imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Cypr. Ekstremalne upały opanowały wyspę. Są ofiary śmiertelne

000JBR8SQ6MNCSYG-C461-F4.jpg


W związku z rekordowymi temperaturami na Cyprze, ludzie zaczęli trafiać do szpitali. Jak przekazał Charalambos Charilaou, rzecznik Państwowej Służby Zdrowia, pierwszą ofiarą śmiertelną wczesnej fali upałów była 91-letnia kobieta

Przedstawiciele służby zdrowia poinformowali, że kobieta zmarła w Szpitalu Ogólnym w Nikozji z powodu udaru cieplnego. Charalambos Charilaou powiedział dziennikarzom, że kobieta dwukrotnie doznała zatrzymania akcji serca po przybyciu na oddział ratunkowy w Nikozji.

– Po zbadaniu incydentu lekarze z pogotowia ratunkowego ustalili, że zatrzymanie akcji serca było wynikiem udaru słonecznego– podkreślił Charilaou. Dodał, że szpitale zajmują się przypadkami wyczerpania cieplnego już od kilku dni. Przekazał także, iż stan kolejnych trzech starszych pacjentów jest ciężki. 

Drugą ofiarą trudnej sytuacji pogodowej była 84-letnia kobieta, która również zmarła na skutek udaru słonecznego. 

Ekstremalne upały i pożary na Cyprze

Cypr odnotował w tym miesiącu niebezpiecznie wysokie temperatury przekraczające 40 st. C. Rekordowa temperatura była o 10 stopni wyższa od średniej sezonowej na Cyprze. Prognozy skłoniły władze wyspy do ogłoszenia pierwszego tego lata czerwonego alertu dotyczącego ekstremalnych upałów.   

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

W wyniku gorąca na wyspie dochodzi także do pożarów, a silny wiatr sprawia, że straży pożarnej coraz trudniej jest je opanować. Dotknięte ogniem obszary obejmują ponad 3,2 km kw. lasów na górzystym obszarze na południowy zachód od stolicy kraju Nikozji. 

Ze względu na ekstremalnie wysokie temperatury, Departament Inspekcji Pracy wstrzymał ciężkie i umiarkowane prace na zewnątrz w godzinach popołudniowych. Między godziną 12:00 a 16:00 zawieszono również transport lub dostawę produktów przy użyciu pojazdów dwukołowych. 

Grecja. Ofiary upałów nie tylko na Cyprze

Ostatnio informowaliśmy, że seria upałów od dłuższego czasu występuje także w Grecji. Od początku czerwca zginęło podczas wędrówek czworo zagranicznych turystów.  

Służby alarmują, że ludzie przyjeżdżają nieprzygotowani i np. wyruszają na spacery w ponad 40-stopniowy upał bez nakryć głowy. 

Greckie ministerstwo kultury ogłosiło zamknięcie Akropolu – jednej z największych turystycznych atrakcji. “Mały lockdown” ma obowiązywać w najbliższych dniach w godz. 12:00-17:00, czyli wtedy, kiedy jest najcieplej.  

W związku z trudną sytuacją w kraju, część pracowników przeszła na pracę zdalną, a szkoły podstawowe zostały zamknięte.   

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zandberg w “Śniadaniu Rymanowskiego” o konflikcie w koalicji: To głosowanie było dość jednoznaczne/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment