imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Co musimy zrobić, aby stać się europejskim liderem? 2. dzień Kongresu Polska Moc Biznesu

1_5.jpg


Fot. Polska Moc Biznesu (1)

Drugi dzień Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu, czyli 4 listopada 2021, jest poświęcony na analizę współczesnych szans i wyzwań społeczno-gospodarczych. W centrum zainteresowań panelistów pojawiły się kwestie Polskiego Ładu oraz transformacji energetycznej.

Podczas śniadania prasowego goście mieli okazję zapoznać się z założeniami biologizacji, czyli odnowienia potencjału ziemi rolnej, przedstawionymi przez Katarzynę Serokę z Fundacji Terra Nostra. Zaś Monika Dyląg-Sajór, zastępczyni komisarza Sekcji Polskiej z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowiedziała o polskiej obecności na światowych wystawach EXPO, zwłaszcza obecnej, odbywającej się w Dubaju.

Następnie uczestnicy wysłuchali wystąpień otwarcia. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w przesłanym nagraniu określił Kongres Polska Moc Biznesu jako spotkanie horyzontów, ludzi i pomysłów. Paweł Borys, prezes zarządu Polski Fundusz Rozwoju, zwrócił uwagę, że nasz kraj w ostatnich 3 dekadach odnotował szybki wzrost gospodarczy i potrafi się odnaleźć w zmieniających się realiach gospodarczych. Ryszard Pazdan z Business Centre Club podkreślił, że to biznes może uratować planetę. Dlatego że biznes przyczynił się w dużej mierze do jej opłakanego stanu, zwłaszcza pod względem klimatycznym.

Pierwszy panel dyskusyjny rozpoczął się od debaty dotyczącej połączenia między biznesem a społeczeństwem, pod tytułem „Silna gospodarka szansą na rozwój polskiego społeczeństwa”.

Moderatorka Kinga Jurga, dziennikarka, zadała zebranym ekspertom pytanie o społeczną odpowiedzialność biznesu. Rozmowa w dużej mierze skupiła się na analizie Polskiego Ładu i zielonej transformacji.

Jednym z głównych wyzwań dla Polski będzie transformacja energetyczna. Jak jej dokonać, aby była jak najbardziej sprawiedliwa?

W debacie wzięli udział eksperci, dla których kwestia energetyki i odpowiedzialnego biznesu jest bardzo dobrze znana:

· Artur Soboń, sekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju lokalnego;
· Paweł Borys, prezes zarządu, Polski Fundusz Rozwoju;
· Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
· Waldemar Skomudek, wiceprezes TAURON Dystrybucja;
· Radosław Kwiecień, członek zarządu, BGK;
· Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP.

Artur Soboń podkreślił wagę relacji w biznesie:

„Jako ludzie rozwijamy się w wspólnotach i tylko w relacjach jesteśmy w stanie zbudować cokolwiek, co będzie produktem, dziełem sztuki, usługą – czymkolwiek wartościowym. Tak samo jest na poziomie krajowym, dlatego też powstają takie wspólnoty krajów jak UE. Patrząc na stosunki społeczno-gospodarcze chcielibyśmy być bardziej produktywni, bardziej efektywni”.

Jeśli chodzi o zieloną transformację, sekretarz stanu zaprezentował jasne stanowisko:

„Transformacja w stronę zielonej energii powinna odbywać się tak, jak deklarujemy to jako rząd, czyli w zgodzie społecznej, w oparciu o programy pomocowe i osłonowe. Po drugie, zmiana powinna być racjonalnie rozłożona w czasie, po to by zapewnić alternatywne źródła zasilania w postaci stabilnych źródeł energii, jak bloki węglowo-gazowe, a później – energetykę jądrową. Po trzecie, potrzebne są pieniądze – inwestycje i zabezpieczenia dla tych pracowników, którzy będą ze zmieniających się branż wychodzić i przekwalifikowywać się. Potrzebne jest przykładowo zagospodarowanie branży okołogórniczej, terenów pogórniczych. Nieracjonalna polityka z jednej strony to >>bardziej ambitna polityka klimatyczna<<, to nacisk na nieracjonalne zmiany przeprowadzone jak najszybciej. Przeciwna jej to deklaracja stałego przywiązania do węgla, bez względu na koszty klimatyczne i kary finansowe. My stoimy na łączącym obydwa powyższe stanowisku, aby wdrażać zmiany stopniowo i skutecznie”.

Paweł Borys powiedział o możliwych zagrożeniach światowej gospodarki oraz o miękkich umiejętnościach, które okazały się kluczowe w czasie pandemii:

„Warto powiedzieć, że z perspektywy zmian społecznych światowa gospodarka odgrywa coraz większą rolę. Edukacja jest szalenie istotna, pozwala nam dostosować się do zmieniającego rynku i świata. Drugi aspekt dotyczy sposobu pracy i komunikacji. Wiele projektów wymaga kolaboracji, dlatego trudno zbudować biznes odnoszący sukces, jeśli nie ma w nim umiejętności współpracy. Problemy dotyczące łańcuchów dostaw spowodują spowolnienie dynamiki odbicia gospodarczego. Po drugie pandemia cały czas nie odpuszcza. Ona wpływa na gospodarkę.W 2023 roku możemy spodziewać się kolejnego kryzysu ekonomicznego, podobnego jak w latach 2008 oraz 2012. Powinniśmy być tego świadomi i przygotowani na to. Jeśli pobudzenie gospodarcze nastąpi, możemy być spokojni o najbliższe dwa lata”.

Jakie zagrożenie dla przedsiębiorczości stawia Polski Ład?

Paweł Borys:

„Wszyscy chcemy oczywiście płacić niższe podatki. 10% podatników będzie płacić podatek wyższy, więc budzi to dyskusje. Natomiast w dłuższym terminie chcemy zmniejszyć poziom nierówności społecznych i majątkowych. Jestem przeciwnikiem dzielenia ludzi na tych o cennych i mniej cennych kwalifikacjach, dlatego nie zgadzam się, że Polski Ład uderza w ludzi bardziej wartościowych. Poziom nierówności w USA i w krajach zachodnich powoduje duże wykluczenia i nie chcemy iść tą drogą. Dobrze, że rząd narzuca jasny program gospodarczy, bez względu na to, czy się z nim zgadzamy czy nie, jest on przejrzysty i jasno akcentuje transformację energetyczną oraz problemy po pandemii. Chcemy w najbliższych latach rozkręcić zarówno inwestycje rządowe, jak i prywatne. Duży procent firm deklaruje takie plany”.

Prelegenci zastanawiali się, czy Polski Ład może uderzyć w wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy byliby najbardziej potrzebni w omawianej transformacji technologicznej?

Artur Soboń podkreślił, że Polski Ład jest programem wielopoziomowym:

„Dotyczy małych polskich firm, ale nawet w większej mierze dużych międzynarodowych firm unikających opodatkowania CIT. Chodzi o to, by ci, którzy mają więcej, więcej też oddawali. Polski Ład dotyczy wielu poziomów, m.in. polityki mieszkaniowej czy opieki zdrowotnej, dlatego chciałbym, abyśmy spojrzeli na niego jako na pierwszy tak kompleksowy program, zmieniający w całości warunki życia polskiego społeczeństwa, a nie tylko jako na program fiskalny. Nie jesteśmy głusi na głos przedsiębiorców, traktujemy partnerów społecznych poważnie, dlatego projekt ten ewoluował. Mówienie o tym, że wprowadzi on turbulencje, jest nadużyciem. Jasno komunikujemy, w jaki sposób chcemy wprowadzić ten system od 2022 roku. Elementem tego procesu jest zielona transformacja i cyfryzacja. Jesteśmy wzorem dla skutecznego i transparentnego wydatkowania funduszy europejskich, zarówno na poziomie centralnym, samorządowym, jak i na poziomie NGO-sów. Większość samorządów, które zgłosiły się o dofinansowanie, dostały świadczenia”.

Paweł Wojciechowski odpowiedział na pytanie, jak wygląda stosunek stowarzyszenia Pracodawców do założeń Polskiego Ładu:

„Jesteśmy i chcemy partnerem dialogu społecznego. Jako Pracodawcy RP będziemy prosić prezydenta o zawetowanie ustawy o Polskim Ładzie. Pracodawcy oczekują przewidywalności, jeśli chodzi o zmiany prawne. Pieniądze z podatków potrzebne są nie tylko państwu, ale też firmom. Polskie firmy oczekują odblokowania kapitału. Nie możemy tracić konkurencyjności. Mamy okres turbulencji z powodu Polskiego Ładu oraz zablokowania kapitału europejskiego. Państwu jak i pracodawcom zależy, aby pracownicy byli najbardziej wydajni. Tutaj jest potrzebna większa aktywność pracodawców, którzy wspólnie z naukowcami będą patrzeć na zmiany energetyczne i wspólnie szukać nowych rozwiązań. Model gospodarki, w którym to państwo decyduje, na co przeznaczać pieniądze, nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Samorządy lepiej znają lokalne potrzeby”.

Przemysław Kurczewski podkreślił wagę społecznego i emocjonalnego przygotowania do zmiany:

„Należy przekazać społeczeństwu konieczność zmiany i przekonać je, że jest ona niezbędna, jak również obniżyć niepokój z nią związany. Cyfryzacja jest modnym tematem – my skupiamy się na rozwoju i inwestycji w technologie energetyczne oraz na zapewnieniu ludzi, że odnajdą się w nowych warunkach. Innowacja, edukacja i wdrażanie tych zmian przy użyciu polskich technologii to nasza wizja przyszłości. Podjęliśmy wyzwanie, aby świadomie kierować pieniędzmi adresując wyzwania cywilizacyjne. Nasze cele to tworzenie związanych z tym polskich technologii, które np. są związane z Zielonym Ładem bądź energią wiatrową. Zależy nam, aby te polskie technologie były konkurencyjne na świecie, a jednocześnie odpowiadały na nasze krajowe potrzeby i zapewniały miejsca pracy. W tej chwili Centrum stara się przeformatować swoje programy, aby dostosować je do tych wymogów – aby technologie te powstawały w Polsce i były sprzedawane za granicę. Uczestniczą w tym zespoły złożone z przedstawicieli uczelni, np. politechnik i biznesu”.

Jaką szansą jest ucyfrowienie gospodarki?

Przemysław Kurczewski:

„Uproszczenie pracy, tworzenie klastrów, machine learning i sztuczna inteligencja, jest to krwioobieg każdej nowoczesnej gospodarki. Cyfryzacja jest niezbędna do wdrażania nowych technologii. Powinniśmy wdrażać cyfryzację, aby być częścią światowego peletonu i nie zostawać w tyle pod względem technologicznym, biznesowym i społecznym. Z punktu widzenia zwykłego konsumenta cyfryzacja oznacza dużo łatwiejszy dostęp do licznych informacji i usług, np. otrzymanie ksiąg wieczystych. Z powodu pandemii ta cyfryzacja jest częściej używana i jak się okazało, całkiem prosta do wdrożenia. W obliczu 4. fali pandemii powinniśmy z tego korzystać, aby lepiej się do niej przygotować”.

Waldemar Skomudek przedstawił perspektywę wielkiej firmy energetycznej wobec zmian społecznych i proekologicznych:

„Zgadzam się, że element edukacji jest niezwykle istotny. I nie chodzi tylko o edukację jednostkową, ale bardziej o stworzenie łańcuchów wartości. Przekonanie, że będziemy w stanie tak przekształcić gospodarkę i wytworzyć ciąg między biznesem a społeczeństwem. Przemysł i uczelnie mają sobie bardzo wiele do zaoferowania. To jest element, który powinien bardzo skutecznie zadziałać w przeniesieniu wartości do polskiego przemysłu. Społeczeństwo może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu zielonego ładu. Tauron zaczął wprowadzać działania na rzecz zielonego ładu. Znajdujemy i rozwijamy autorskie rozwiązania”.

Radosław Kwiecień poddał analizie relacje biznesu i społeczeństwa:

„Za kluczowe uważam wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Społeczeństwa muszą się rozwijać, zarówno od strony kompetencyjnej, jak i od strony kompetencji miękkich. Kiedy pojawiła się pandemia i firmy przeszły na pracę zdalną, model pracy i przepływ informacji zdecydowanie się zmienił. Stanęliśmy wobec dylematu, czy stoimy w obliczu zastoju, czy nowych możliwości dla biznesu i przemysłu. Zakres gospodarki 4.0 zmienia się – wiele czynności ludzkich będzie znikała w obliczu automatyzacji i komputeryzacji, dlatego model kształcenia powinien się zmieniać. To, co zdecydowanie powinniśmy rozwijać, do komunikacja i współpraca. Jednym z naszych filarów działań w tym kierunku jest szerzenie wiedzy, świadomości i budowanie infrastruktury”.

Jak instytucje finansowe zachęcają polski biznes do zielonych inwestycji? Ekspert Banku Gospodarki Krajowej przytacza dane:

„Hasło niniejszego kongresu, czyli ESG, to kryterium współczesnego zarządzania firmami. Jest to wymiar pokazujący, w jaki sposób i w jakim kierunku będą szły kolejne inwestycje. Nowe projekty będą realizowane zawsze z określeniem wpływu na środowisko i wpływu lokalnego. Dziś inwestorzy, podejmując decyzje biznesowe, pytają nie tylko o procent zwrotu zainwestowanych środków, ale i o element zrównoważonego rozwoju. Oparcie polskiego modelu na sile roboczej ma krótką perspektywę i musimy budować inne rozwiązania. Przykładem może być energetyka wiatrowa na morzu, energetyka wodorowa i energia z metanu, co daje impuls do inwestycji w tym kierunku. Pierwsze konsekwencje Polskiego Ładu już są widoczne. To 23 miliardy złotych zostało ulokowane na inwestycje w momencie, kiedy one powstają. Dotyczą one najbardziej nieekologicznych dziedzin, jak ciepłownictwo. Wykonawcy – firmy również będą dokonywać inwestycji, aby realizować zamówienia sektora publicznego. Wpłynęło do nas w związku z tym ponad 8 tysięcy wniosków”.

Na zakończenie Paweł Wojciechowski powiedział o wadze zaufania i kapitału społecznego:

„W Polsce niestety społeczeństwo wykazuje się niskim kapitałem społecznym. Mamy do czynienia z poglądem, że polityka społeczna powinna się opłacać. A wiemy, że to państwo, pracodawca, pracownik determinują, jak będzie wyglądać gospodarka”.

PARTNER +: TOTALIZATOR, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, PZU, PARTNER: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, PolRegio,  Eko Pak, Fortum, Columbus, BSH Bosch und Siemens Hausgeräte, Regent Warsaw Hotel, Lasy Państwowe, Adamed, Microsoft, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PKP InterCity, Medicover, Red Snake, PARTNER ENERGETYCZNY: Tauron, PARTNER MOTORYZACYJNY: STELLANTIS, HONOROWY PATRONAT: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, PATRONATY MINISTERSTW: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Spotu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki PATRONAT MARSZAŁÓW WOJEWÓDZTWA: Opolskiego, Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Śląskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Podkarpackiego, Lubelskiego, Podlaskiego, PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI:  TOGETAIR, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Biuro Rzecznika MiŚP, Polskie Regiony, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Pracodawcy RP, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut One, Instytut Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Polski Komitet Olimpijki, Escola Varsovia, Łazienki Królewskie, Artomed.pl, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Urząd Regulacji Energetyki, Krakowskie Forum Organizacji Społecznych, PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH: Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Warszawski, Społeczna Akademia Nauk, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, PARTNER MIĘDZYNARODOWY: UN Global Compact, GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: Wirtualna Polska, money.pl, GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: Polskie Radio, Polskie Radio 24, PATRONI MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Agencja Informacyjna, Interia, Zielona Interia, Polska Press, Strefa Biznesu, Energetyka 24, Biznes Alert, Pod Prąd, Wysokie Napięcie, Teraz Środowisko, EcoEkonomia.pl, Super Biznes, PepeTV, Audytorium 17, Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Polskie Radio Białystok, Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Smart Me, Wykop.pl, CSR.pl, magazyn As Biznesu.

Źródło informacji: Polska Moc Biznesu


Source link

Leave a Comment