskiej liczy 200 tysięcy woluminów, w tym około 50 inkunabułów i kilka tysięcy starych druków. W archiwum przechowywanych jest 5 tysięcy jednostek rękopisów.

 

W zbiorach jest także 25 tysięcy rysunków i rycin, 15 tysięcy fotografii, prawie 1500 obrazów, 1000 plakatów, 600 medali i monet, 350 rzeźb.

 

“Polska powinna tę genialną pracę wspierać”

Resort edukacji i nauki w sobotę informował także na Twitterze o wizycie ministra w Szkole Polskiej im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu oraz Szkołę Polską przy Ambasadzie Polskiej przy Parafii św. Genowefy, która się z niej wyodrębniła. Podczas tych wizyt szef MEiN spotkał się z uczniami i nauczycielami. “To wymaga wielkiego hartu ducha i patriotyzmu, aby po nauce w szkole francuskiej w sobotę dojeżdżać i uczyć się w szkole polskiej. Gratulujemy i dziękujemy” – powiedział tam minister.

 

“Byliśmy dziś w dwóch Szkołach Polskich, w szkołach znakomitych – są dyrektorzy na sali, bardzo dziękuję za przyjęcie. Jesteśmy zawsze pod ogromnym wrażeniem patriotyzmu dzieci, rodziców, nauczycieli, dyrektorów. I tu też musimy rozwijać nasze wsparcie dla państwa, bo państwo robicie genialną pracę dla Polski za granicą, a Polska powinna tę genialną pracę wspierać” – powiedział minister podczas konferencji. Fragment nagranej jego wypowiedzi z konferencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Ambasadzie RP w Paryżu, gdzie minister przybliżył działania Ministerstwa Edukacji i Nauki na rzecz oświaty polonijnej oraz wsparcia studentów polonijnych, resort edukacji i nauki opublikował na Twitterze.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek: chciałbym, by do szkoły nie miała wstępu żadna organizacja pozarządowa

 

Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu jest polską instytucją oświatową – podlega polskiemu Ministerstwu Edukacji i Nauki, jest nadzorowana przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Szkoła obejmuje szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące, prowadzi nauczanie w systemie uzupełniającym, tzn. tylko z tych przedmiotów, których nie ma w szkole francuskiej, gdzie uczniowie spełniają obowiązek szkolny. Uczniowie uczęszczają do szkoły w środy, piątki lub w soboty.

 

“Jesteśmy tutaj po to, by promować naukę w Polsce. Tworzymy programy, rozwiązania prawne i finansowe, które to ułatwią. Chcemy, żebyście otrzymywali środki z “Poznaj Polskę’ i odwiedzali miejsca związane z polską kulturą, historią oraz nauką” – mówił minister Czarnek w Paryżu.

Droga na polskie uczelnie wyższe

– Zbyt mało środków do tej pory inwestowaliśmy w Polonię, zdecydowanie zbyt mało środków. I to w tym momencie będziemy nadrabiać. To będą budżety, które będą rok rocznie wynosiły około 140 mln zł, po to, żeby wspierać państwa w waszym dziele, wspierać polskie szkoły, wspierać polskie ośrodki kultury, nauki, polskie seminaria, polskie biblioteki, ale też po to, żeby udrożnić tę drogę dla polskiej młodzieży na polskie uczelnie wyższe, które oferują na prawdę bogatą ofertę edukacyjną, w tym na Katolicki Uniwersytet Lubelski – powiedział Czarnek.

 

– Chcemy żeby polska młodzież ucząca się w polskich szkołach, mogła uzyskiwać stypendia, bo państwa nie jest zawsze stać na to, żeby wysyłać dzieci na studia za granicę, do Polski” – zauważył minister zwracając się do uczestników konferencji. “Mogą uzyskiwać stypendia, które będą pokrywały pobyt i życie w Polsce na studiach w polskich uniwersytetach. Myślę, że będzie to znaczące wsparcie dla państwa, dla rodziców, dla uczniów polskich, którzy chcą wrócić do kraju, chcą przynajmniej tam studiować, a dla nas jest to z kolei wielki potencjał do tej pory niewykorzystany. Ten potencjał chcemy wykorzystywać – wskazał.

 

ZOBACZ: 2 maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent wręczył odznaczenia

 

Szef MEiN mówił też o innych formach wsparcia Polonii. Wymienił program “Laboratoria Przyszłości”, dzięki którym wyposażane w nowoczesny sprzęt są nie tylko szkoły w kraju, ale także za granicą oraz program “Poznaj Polskę!” oferujący wsparcie finansowe wyjazdów do Polski, aby – jak mówił – “dzieci mogły zwiedzać polskie miejsca kultury, nauki, wszystko co jest dla polskości ważne”.

 

“To wszystko po to, aby oferta edukacyjna Polski, polskich uczelni była dostępna zdecydowanie szerzej dla Polaków za granicą, w tym tutaj w Paryżu” – podkreślił Czarnek.

 

Jak poinformowało MEiN, podczas dwudniowego pobytu szef resortu ma odwiedzić polskie szkoły i spotkać się z uczniami oraz nauczycielami tych placówek. Zaplanowano także rozmowy o oświacie polonijnej i udział w konferencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Czarnek ma też rozmawiać z przedstawicielami francuskiej Polonii, a na zakończenie wizyty złożyć kwiaty na grobie Fryderyka Chopina w Paryżu.

hlk/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment